"Pääasiallisin syy kristinuskosta etääntymiselle on epäilemättä ollut lukutaitoprosentin ja koulutustason nousu. "
Koulutustason nousu ehkä, mutta lukutaitoprosentin nousu taas Pohjoismaissa on ollut nimenomaan kristinuskon ansiota.
Kirjastolaitos voi selittää etääntymistä paremminkin kuin pelkkä lukutaito,
Olisitko tästä kristityn kanssa samaa mieltä ;)
Atte Ateistille
16
139
Vastaukset
- .
Oletkos nyt sitten jokin kristitty? etkös sinä aikaisemmin väittänyt olevasi agnostikko.
- K.R.S.
''Koulutustason nousu ehkä, mutta lukutaitoprosentin nousu taas Pohjoismaissa on ollut nimenomaan kristinuskon ansiota.''
Lukutaito helpottaa koulutusta, joten kirkko ampui itseään jalkaan tässäkin asiassa. - ertert
"Koulutustason nousu ehkä, mutta lukutaitoprosentin nousu taas Pohjoismaissa on ollut nimenomaan kristinuskon ansiota."
Riippuu kaiketi siitä mihin asti historiaa katsotaan. Yleinen oppivelvollisuus ei ole kristinuskon ansiota. - Atte Ateisti
Olen osin samaa mieltä, osin ei. Ymmärrän kyllä pointtisi.
Kristinusko kuitenkin saapui Suomeen kauan ennen lukutaidon yleistymistä, virallisen historian mukaan ristiretkien myötä 1100- ja 1200-luvuilla, arkeologien mukaan rauhanomaista tietä jo muutama vuosisata aiemmin.
Tuolloin lukutaito koski lähinnä latinan lukutaitoa, ja se oli harvojen hallitsemaa.
Yleisempi suomenkielen lukutaito yleistyi kuten tiedämme Mikael Agricolan ja luterilaisen uskonpuhdistuksen myötä. Annan tunnustuksen kirkon työlle lukemisen alkeisopetuksen saralla kiertokouluissa. Ankaran lukkarin opissahan ne Aleksis Kiven seitsemän veljestäkin olivat.
Kansakouluasetus 1866 saattoi lukutaidon opetuksen kirkolta kunnan velvoitteeksi. Tätä ratkaisua monet sen ajan piispat ja papit tosin aluksi vastustivat: ihmiset rupeaisivat lukemaan ihan mitä tahansa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kansakoulu
"Kansakoulujen yhteiskunnallinen merkitys korostui varsinkin maaseudulla Suomen itsenäistymistä edeltäneinä vuosikymmeninä muutenkin kuin opettajien tekemän opetustyön ansiosta. Monessa maaseutuyhteisössä kansakoulunopettaja oli ainoa tai lähes ainoa kirjoitustaitoinen henkilö."
Siis en ihan väittäisi kristinuskon aiheuttaneen suurta lukutaitoprosenttia. Pitkään kirkko pärjäsi Suomessa ilman seurakuntalaisten lukutaitoakin.
Totta on kyllä, että monessa esim. Afrikan maassa ensimmäiset paikalliskielten kielioppien laatijat ovat olleet lähetystyötä tehneitä pappeja. Tällöin monasti kristinusko ja lukutaito ovat saapuneet maahan käsi kädessä ja yhtä aikaa, mikä tilanne ei siis ollut 1100-luvun Suomessa.- Multinikki ei kirj
Kiitos Atte, erittäin hyvä kirjoitus.
- Leninski
Samalla tavalla Venäjän lukutaidotonta rahvasta koulutettiin 1920-luvulla.Tarkoituksena oli saada aikaan sellainen luetun ymmärtämisen taso,joka mahdollistaisi käskykirjeiden lukemisen.
- Pakkolukutaidosta
Lukutaidon leviäminen voidaan kyllä, ainakin osittain, laskea kristittyjen ansioksi. Kokonaan eri asia on sitten se, miksi ja millaisilla motiiveilla kirkko ja kristityt tätä lukutaitoa kansalle levittivät.
Mikael Agricola tosiaan halusi, että kansa oppisi lukemaan. Miksi? No ei ainakaan siksi, että kansa oppisi ajattelemaan kriittisesti ja epäilemään lukemaansa. Ei missään nimessä. Lukutaito oli tarpeen, jotta kansalle voitiin pakkoluettaa Vanhaa ja Uutta Testamenttia, Katekismusta, Virsikirjaa, messukirjaa, Rukouskirjaa ja Kirkkokäsikirjaa. Mitään muuta lukemista ei tietysti edes ollutkaan, koska kaiken muun paitsi uskonnollisen kirjallisuuden painaminen ja julkaiseminen oli laissa ehdottoman jyrkästi kiellettyä.
