Pääsin Kuopioon opiskelemaan, ja mietityttää miten rankkaa se opiskelu on. Olen katsonut lukujärjestystä, ja ainakin ensimmäisenä vuonna on lähes joka päivä klo 8-15/18 opiskelua. Käyttekö te samalla töissä? Ja oletteko jo ensimmäisenä vuonna päässeet esim. apteekkiin?
Rahan puolesta houkuttaisi sellainen keikkatyö, esim. 1-2krt viikossa, mutta toisaalta en halua laiminlyödä opintoja (enkä koiraa silloin kun ei ole hoitajaa).
Kertokaa kokemuksianne, myös eri lukuvuosilta jos niissä on suuria eroja! :)
Rahan puolesta houkuttaisi sellainen keikkatyö, esim. 1-2krt viikossa, mutta toisaalta en halua laiminlyödä opintoja (enkä koiraa silloin kun ei ole hoitajaa).
Kertokaa kokemuksianne, myös eri lukuvuosilta jos niissä on suuria eroja! :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei, aloitan myös opiskelut farmaseutiksi. Edellisistä opinnoista on vierähtänyt jo jonkin aikaa, mutta vielä ajattelin vaihtaa alaa, kun mahdollisuus oli. Ikää on 38v, kohta jo 39. Itse en ole ainakaan suunnitellut hakevani töitä opiskelujen lisäksi, mutta aika näyttää. Asunnon sain hommatuksi muutama päivä sitten. Matkaa kuitenkin sen verran ettei voi kotoa päin käydä. Ootko itse paikallisia?
Kyllä. Syksyllä alkaa toinen vuosi, ja töissä olen opiskelun ohessa apteekissa. Etenkin, jos mahdollinen työpaikkasi tulee olemaan apteekki tai vastaava farmasian alan työpaikka, tukevat työ ja opiskelu toisiaan :) Itselläni kävi kieltämättä tuuri, että pääsin heti ensimmäisenä vuotena apteekkiin töihin.
Tietenkin yksilöt ovat erilaisia. Joillekin sopii työ opiskelun oheen, toisille taas ei. Joidenkin taas on pakko käydä töissä, jotta saa vuokransa ym. maksettua, joilloin se voi tuntua pakkopullalta. Ainahan paras on se ,että saa tehdä töitä oman mielensä mukaan. Itse näen työn opiskelun ohessa tasapainoittava tekijänä harrastusten kanssa. joten käyn mielelläni töissä :)
Tsemppiä opintoihin!