jotkut bussikuskit ovat niin "erikoisen" katkeria tai sanotaan negatiivisia sekä itse työhönsä, että myös alaan liittyviin toimintoihin. Onko todella niin, siis ainakin PK-seudulla, että busskuskien mihinkään pohjautuvat mielialat määrittelevät ammatin vaatiman asennoitumisen ja kyvyn suoriutua siitä?
Onko HSL todella niin voimaton, ettei se kykene asettamaan selkeitä määreitä toiminnoille, joista se kuitenkin ottaa vastuun? Onko niin, että joku selkeästi asenneongelmainen konklaavi voi kyseenalaistaa koko järjestelmän toimivuuden ja siihen panostetun taloudellisen aspektin.
Kyse on meidän veronmaksajien rahoista, joita mm. X-Kunnallisen liikennelaitoksen/nyk. OY.n toimesta holtittomasti käytetään Pitääkö meidän sietää asennevammaisuutta, selkeää piittaamattomuutta (mm. kaluston käytön suhteen) tai ylipätään sellaista ylimielisyyttä, jolle ei ole mitään perusteita.
KO. ammattikunnassa on oikeasti alaan sopivia ja orientuneita tyyppejä, mutta valitettavan paljon sellaisia "tekijöitä" joiden paikka lienee ihan muualla, kuin asiakaspalveluammatissa ja varsinkin joukkoliikenteessä.
vastauksia vailla !
8
164
Vastaukset
- Sama vika
Monessa muussakin palveluammatissa on samanlaista käyttäytymistä. Osasyynä on huono palkka tai jokin muu työhön liittyvä asia. Lopputulos on että otetaan ne ketkä suostuu ehtoihin. Tästä kärsii kaikki osapuolet, myös ne hyvät alallla työskentelevät työntekijät.
- No mutta
bussikuskien kohdalta ei voi olla kyse huonosta palkasta, tai edes mistään poikkeuksellisista työoloista vrt. teollisuus. jne.jne. Kyllä kyse on josain ihan muusta ja oma näkemykseni on, että mm. PK-seudun kuskit joskus huonoina vuosina, jolloin kuskeja saatu, jonkin omituisen "korvaamattomuuden " ajattelutavan. Nyt sitten kun tuolta "etel'-suomesta" eli virosta tuleetekijöitä, niin nämä isosuisemmat ovat alkaneet parkua, kun oma tulevaisuus onkin kyseenalainen. Heillä kun ei ole ajattelua työhön sitoutumisesta, tai ns. taloon sitoutumisesta kun olettavat että kyllä se liitto hoitaa. Paskat hoitaa. Todellisuus lähtee jokaisen itsensä ratkaisuista, eikä mistään turinakerhon ajatelmista.
- nou hätä..
No koitappas itse tehdä töitä käytännössä urakkatahtia ilman juurikaan muita kuin palkattomia taukoja, joka on yksi ruokatauko päivässä, muuten ajat "täysillä" jatkuvasti ja neuvot ystävällisesti reitit ymym. Esim kahvitaukoa ei ole muuten kuin sattumalta joksus harvoin, joka yleensä on muualla aina säännöllisesti. Bussityö nyt on vaan niin tärkeää ja helppoa ettei siinä mitään kahvitaukoja tarvita kun kuljettaja pysyy vireänä muutenkin liikenteen menoa tarkkana seuraten. Mitä ihmettä ne siellä lennonjohtajien neuvotteluissa oikein semmoisista joutavista asioista kuin tauot viitsivät tapella, eihän sellaisia nyt voi kukaan enää tarvita, pois vaan kaikilta. Kyllä ammattitaitoinen kuljettaja tekee työtä yhdellä tauolla päivässä!
- 988
Suorita dösäkortti ja aja alkuun vaikkapa vuosi pääkaupunkiseudulla, niin siitä se selviää miksi joidenkin pinna kiristyy....
- ........
Pari lainausta ja huomiota.
"busskuskien mihinkään pohjautuvat mielialat"
Mihinkään pohjautuvat? Aina ne mielialat kuule johonkin pohjautuu.
"Onko HSL todella niin voimaton, ettei se kykene asettamaan selkeitä määreitä toiminnoille, joista se kuitenkin ottaa vastuun? Onko niin, että joku selkeästi asenneongelmainen konklaavi voi kyseenalaistaa koko järjestelmän toimivuuden ja siihen panostetun taloudellisen aspektin."
Ja mitä ne määreet mielestäsi olisivat?
Oletkohan sinä nyt se kyseenalaistava asenneongelmainen?
Itse olen saanut aina asiallista palvelua, mutta varmasti metsä vastaa niin kuin sinne huutaa. - Jaaha, Käde
Purkaa katkeroitumistaan juovuksissa taas vaihteeksi. Kirjoitustyylisi on pettämätön, siitä ei voi erehtyä. Olet Käde pelkkä luuseri!
- stadin daiju
Se dokailee vävynsä kanssa ja kirjoittelee puuta-heinää minkä pomojen mielistelyltään ennättää. Haukuu keloa vaikka omat jurriset kommenttinsa on ihan pöndeltä.
- Rehupuntti'
Katsos asenne on ihan kohdallaan vaan kun olet työssä HSL alueella törmäät ns outoihin ihmisiin.Täh mitäs ne sellaiset on? Minäpä vanhana pikavuoro ja vakiovuoromiehenä kerron.HSl matkustajat sotkevat bussit heittävät roskat ja kaikki on kuin ehkä heillä kotonakin.Mene ja katso kuinka ihmiset käyttäytyvät tuolla kehä III takana jossa autojen lattioille ei heitetä ties mitä ja kuljettajaakin kohdellaan kuin ihmistä! NIIN METSÄ VASTAA KUIN SINNE HUUDETAAN SANOO VANHA KANSA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760