Lukutaito oli siis tarppeen vain ja ainostataan siksi, että ihmiset voitaisiin pakkoluettaa ja pakkoaivopestä kristinuskoon. Ja näitä kristinuskon peruspilareita lukukansalta sitten kuulusteltiin todella nöyryyttävissä pakkokinkereissä, joissa epäonnistuneet pantiin, rakkauden uskonnon nimisssä, jalkapuuhun istumaan tai häpeäpenkkiin tai häpeäpaaluun katumaan syntisyyttään. Näin kauniisti siis toimi rakkauden uskonto käytännössä. Ja näin kauniilla tavalla suomalaisista tehtiin "läpeensä kristillisiä".
Rangaistukset "uppiniskaisuudesta" eli siitä, että ihminen ei ollut opetellut kristinuskon keskeisimpiä ja "pyhiä" tekstejä ulkoa, olivat todella ankaria. Lievemmillään ne olivat häpeärangaistuksia, kuten jalkapuuta tai häpeäpenkkiä, ankarimmillaan sakkorangaistuksia, ruoskintaa ja/tai vankeutta. - Jyrkästi eri mieltä
"Koulutustason nousu ehkä"
Ei ehkä vaan selvästi kyllä. Mitä korkeampi koulutustaso, sen vähemmän hihhuleita. Ei liene mikään sattuma, että kristittyjen ja kirkkoon kuuluvien määrä vähenee jatkuvasti eniten maissa, joissa koulutustaso on korkein ja lisääntyy nykyään vain kehitysmaissa.
"lukutaitoprosentin nousu taas Pohjoismaissa on ollut nimenomaan kristinuskon ansiota."
Ja silti pohjoismaissa jatkuvasti eniten ihmisiä eroaa kirkoista. Ja sitä lukutaitoa tuotiin muutenkin vain, jotta voitaisiin kansaa pakkoaivopestä pakkokinkereillä kristinuskoon. Se oli lukutaidon levittämisen ainoa motiivi pohjoismaissa.
Ja kumma kyllä useimmat viime aikoina tapaamani hihhulit eivät ole osanneet edes kirjoittaa suomen kieltä, vaikka olivat kuulemma syntyperäisiä suomalaisia.
Oli kai jääneet ressuilla kaikki koulutus ja kinkerit ihan kokonaan väliin...
Mutta tyhjään päähän sopii tietenkin mainiosti vuohipaimenten ahdasmielinen ja suvaitsematon taikausko Pyhän Vihan henkäyksineen. Sopii niin mainiosti, koska eihän siellä tyhjässä päässä mitään muuta ole. Ei älyn murustakaan.- Uskon kauneus
ehkä olet oikeassa kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
En minä vihaa, kunhan vain kerroin tosiasioita elävästä elämästä ja kaikista havainnoista ympärilläni. Jos sinä näet tämän vihana, niin sitten ei voi kuin kysyä, että mikähän (ettei vain olisi se Pyhä Viha) saa sinut näkemään kaikki kokemani tosiasialliset faktat pelkästään vihana?
Sillä olivathan ne toki myös paljon kaikkea muuta, myöskin sortoa, kiusaamista, halveksuntaa, syyllistämistä, törkeää valehtelua ja henkistä väkivaltaa, puhumattakaan nyt todella rankasta fyysisestä väkivällasta. Rakkauden uskonnolla on tosi kummallisia ilmenemismuotoja, etenkin jos kasvat epäuskoisena hartaiden uskissaarnaajien perheessä, kuten minä epäonnekseni tein. - olet aivan oikeassa
Uskon kauneus kirjoitti:
En minä vihaa, kunhan vain kerroin tosiasioita elävästä elämästä ja kaikista havainnoista ympärilläni. Jos sinä näet tämän vihana, niin sitten ei voi kuin kysyä, että mikähän (ettei vain olisi se Pyhä Viha) saa sinut näkemään kaikki kokemani tosiasialliset faktat pelkästään vihana?
Sillä olivathan ne toki myös paljon kaikkea muuta, myöskin sortoa, kiusaamista, halveksuntaa, syyllistämistä, törkeää valehtelua ja henkistä väkivaltaa, puhumattakaan nyt todella rankasta fyysisestä väkivällasta. Rakkauden uskonnolla on tosi kummallisia ilmenemismuotoja, etenkin jos kasvat epäuskoisena hartaiden uskissaarnaajien perheessä, kuten minä epäonnekseni tein."ettei vain olisi se Pyhä Viha"
On se. Viha Pyhää Vihaa kohtaan. Huolimatta siitä, että olen keskimääräistä yli-ihmisempi kuin muut keskimääräistä yli-ihmisemmät. Asiani on tietenkin Oikea ja Voitto on meidän. Miten muuten tämä voisi olla jos tässä yhtään ihmiskuntaan kuulutaan, ainakaan historian valossa?
