Olen aloittamassa pienehkön osakeyhtiön kirjanpitoa ja tässä muutamia kysymyksiä asiaa koskien:
Mikä olisi järkevin tapa käyttää hyväksi tositelajeja? Myyntilaskuja tulee useampia kuukautta kohti, ostolaskuja ihan satunnaisesti.
Milta kuulostaisi:
ALV 1-999
(tiliote) 1000-1999
KP 2000-2999
ML 3000-3999
ostoja tulee kyllä, mutta ovat luonteeltaan ei laskutettavia, joten ostolaskujen vähäisyyden vuoksi en koe tarvetta OL-tositelajille, mutta eriäviä mielipiteitä voi esittää :)
Menisiko kaikki oikein jos kuukausittaista kirjanpitoa tehdessäni tallentaisin ensiksi kuukauden aikana tulleet myyntilaskut ML-tositteella myyntisaamisiin laskun päivämäärällä. Tämän jälkeen syöttäisin tiliotetapahtumat tiliote-tositelajilla ja myyntien kohdalla tietysti kirjaan pois suoritukset myyntisaamisista. Mahdolliset ostolaskut kirjaan tilioteto-sitelajilla maksupäivällä. Mikäli ostolaskuja jää avoimeksi, niin kirjaan ne KP tositteella ostovelkoihin laskussa olevalla päivämäärällä. Ja lopuksi ALV tosite kuukaudelta. Olisiko tähän jotakin korjattavaa/parannettavaa ja voisiko tositelajeja järkeistää? Onko tositelajeja kenties tarpeettoman paljon käytössä, onhan toiminta suhteellisen pientä vientimäärällisesti näin alkuvaiheessa.
Yllä suoriteperusteinen kirjaaminen toteutuu myyntilaskujen kohdalla(?), mutta riittääkö tuossa ostolaskujen kohdalla, että kirjataan laskun maksupäivällä, mikäli siis maksu suoritetaan samassa kuussa kuin lasku on päivätty? Jos siis maksua ostolaskusta ei ole maksettu niin kirjaushan tulee siinä tapauksessa suoriteperusteisesti sen mennessä ostovelkoihin laskupäivämäärällä.
Pari kysymystä kirjanpidosta ja tositelajeista
7
2929
Vastaukset 7
- OikeaYrittäjä
Järkevin tapa olisi hankkia kirjanpitäjä.
- Ei ole vaikeaa
Kirjanpidon pitää olla luotettava ja hyvän kirjanpitotavan mukaan tehty. Eli suomennos: lukijan on saatava siitä selvää, ilman selityksiä. Mitään muita vaatimuksia ei lain mukaan ole.
Ota ruutuvihko ja kirjaa ostot ja laskut, se on kirjanpito. - suomi24loistaa
Onpa taas taso korkealla vastauksissa. Hohhoijjaa!
- K p
Älä käytä tositelajeja. Kirjaa kaikki yhdellä, niin tekee tilitoimistotkin.
- Jotain tällasta.
Suunnilleen tuollaisilla numeroinneilla pyörivät meilläkin tositteet. Myyntilaskujen ylänurkassa pyörii oma juokseva numerointinsa. Ostolaskujen ja alv-tilitystositteiden jne. nurkassa pyösii kussakin kuulakynällä tehty oma juokseva numerointinsa.
Myyntitositteiden (=omien laskukopioiden) juokseva numerointi jatkuu suoraan tiliotekauden päättyessä seuraavalle tilikaudellekin. Sen sijaan ostotositteiden ja muiden tositteiden numeroinnin aloitan joka tilikausi alusta, 3001:stä , 5001:stä jne. eteenpäin taas.
Selkeyden vuoksi ottaisin oman tositelajin ostolaskuillesikin. Kirjanpitolakihan vaatii että *ostotosite on oltava olemassa*. Pelkkä tiliotteella näkyvä rahamääräinen maksukirjaus ja saajafirman nimi yksinään ei täytä kirjanpidon vaatimuksia menon riittäväksi yksilöimiseksi ja todentamiseksi, jos sattuisi verotarkastaja joskus iskemään.
Ostolasku kirjataan oman laskunsa päivämäärän mukaisella päivällä Ostovelkoihin, ostolaskulle saman tien alv-erittely tehden. Monet kirjanpito-ohjelmat suorittavat tällaisen tileille jakamisen automaattisesti. Ja kun maksu aikanan maksetaan pankkitililtä, hyvitetään ostovelkoja.
Eli käänteisenä, samanlainen periaate kuin nyt käytät Myyntilaskuillasikin.
Kun sekä myynti että ostolaskuilla on tositteen kirjausvaiheessa tehty alv-erittely omille kirjanpidon tileilleen, niin kuukauden lopussa ALV:n maksaminen on helppoa. Myynnnin alvt - Oston alvt = Verottajalle tilitettävä veron määrä.
Et maininnut teetkö käsipelillä kirjanpitoasi. Suosittelen ottamaan jonkin maksullisen tai ilmaisen kirjanpito-ohjelman käyttöön.
Kun sellaista viitsii opetella käyttämään, menevät tositteiden kirjaukset nopsasti sisään, ja saa alv:t ja tilinpäätöstulosteet helpolla ulos.
. - yrjöyrittäjä
Kiitos asiallisesta vastauksesta!
Tietenkin ajattelin, että tiliotetositteella kirjatuissa vienneissä ostolaskuista ja muistakin tiliotteella näkyvistä tapahtumista olisi tarvittaessa tositteet. Esim. pankkikulut jne. menevät käsittääkseni ilman tositetta.
Selkeyttäisihnän tuo tietysti hieman, jos ottaisi ostolaskuillekin oman tositelajin ja kirjaisi samalla tavalla kaikki ensin ostovelkoihin. Tulisi sitten ainakin suoriteperusteisuus myös mukaan.
Kirjanpidon ajattelin hoitaa Tilitin-ohjelmalla. ALV-kirjaukset tuo tekee ihan nätisti automaattisesti.
Tässä nyt toinen vaihtoehto, millä tavalla ajattelin tositelajeja.
KP 1-999 (tällä siis tiliotteella olevat kirjaukset ja tarvittaessa muut, tilinpäätösviennit jne.)
ML 1000-1999
OL 2000-2999
ALV 3000-3999
Lisää kommentteja? Haluan, että homma on jo aloittaessa vimpan päälle, niin ei tarvitse sitten kesken kaiken lähteä tekemään muutoksia. - fewwe
Veronmaksajien keskusliitto myi pari vuotta sitten erinomaista opaskirjasta pienyrittäjn kirjanpidosta. Sellainen A5-kokoinen sininen kirja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211361- 671305
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331251- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 88882
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123612- 67586
- 52574