ydinvoima ja valaanrasva

Löytääkö joku tästä tutkimuksesta tarkempaa tietoa:

"A soon to be published study by the Japanese Science ministry shows that whale blubber is highly effective as nuclear shielding and at removing radiation from contaminated water."
http://www.freerepublic.com/focus/f-news/2696824/posts


Google-kääntäjällä:

"Piakkoin julkaistava tutkimus Japanin Science ministeriön mukaan valas rasva on erittäin tehokkaita ydinaseiden suojaus ja poistamaan säteily pilaantuneesta vedestä."

Kyseessä keskusteluryhmän viesti, Fukushiman ydinonnettomuuden puhdistustöihin liittyvä.aihe: "Japan Mulls Using Tanker to Remove Radiation-Tainted Water"

4

1030

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Vapaa käännös:

      "Pian julkaistava tutkimus Japanin tiedeministeriöltä osoittaa että valaanrasva on erittäin tehokasta suojaamaan ydinmagneettiselta resonanssilta ja poistamaan säteilyä saastuneesta vedestä."

      Mikäli löydät tuosta artikkelin jostain tiedearkistosta, voin ehkä selailla sitä.

      • Hakuehdotus hakumoottoreille


        "Mikäli löydät tuosta artikkelin jostain tiedearkistosta, voin ehkä selailla sitä. "

        Kiitos. Laitan tähän hakuehdotuksen siitä artikkelista kaikille artikkelista kiinnostuneille, myös muokattavaksi

        nuclear whale blubber study Japanese Science ministry


    • aikakirjat sekaisin

      Erikoista touhua,... luontoa tai "jälkipolvia" suojeleva hahmo nyt käytännössä ehdottelee valaiden jahtaamista niiden ihran käyttämiseksi johonkin merkityksettömään ydinvoimalaan.

      Vähäisiä valaita tulisi suojella ei tappaa öljyn tai ydinvoiman vuoksi.

      • Hahmo?


        "luontoa tai "jälkipolvia" suojeleva hahmo nyt käytännössä ehdottelee valaiden jahtaamista"

        Ei valkene minulle mitä/ketä tarkoitat hahmolla. Ainakaan minä en ehdottele muuta kuin apua lisätiedon hankkimiseksi tutkimuksesta. Asian todenperäisyys on vielä epäselvä.. Yhdistelmä Japani, Fukushiman ydinvoimalan tapahtumat ja valaan rasva voi olla liiam houkutteleva virheellisen huhun levittämiseksi.

        Joka tapauksessa pidän ydinvoimaa luonnon suurimpana vihollisena, ja luontoa ydinvoiman vahvimpana vastustajana. Lue tuolta lisää:
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/8742279
        "Luonnon iskuja ydinvoimaloita vastaan"


        Ai niin: valaanrasvan käyttö radioaktiivisesti saastuneen veden puhdistukseen saattaa olla muun elämän suojelemiseksi hyvä asia, mutta sen päättelemiseen tarvittaisiin enemmän tietoa siitä saastunessta vedestäkin. Valaanrasvan käyttö minkään teknisen laitteen voitelu- tai suoja-aineena on vähän kuin harkittua sotaa luontoa ja luontoaktivisteja vastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3597
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2627
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      249
      2146
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1922
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1491
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe