Aivan kirvan mallisia ja näköisiä muuten, mutta mustia, asustaa lumipalloheisissä niin paljon, että oksat ovat mustanaan ja osa lehdistä kuolleet. Mitä tehdä? Kokeilin jo Tolua, muttei tunnu tehonneen.
Mustat kirvat-
8
4936
Vastaukset
- horton.
Tolu on ihan hyvää ja vettä paineruiskulla perään niin kyllä kirvat lähtee.
- auttaa
Ei niille mitkään vesisuihkut auta,ehkä juuri sen hetken ja sitten ovat taas uudelleen.Anna malationruiske ,sillä kuolevat.Omani ruiskutin aikaisin keväällä eikä sen jälkeen ole näkynyt ainuttakaan ja nuput ovat isot ja komeat.
- mimmi
kirvat vaivaavat usein liian kuivassa ja paahteisessa kasvupaikassa kasvavaa lumipalloheittä. kasvuoloja voi yrittää parantaa kastelulla, kalkituksella sekä kestävyyttä parantavalla syyslannoksella. pensaan siirtoakin voi harkita, jos se ei ole vielä kovin pitkään kasvanut samalla kasvupaikalla. kirvat saa pois myrkyllä, mutta pidemmän päälle kasvuolojen parannus saisi pensaan kukoistamaan.
- puskat
Sitten kaikkien ihmisten lumipalloheidet ja kuusamat ovat väärässä paikassa, koska en vielä ole nähnyt noita pensaita , missä ei kirvaa olisi.
- epätäydellinen maailma
hyvässä kasvupaikassa ötököitä ei ole haitaksi asti. ainahan luonnossa toinen laji hyödyntää toista, kirvojakin tarvitaan ravintoketjussa
- Puutarhurialoittelija
Ostimme viime toukokuussa omakotitalon. Jo monena kesänä olimme ihastelleet talon pihalla olevaa lumipallopensasriviä. Kuinka kauniita kukkia se tekikään.
Kun talo tuli myyntiin, ostimme sen. Nyt nämä pensaat ovat meidän. Kauhuksemme huomasimme, että pensaista alkoivat kukan nuput kuihtua latvasta lähtien. Koko pensasrivi oli täynnä mustaa kiravaa. Naapurista kirvat söivät kaksi jättimäistä pensasta aivan rangoille. Kun tiedustelin puutarhaliikkeistä hoito-ohjeita, niin ensimmäinen kommentti oli: Sahatkaa pensaat juuresta poikki ja kaivakaa juuret pois. Istuttakaa jotain muuta. Kun kirvat ovat kerran pensaat keksineet, niin ne tulevat sinne joka kesä. Nimenomaan tämä kirvalaji tykkä lumipallopensaiden herkullisen pehmeistä kukinnoista. Koko esikaupunkialue on menettänyt lumipallopensaiden kukinnot. Kaupoista on myrkyt loppu. Onneksi sentään mäntysuopaa riittää. Sitä ammumme pensaisiin Super soaker:lla ja yritämme pelastaa mitä vielä pelastettavissa on. Voisiko joku kertoa (aivan oikeasti) mitä voisimme vielä tehdä asian hyväksi. Terv. puutarhurialoittelija.- Ei enää kirvoja
Mulla on myös lumipalloheisi takapihallani ja kun huomasin siinä mustia kirvoja niin heti sumutin tolua ja muurahaismyrkkyä niin jopa kukki hienosti sen jälkeen eikä kirvoja ole näkynyt sen koomin eikä vettäkään siihen tarvittu.
- tuleva puutarhuri
Suosittelisin kokeilemaan keväällä aikaisin maitoruiskutusta. Ennen kuin silmut aukeavat ruiskutetaan pensas rasvattomalla maidolla kerran viikossa väh. kolmen viikon ajan. Lehtien pintaan tulee maidosta vahapinta johon kirvat eivät pysty tarttumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893288
- 623047
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332530- 802323
- 802313
- 962056
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j361923- 121656
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201653Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil311499