EI MENE PERILLE

Sydän kurkussa

On se kumma kun ei vaan mene perille että koiria ei saa pitää IRTI.
Nyt sattui meidän kohdalle. Olin koirani kanssa Kulomäellä lenkillä. Koirani tietysti kytkettynä, yht äkkiä metsästä tuli kun salamana joku sekarotuinen dobberin näköinen ruskea koira. Käyttäytyi todella akressiivisesti ja hyökkäili omani kimpuun, omani lamaantui ja pelästyi täysin, samoin minä, kiskoin koiraani pois tulilinjalta, siitä eleestä hyökkääjä yritti uhotella minulle. Huusin kun hinaaja ja jostakin metsän keskeltä joku nainen huuteli koiraa pois. Järkytyksestä selvittyäni katselin omistajaa, mutta häntä ei tietenkään näkynyt. Lymyili jossakin. Tiedän kyllä koiran, se käyttäytyy hihnassakin aina hyökkäävästi toisia koiria kohtaan. Kannattaa miettiä onko ottanut liian haastavan koiran, vai onko kysymyksessä luonnevika. Onneksi nyt ei käynyt pahemmin, mutta säikähin koirani kanssa todella pahasti. Nais- ihmisenä en olisi paljon pystynyt koiraani paljain käsin puolustamaan. Miksi omistajat pitävät vaan irti koiriaan, eikö heillä ole mitään vastuuta, siinäkin polun varrella on rivitaloja joissa lapsia pihalla. Omistajan kannattaa todella ottaa asia vakavasti, ennenkuin pahempaa tapahtuu, olen sen verran koirien kanssa touhunnut että tiedän mistä puhun.

6

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ärsyyntynyt

      Juu, ei voi sanoa muuta kuin että ihmettelen ihan samaa miten urpoja koiranulkoiluttajia Hyvinkäällä on. Joko koiria pidetään irti tai sitten jäädään viereen kyyläämään ja naureskelemaan kun ohitettavan koira ottaa kierroksia.

      Tänään Lehtolankierrossa joku vanha äijä lenkitti kultaistanoutajaansa ja tollo ukko jäi seisomaan ja nauramaan kun yritin oman koirani kanssa selvitä tästä ohituksesta (ollaan siis pitkään tehty työtä, että ohitukset menisivät rauhallisesti). Niin ei, piti jäädä siihen tuijottamaan. Kyllä pisti vihaksi, siinä meni taas pitkän ajan työ hukkaan!

      Mutta takaisin aiheeseen - tiedän Martissa erään henkilön, joka pitää koiriansa irti Tapainlinnankadulla. Onneksi ovat toistaiseksi pysyneet aisoissa..

    • ex-hiihtäjä

      Jos tiedät koiran asuinpaikan, mahdollisesti omistajan nimenkin, samoin tuo Tapainlinnan tapaus, tehkää ihmeessä ilmoitus poliisille. Kerroinkin aiemmin omasta kokemuksestani täällä mökkipaikkakunnalla ja silloin tosiaan suhtautuivat erittäin asiallisesti. On ikävää elää jatkuvassa pelossa koiran kanssa liikkuessa, joskushan agressiivinen koira voi käydä myös ihmisten kimppuun ja silloin erityisesti huolettaa pienet lapset. Oli muuten taas iltapäivälehdessä ikävä uutinen villakoirasta, jonka joku pitbull-peto raateli henkihieveriin; valitettavasti se söpöliini jouduttiin päästämään vaikeiden vammojensa takia koirien taivaaseen.

    • Tämä_ei_vetele

      Viime talvena kulomäen lähettyvillä hykkäsi tummanruskea sekarotuinen koira minun koirani kimppuun, kaaduin nurin ja jouduin nostamaan oman koirani ilmaan pääni päälle samalla kun se hullu koira hyppäs agressiivisesti päälle. Huusin apua koska olin nyrjäyttänyt jalkani enkä meinannut päästä ylös, lopulta sen toisen koiran omistaja vihelsi ja tuli lähemmäs minua, nainen 40-50v ei auttanut vaan tuoijotti vain. Pyysin häntä laittamaan koiransa kiinni, pääsin itse ylös ja soitin apua. Nainen alko kävelemään pois päin ja kääntyi katsomaan, sanoi vain anteeksi, virolaiseella murteella.. Sama koiran omistaja pitää koiraansa aina vapaana, sen kun hoksasin aloin kävelemään sveitsin metsässä enkä kulomäen lähettyvillä.

    • DeodoranttiAntti

      Hankkikaa sumute, sellainen lupavapaa. Sillä kun suhauttaa koiran silmille niin loppuu hyökkäily. Tavallinen dödökin käy ensi hätään. Näkö voi koiralta mennä mutta sehän on omistajan murhe se.

    • Äly Hoi

      Poliisi tutkii, syyllistyikö jokelalainen mies rikokseen puolustaessaan itseään ja koiraansa, Keski-Uusimaa-lehti kertoi.

      Jokelalainen oli kesäkuussa lenkillä, kun hänen ja hänen koiransa kimppuun hyökkäsi omistajaltaan karannut jykevä bullterrieri, Keski-Uusimaa-lehti kertoi.

      Hyökkääjä puri miestä useisiin kohtiin kehoa. Lopulta mies ja koira päätyivät ojaan, ja mies pääsi bullterrierin päälle. Hän piteli eläintä aloillaan, kunnes sen omistaja ja poliisit saapuivat paikalle. Silloin bullterrieri todettiin kuolleeksi. Miehen oma koira selvitti vammoitta.

      Nyt poliisi tutkii, syyllistyikö mies eläinsuojelurikokseen.

      - Tilanne oli hengenvaarallinen, ja ainoa vaihtoehto oli puolustautua, mies sanoi Keski-Uusimaalle.

      Surmansa saaneen bullterrierin omistajaa taas epäillään järjestyshäiriöstä.

      Lähde: Keski-Uusimaa


      Näin, koita siinä sitten puolustaa koiraasi, syyte tulee. Kyllä on älytöntä jos et uhraa omaa koiraasi, niin olet rikollinen ja syyllistyt eläinrikokseen VOI HYVÄ ISÄ SENTÄÄN.

      Mitä siitä saa jos tosiaan suihkuttaa esm. dödöä tai hiuslakkaa hyökkääjän naamaan, ja jos koira sokeutuu siitä niin varmaan tulee putkaa linnaa ja vankeutta.

      Varmaan on parempi antaa sen tappaa oma koira, niin ei tule mitään, muuta kun suuri suru.

      Hyökkäävän koiran omistaja kun ei ole missään vastuussa, ainakaan jos vähän on nyt seurannut näitä tapauksia.

      Ja aivan turha luulla että näiltä idiooteilta saa mitään korvausta, esim koiran hinta ym. kulut jotka siitä mahd. koituu. Puhumattakaan siitä surusta ja menetyksestä minkä kokee kun oma koira kuolee sitähän ei mikään raha korvaa.

    • näin se toimii

      No kyse on nyt laista, kerran tämä henkilö on tappanut toisen henkilön koiran, joutuu hän siitä toki syytteeseen. Asia on täysin looginen ja selvä, pitää hiukan vain ymmärtää kuinka laki toimii. Sama juttu jos joku käy kimppuusi ja löyt tätä henkilöä niin, että siitä aiheutuu vammaa. Silloin saat syytteen aivan varmasti, se että puolustit itseäsi, ei mitenkään muuta asiaa. Mitenkä käy sitten käräjillä, se on toinen asia, siellä asia puidaan ja jaetaan tuomiot. Itsepuolustus on lieventävä asia, mutta liikaa voimaa ei saisi siinäkään käyttää, tai tuomiota tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6053
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3045
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2843
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2105
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe