Suklaan ystävä?

Hirvityksiä...

Katsopa tv1 dokumentti klo 23.20 ja mieti...

6

71

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten liittyy?

      Ei afrikkalainen lapsityövoima nyt liity mitenkään helsingin asioihin.

    • Ei me perille???

      Et taida ymmärtää,että aika moni stadilainenkin napostelee suklaata...???
      Käyhän tsiikaa jossain kaupassa niin näet näin olevan!!!

      • Ai että

        Helsinkiläisten siis pitäisi alkaa boikotoimaan suklaata, niinkö?

        Vai lähteä Afrikkaan pelastamaan lapsityövoimaa ilkeiden suklaanviljelijöiden kynsistä?


    • aseet pois

      Kannattaa MIETTIÄ vaikka muitakin ULKOLAIS tuotteita!!! Ostataako ns. reilun vain epäreilun tukun tuotteita? Muka "viljeliä" tai "orja" saa paremmat olot, pyh vaan. Ihmistä on helvatun helppo vetää nenästä. Ainoa joka rikastuu on OMISTAJA ja sen kaverit.

      Mutta onneksi suomessa voi SYÖDÄ ihan ruohoa suoraan maasta ja juoda sitten kierrätettyä omaa pissaa.

      Afrikassa tuo helvatun lapsityövoima on PIKKU PULMA. Oppisivat jo käyttämään kortsuja, niin loppus se nälänhätä. Kanit nussii aina, jos on massu täynnä vaikka entisille pennuille ei oo ruokaa tai muutakaan. Lisääntyminen kuriin ja aserahat RUOKAAN, johon ne kuuluu.

      Turhaa valittamista taas kerran...

    • ihmettelevä luku-ukk

      Miten tämä liittyy aiheeseen "Paikkakunnat/Helsinki"? Kaakao kasvaa Afrikassa.

    • darkki sokkolaade

      Dokkarin olen nähnyt ja söin SUKLAATA tänään. Valmistusmaa RANSAKA, joka takaa orjien käytön lähes varmuudella.

      Ihminen EI VOI syödä yhtään mitään teollista valmistetta, JOS suurennuslasilla ruvetaan kattomaan. Radioktiivisuuttakin on pelloissa vaikka pieniä satseja. Eikä tämä sana LUOMU tai muut huuhaa MERKIT anna syntejä anteeksi. Samat laivat ja muut kuljetus systeemit samat kamat kuskaa ja mikään ei takaa, et kaikki olis aikuis duunareita.

      Länsimaalainen nyt hyödyntää näitä orja kulttuureita, mutta voishan se olla toisinkin, eli musta pomo hakkais valkosia salakuljetettuja orjia. Silti se ameriikan pressa on musta herra!!! Muutosta se ei saa ja eikä edes kiinnosta sellasta tehdä. Rahalla on valta ja niin se nyt menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4980
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1089
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1033
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      940
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      897
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      832
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      55
      742
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe