raitiovaunu

tere
olenpa tulossa autolla helsinkiin ja kun en muista miten raitiovaunun kanssa oli, muistaakseni ratikalla on aina etuajo-oikeus, vai muistanko väärin?
690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Käytännössä noin. Ohittamisen kanssa myös jotain erikoisuuksia (et taida saada ohittaa oikealta, kun tuo ottaa/jättää matkustajia).

Äänestä
  • Taas rotalla omia tulkintoja. Raitsikkapysäkeillä on yleensä korokkeet ja silloin se ohitetaan oikealta, mutta jos ei ole koroketta, niin ei ohiteta ollenkaa sen seistessä pysäkillä. Mutta rottahan ohittaa aina, vaikka jalkakäytävän kautta, sinnehän mahtuu ainakin kaksi autoa rinnan.

    Äänestä

  • Ohi aina kirjoitti:

    Taas rotalla omia tulkintoja. Raitsikkapysäkeillä on yleensä korokkeet ja silloin se ohitetaan oikealta, mutta jos ei ole koroketta, niin ei ohiteta ollenkaa sen seistessä pysäkillä. Mutta rottahan ohittaa aina, vaikka jalkakäytävän kautta, sinnehän mahtuu ainakin kaksi autoa rinnan.

    No tietysti jos on korokkeella erotettu kaista ohiajaville oikealla, saanee sieltä normaalisti mennä.

    Eikö muka vasemmalta saa mennä ohi, jos ratikka on pysäkillä? Itse kyllä menen aika usein, mutta sitten rikon varmaan lakia. Tätä lakikohtaa en sen tarkemmin tunnekaan.

    Vähän tervettä järkeä peliin, niin hyvin toimii.

    Äänestä

Mites ois Google ja vaikka eka linkki "raitiovaunu ohittaminen"?

http://www.liikenneturva.fi/www/fi/kysyttya/autoliikenne.php?we_objectID=4752

"Raitiovaunu on ohitettava oikealta. Sen saa kuitenkin ohittaa vasemmalta, missä kiskojen sijainti sitä edellyttää, jos se voi tapahtua vaaratta ja haitatta. Yksisuuntaisella ajoradalla raitiovaunun saa muutenkin ohittaa vasemmalta, jos liikenneolosuhteet sen sallivat."

Äänestä

Etuajooikeus AINA käytännössä taksilla, busalla, lippispäisen jakoautolla!

Äänestä
  • Muista vielä väistää OIKEALTA tulijoita. Vasemmalta tulijoista ei tarvitse välittää, jos itselläsi ei ole kolmiota. Yleensä keskustassa ei ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


silpertti kirjoitti:

tere
olenpa tulossa autolla helsinkiin ja kun en muista miten raitiovaunun kanssa oli, muistaakseni ratikalla on aina etuajo-oikeus, vai muistanko väärin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu