olis ny metsät pullollaan, ainakin näillä leveysasteilla. Käväsin pikaisen reissun tekemässä ja kohtalaisen nopeasti sai puoli ämpäriä. :)
Kelpaa kahvin kera maiskutella mustikkapiirakkaa. Toivottavasti tulee myös sieniä syksymällä, nyt näyttää ainakin ilma sopivilta. :D
Mukavaa lauantai-iltaa...Lahden Yöt odottaa.... :))
Kelpaa kahvin kera maiskutella mustikkapiirakkaa. Toivottavasti tulee myös sieniä syksymällä, nyt näyttää ainakin ilma sopivilta. :D
Mukavaa lauantai-iltaa...Lahden Yöt odottaa.... :))
Vastaukset 18
Vanhimmat
Minun kans pitäisi mennä ens viikolla. Saas nähdä kuinka käy, kun metsäkoneet on myllänneet mummulan mustikkapaikat.
Pitää mennä varmaan pidemmälle. Kangasalan metsissä on se hyvä puoli, että jos eksyy metsään, ennemmin tai myöhemmin tulee Jyväskylä vastaan:o/
Mummulasta löytyy aina parhaat paikat. :)
Nykyään vaan vähän kauempana mummulasta:o/
älä eksy... :))
Ei kyllä kantsi eksyä, ties vaikka oikeasti päätyisin Jyväskylään:o/
No mä olen tehny kompromissin mustikoiden kans,,, en kumarra jokaiselle mustikalle erikseen,,,, menen kaupan pakastealtaalle ja kumarran vaan kerran, ja kas kummaa,,, mullon pussillinen mustikoita ;o))),,, helppoa, eikö totta ;o))),,, mansikoille talvella sama kohtalo,,, kerta kumaruksella pussillinen ;o))),,,
Sieniä ja puolukoita kyllä kerään,,, vadelmat omista pensaista,,, ja niitä vadelmiahan riittää ;o))),,, viinimarjat saan tuttavien puskista kerätä,,, eivät itse viitsi,,, oisko liian helppoja ottaa pihalta omasta puskasta?,,, No haen ne pois,,,
Heissan.;)
Täällä ei ole mustikat vielä täysin kypsiä, mutta kyllä sieltä piirakkamarjat jo saisi...on vaan raakileita vielä joukossa niin paljon, etten lähde poimurin kans mettään vielä.:)
Lakkoja käväsin melkein sangollisen tänään poimimassa ja eilen illalla tein sellaisen harjoituslenkin suolla, sain sentäs kiisselimarjat.;)
Tänään tuli kierreltyä ainakin neljällä suolla.
Nyt äkkiä keräämään ennesku saksalaiset saapuu venekunnittain ryöstämään mettät.
Niin. Travemundessa taitaa olla veneitä pataljoonallinen lähdössä suomeen. Tulevatko soutaen, tuupparilla vai jollain rahtialuksella. Kai suomestakin saa vuokrata veneitä maihinnousuja varten.
Normandian maihinnousu oli pientä siihen verrattuna jos sakemannet saapuvat sankkojen kanssa sankoin joukoin.
Älkää peljätkö...herra jokamiehen oikeus on kanssamme.;)
Ajattelinpa tänään kulkiessani vanhoilla tutuilla marjakätköilläni, että
nyt on kato käynyt poimijoissa, kun ei näkynyt askelen jälkeäkään niissä paikoissa, korkeintaa hirven jäljet....vissiin vanha marjanpoimija sukupolvi on kuollut ja kuopattu ja ei ole enää jäljellä kynnelle kykeneviä nuoria, ja tuskin keski-ikäisistä läheskään kaikki metsään haluavat mennä...
mietin päivällä, että miksiköhän sitä ollaan niin hirveän kateellisia näille ulkomailta tulleille poimijoille, vaikkei suomalaiset itse viitsi metsään edes mennä.
Tulee mieleen pikkulapsi, jolla on lelu...ei leiki sillä itsekään, mutta ei sitä toisille anneta.
Sitäpä tuossa vähän vihjaisin. En tiedä, millä ne arvioivat nuo prosentit paljonko mustikoita kerätään, mutta vaikka niissä arvioissa olisi mimmoinen mittavirhe, niin häviävän pieni osa sadosta kerätään.
Suomalaiseen mielenlaatuun kai kuuluu jotta jos minä en jaksa, niin mädäntykööt metsään.
Tuossa olet kyllä hakoteilla että kateuden takia ei annettaisi marjoja poimia. Miksikähän niiden thai- ym poimijoiden pitää tulla pihapiiriin ja asutuksen lähelle? Varmaan suomessa asumatonta korpea riittää, jonne marjat jäävät mädäntymään, menisivät sinne. Mutta kun ei... Niiden pitää poimia jopa mansikat ja herukat pihoista jos ei asuja/ asujat satu juuri sillä hetkellä olemaan kotosalla.
Varmaan ei synny riitoja ja pahaa mieltä kenellekään, jos olisi opas mukana kuljettamassa kauas korpeen.
Sanovat thaipoimijoiden tekevän pitkää työpäivää, keskipäivällä pitävät siestaa ja nukkuvat autoissaan.
Totta, mustikoita riittää jokaiselle. Itsekin olen poiminut jo 70 litraa. Niistä saa aika hyvän hinnan, kun kaikki eivät viitsi metsään mennä. Tänäänkin parista ämpärillisestä sai 90e.
Juurihan näitä poimit Paimiosta.
Mikä on se kohtalaisen nopeasti?;)
Minä poimin joskus myyntiin mustikkaa...puoli tuntia per ämpäri.
Puolukassa oli ajat sitten aivan toista luokkaa...15/20 minsaa ämpäri...
kotitarpeeseen ei onneksi tarvii enää aikoja ottaa, eväät mukaan metsään, kahvia termariin...nautiskellen kaikessa rauhassa.:)
Juuh, pitää lähteäkin tästä metsään katselemaan omat lakka-apajat....ettei vaan ne sakemannin perskeleet oo hyökänneet mun reviirilleni.;-P ( vitsi vitsi)
Ja puolet on roskia,jos poimurilla nopeasti puoleen tuntiin rääpii
Pakkoko sun on roskia poimia, jos marjojakin on?
Tuo saavutus oli sellaiselta huippuhyvältä paikalta...tai no, olihan sielläkin roskia, mutta siis mustikoita oli varret pullollaan...sellaista hyvää vuotta harvoin olen nähnyt....ehkäpä se oli ainoa...silloin kun on kunnolla puskassa mustikoita, niin lehtiä ei ole liikaa, joten roskia tulee todella vähän.
ellei tämä vuosi kuittaa menetettyjä vuosia.
Enpä sitä aikaa ny katellu, mutta siinä kävelyn sivussa. :)
Alkaa sitten taas helteet, oikeen trooppiset yöt... :)
no nyt on hyvä puoli tuolla helteellä...miekin tarkenen autossa.;D