Kiitos bussikuskille

harvoin bussilla

Matkustin lauantaina 16.07.11 bussilla 165 Saunaniemestä Helsinkiin. Bussi lähti Kauklahdesta klo 11:27 ja oli Saunaniemessä noin klo11:34. Olen jännittänyt bussilla matkustamista, koska en tiedä jaksanko painaa kakkospainiketta tarpeeksi kovaa niin että matkani tulee maksettua seutukortilla.
En ollut uskoa näkemääni todeksi. Ensinnäkin bussikuski tervehti reippaasti ja iloisesti. Sain maksettua matkani oikein hyvin. Kuski tervehti kaikkia matkustajia samalla tavalla. Kivenlahdessa vaihtui vuoro ja tämä superkuski kiitti matkustajia ja toivotti hyvää päivän jatkoa. Tosi harvinaista luulisin, mutta koko loppumatka meni tätä ihmetellessä ja päätin tulla bussilla kaupunkiin toistenkin.
Kaupungista lähtöbussissa iltapäivällä olikin jo ihan tavallinen, tympeä kuski, joka ei saa suustaan saanut ja niin en minäkään saanut varmaan matkaani maksetuksi. Kysyin kuskilta onnistuiko maksaminen. Ei vastausta......
Toivottavasti tämä hurmaava bussikuski saa kiitosta muiltakin.
Kiittäen mummeli Saunaniemestä.

7

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myös kiitollinen

      Ei muuta kuin lisää nuoria suomenkielisiä kuljettajia rattiin, niin asiakaspalvelu ja opastaminen sujuu. Ne suomalaiset mulkerot jotka eivät osaa edes tervehtiä jäävät kyllä jo pikkuhiljaa eläkkeelle. Osa on jo jäänytkin.

    • hyu67hyj

      No mitenkä sitten 80-luvun alussa sai jo Espoossa Arvelalta ja Tyllilältä aina hyvää palvelua ihan suomalaisilta kuljettajilta..?

      • saako noilta

        Arvelalta ja Tyllilältä yhä kehuttavaa palvelua?


    • valituksia

      tulee valituksia jos on ystävällinen sekä tervehtii matkustajia ...

      • hölöpölö sulle

        sillä millonkaan ei tule valituksia siitä, että osaa olla kuten ammatti vaatii, eli on ystävällinen ja omaa käytöstavat.


    • mukava matka

      On ne kuskit mukavia Joensuussakin. Varsinkin Pohjolan Matkan kuskit, jotka ajaa Joensuusta pohjoiseen. Hyvää palvelua olen saanut.. Yksi kerta jäi erityisesti mieleen. Ammattikoulu oli päättynyt ja kesäloma alkoi. 125 km:n koti matkalla oli monta isoa kassia mukana,koska asuntolan huone piti tyhjentää. Kuljettajaa se ei haitannut. Kuljettaja jutteli mukavia ja matka meni leppoisasti.

    • janb

      Jonku somaliasta varastetun negermanin on paha kiittää matkustajia vuoron jälkeen, saatika neuvoa mistää maksamisista kun ei se mitään tajua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      281
      17958
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5730
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      133
      2662
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2197
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      337
      1805
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1063
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      33
      961
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      958
    Aihe