YK:n pääsihteeri Ban Ki Moon tuli Suomeen vain sen takia, että Tarja tarvitsi juuri sillä hetkellä naurattajaa. Pena ei ole ollut viime aikoina oikein vitsituulella, niinpä Tarja päätti soittaa Banille ja tämä suostuikin heti tulemaan. Ja kyllä Tarjaa nauratti niin. Tarja ei vetänyt Bania kädestä sivuun, vaikka toimittajat kyselivät Banilta yhtä tyhmiä kuin aikoinaan Medvedeviltä.
Ban Ki Moon kävi naurattamassa Tarjaa
13
80
Vastaukset
- alhaalta ylös
Tarjamme haluaa pääsihteeriksi pääsihteerin paikalle. YK eli ylös korkealle.
- raakkuna1
Tarja Halosen parasta aikaa elämässään oli muutama vuosi sitten, kun YK,n silloinen Pääsihteeri Kofu Annan oli huomioinut hänet vilpittömäksi sosdemokraattiseksi toimijaksi, jonka päähuomio on kiinnittynyt kansainväliselle kentälle. Ja silloin Kofu Annan hieman lupaili hänelle edustustehtäviä YK,n alaisuudessa. Ja tälläinen lupaus mielessään Tarja Halonen on kääntynyt nykyisen YK,n Pääsihteeri Ban Ki Moonin edustaman viran puoleen, ja muistutti hänelle tuosta lupauksesta.
Halonen valtapyyteineen ja uran edistämis pyrkimyksineen nauraa mielellään suurten valtiomiesten jutuille, ja toivoo kaikinpuolin itsensä hyväksymistä. - Hyvä Ban
Hyvä Ban! Kaikille suomalaisille on tärkeää, että Tarja ei ole pahalla päällä. Jos Tarja suuttuu, siitä on leikki kaukana. Pahimmassa tapauksessa kansalaiset karkotetaan Ruotsiin, vaikka meillä ei ole kielipäätä.
- somlandian prinsessa
Toivottavasti Tawja saa viran ja muuttaa mahdollisimman kauas suomesta,sekä ottaa mukaansa sen piironginjalkansa kurajärven allin.
- YK pelastaa
Ei kai Ban Ki Moon sentään ihan kutitellut?
- Reportteri,,,,,
Mutta Missä oli Ara? Missä missä? Ei ollut Ara tervehtimässä Ban Ki Moota eikä ollut seminaarissa. Pitääkö tästä vetää johtopäätös, että Suomen kuninkaalliset ovat puuhaamassa kulisseissa eroa? Onko Ara löytänyt oikean naisen ja ollut uskoton? Ara tajusi kalkkiviivoilla, että kaiken sen uskottavuus kärsii mihin tartsa koskee sormellaan ja näin Ara otti pitkät. Onneksi olkoon Ara myöhäisestä herännäisyydestä mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
- .......
Mitä ihmettä Tarja YK:ssa tekisi? Kuljettaisi naislaumoja konferensseista toiseen, ja parantaisi maailmaa? Vai mitä?
- tuupa-ukko
Toivottavasti Tarja pysyy mahdollisimman kaukana koko YK:sta, ettei käy niinkuin nyt, kun hän on vallaton virkahenkilö kun veivät viimeisetkin vallan rippeet viime vuonna pääministerille. Nythän vallan vei tytön heitukka eduskunnan suosiollisella avustuksella ja mitä hänkään nyt sillä tekee? Kansaneläkkeelle koko mummo vain, niin näkee mitä päätöksiä poliitikot ovat tehneet hänen valtakautenaan? Tulee muuten älyttömän kalliiksi tämä koko pressainstituutio ja mitä me sillä teemme muuta kuin maksamme "viulut".
- raakkuna1
Tarja Halonen ei tule saamaan YK,n hallintatehtävää. Ja hänen poliittinen uransa tullaan toteamaan epäonnistuneeksi, ja hän on poistuva poliitiselta areenalta kokonaan.
- tarja hittoon
Makuja ja mietymyksiä on joka lähtöön. Henkilökohtaisesti tykkään enempi
Jutan ilkurisesta veikistelystä kuin Tarjan käkätyksestä. - näin-
Tarja petaa työpaikkaa itselleen.
- näin-
Tarja petaa työpaikkaa itselleen.
- kaikesta
huolimatta Tarjasta paistaa älykkyys läpi. ei pääse mihinkään. Suomen politiikka ei ole sama asia kuin Tarja eikä typerät ja kylmät naiset kuten äääärsyttävä Lehtomäki tai Thors tai Kivinaama.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897