Tietääkseni adventistit uskovat jehovan todistajien tapaan että paratiisi tulee maanpäälle.
Mitä adventistit tekevät tämän eteen että maanpäällinen paratiisiuskomus toteutuisi ja milloin se tapahtuu?
Ihanne uskomus Amerikasta
9
<50
Vastaukset
- faris-oppi USA:sta
Paha harhaoppi on uskoa että SDA-Kirkko eli "7. päivän adventtikirkko" suomennettuna "vääristellen Adventtikirkoksi" olisi Kristuksen ruumis.
ADVENTTIKIRKKO EI OLE KRISTUKSEN RUUMIS!
Organisaatio ei ole Kristuksen ruumis, ei edes adventtiseurakunnan organisaatio ole Kristuksen ruumis. Kyllä adventtikirkon oppi on Taivaasta eikä amerikasta tai venäjältä tai roomasta.
http://www.adventtikirkko.fi/opetus/lahjat.htm
http://www.adventtikirkko.fi/opetus/index.html
Kyllä adventistit edustavat Kristuksen ruumista, eivät EU:ta tai USA:ta.
Olin mukana tapahtumassa tänäkin heinäkuussa, kun useita uskoon tulleita, myös nuoria, kastettiin Kristukseen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä.
Ja siellä kastevedessä ollessa siunattiin niinkuin tässä raamatunkohdassa:
2.Kor.13:14
Herran Jeesuksen Kristuksen armo ja Jumalan rakkaus ja Pyhän Hengen osallisuus olkoon kaikkien teidän kanssanne.
Tahtoisitko heidän kastavan sinut Elleniin tai Lutheriin tai paaviin? Pois se!
Tule Jeesuksen luo, tule nuorena oi.
Saarn. 12.
1 Ja muista Luojaasi nuoruudessasi, ennenkuin pahat päivät tulevat ja joutuvat ne vuodet, joista olet sanova:
2 "Nämä eivät minua miellytä"; ennenkuin pimenee aurinko, päivänvalo, kuu ja tähdet, ja pilvet palajavat sateen jälkeenkin-
Hepr. 10:25
Älkäämme jättäkö omaa seurakunnankokoustamme, niinkuin muutamien on tapana, vaan kehoittakaamme toisiamme, sitä enemmän, kuta enemmän näette tuon päivän lähestyvän.
Kun piileskelet kaikenmoisissa epämääräisissä katakombeissa populaarisissa kokouksissa - älä unohda omaa seurakunnankokoustasi, sellaisen seurakunnan, jonka puuhat ja periaatteet on mustaa valkoisella kirjattu paperille ja julkisia ovat.- "Rakkauden lähde"!
Jos Kaikkeudellinen *Rakkaus saa organisoida ihmiskunnan palvelemaa tuossa edellämainitussa adjektiivissa Rakkauden iankaikkisessa hengessä yli kaikkien rajojen, niin sellainen organisointi tulisi kysymykseen, silloin Jeesuksen Kristuksen elämänymmärrys toteutuisi tuossa Jumalaisessa tapahtumassa organisoijana.
- vajavainnen olen
Raamattu lupaa että;
"Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan jossa vanhurskaus asustaa."
No sanoppas sinä joka olet noin "viisas", että mikä on se uusi maa ja ketkä ovat ne ihmiset jotka siellä asustavat?- christus.victor
Raamattu sen selkeästi sanoo ja jokainen lukutaitoinen voi sen sieltä helposti löytää, jos oikeasti kiinnostaa.
- amerikanskeidaa
Adventtikirkko on suoraan helevetistä,niin saatanallinen,niin saatanallinen että.!!
- christus.victor
Nimeä kirkkokunta, joka on vähemmän.
- pyh!
taidat ite olla yx skeida.
- christus.victor
""Tietääkseni adventistit uskovat jehovan todistajien tapaan että paratiisi tulee maanpäälle""
Koska Raamattu niin suoraan sanoo.
""Mitä adventistit tekevät tämän eteen että maanpäällinen paratiisiuskomus toteutuisi""
Miksi kenenkään pitäisi mitään tehdä, jos Raamatun mukaan tuon toteuttaa Jumala itse ihan yksin ilman, että antaa ihmisten siihen nokkaansa työntää?
""milloin se tapahtuu?""
Jeesuksen mukaan sen tietää yksin Jumala, joka ei ole nähnyt parhaaksi paljastaa asiasta yksityiskohtia muiden kuin vihjeiden muodossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897