"Rakkauden uskonnolla on tosi kummallisia ilmenemismuotoja, etenkin jos kasvat epäuskoisena hartaiden uskissaarnaajien perheessä, kuten minä epäonnekseni tein. "
Varmasti on. Sukupuolikäyttäytymisen oppaana raamattu on kieltämättä pahasti vanhentunut mutta ajatus vihan kierteen katkaisemisesta on ajankohtainen. Joskin yleensä tehoton. - Uskon kauheus
olet aivan oikeassa kirjoitti:
"ettei vain olisi se Pyhä Viha"
On se. Viha Pyhää Vihaa kohtaan. Huolimatta siitä, että olen keskimääräistä yli-ihmisempi kuin muut keskimääräistä yli-ihmisemmät. Asiani on tietenkin Oikea ja Voitto on meidän. Miten muuten tämä voisi olla jos tässä yhtään ihmiskuntaan kuulutaan, ainakaan historian valossa?
"Rakkauden uskonnolla on tosi kummallisia ilmenemismuotoja, etenkin jos kasvat epäuskoisena hartaiden uskissaarnaajien perheessä, kuten minä epäonnekseni tein. "
Varmasti on. Sukupuolikäyttäytymisen oppaana raamattu on kieltämättä pahasti vanhentunut mutta ajatus vihan kierteen katkaisemisesta on ajankohtainen. Joskin yleensä tehoton.Ajatus vihan kierteen katkaisemisesta levittämällä Pyhää Vihaa, sortoa, tuomiota, rangaistusta sekä äärimmäisen ahdasmielistä suvaitsemattomuutta, eli sitä aivan perusnormityypillistä kristinuskoa, on todellakin tehoton. Ei yleensä, vaan aina.
Viimeiset uutiset Norjasta kertovat juuri samasta asiasta.
- En usko.
Aloittaja on oman oppinsa mukaan itse pääperkele.
Kirkon alkuperäinen ajatushan oli, että lukutaitoa opetettaisiin vain ylä- ja pappissäädyn niille jäsenille, jotka jo olivat läpikäyneet uskonnollisen aivopesun. Luku- ja kirjoitustaitohan oli ja on äärimmäisen tärkeä vallan väline, joten se haluttiin pitää vain eliitin aseena.
Järjestelmä kuitenkin vuoti ja ennen pitkää luku- ja kirjoitustaitoa alettiin propagoida ihmisoikeutena, jota kirkko luonnollisesti karsasti mutta oli pakko myöntyä vuosisatojen saatossa poliittisen vallan ja väkivaltakoneiston hallinnan lipsuttua poliittisille päättäjille ja sitten (ensin alkeellisen) tasa-arvoajattelun ja yhdenvertaisuusperiaatteen astuttua kuvioihin.
Sitä paitsi: olihan se luku- ja kirjoitustato ja sen kehittäminen tärkeätä myös poliittisille vallanpitäjille, jotka kuolemanpalvonnan ja iankaikkisen elämän odottamisen sijaan suunnittelivat niin yhteiskunnallista kehitystä kuin sotakoneitakin maan päällä. Tähän tarvitaan osaavaa väkeä, jota ei ilman yleistä luku- ja kirjoitustaitoa yksinkertaisesti voi tuottaa tehokkaasti.
Aikoinaan kaikissa maailman armeijoissa opetettiin tietämättömille talonpoikaisvärvätyille luku- ja kirjoitustaitoa. Niinkin myöhään kuin Neuvosto-Venäjän, Kiinan ja Vietnamin punakaarteissa. Kovalla kädellä. ; )- Mutta kuitenkin
Toisaalta tyhmin sotilas on paras mahdollinen sotilas - eipä kysele ikäviä eikä edes osaa kyseenalaistaa typerimpiäkään käskyjä, vaan tekee aina just mitä vain ikinä käsketään. Juuri tästä aiheesta kirjoitti Jaroslav Hašek hulvattoman klassikkokirjansa Kunnon sotamies Svejk, joka on nähty myös lukemattomina näytelmä- ja elokuvasovituksina.
Kun sotamies Švejk suoritti asevelvollisuuttaan ennen sotaa, hänet todettiin idioottina palveluskelvottomaksi. Sodan syttyessä hän sai heti käskyn astua palvelukseen, sillä sodassa tarvitaan ennen kaikkea hyödyllisiä idiootteja!
"Sodan ovat itse asiassa saaneet aikaan idiootit ja ellei idiootteja tarvittaisi sodassa, olisi koko päämajan henkilökunta kotiutettava", Švejk itse sanoo.
http://karhunkadunkafka.blogspot.com/2010/09/jaroslav-hasek-kirjailija-seka-vojin.html - Älä vain ajattele
Mutta kuitenkin kirjoitti:
Toisaalta tyhmin sotilas on paras mahdollinen sotilas - eipä kysele ikäviä eikä edes osaa kyseenalaistaa typerimpiäkään käskyjä, vaan tekee aina just mitä vain ikinä käsketään. Juuri tästä aiheesta kirjoitti Jaroslav Hašek hulvattoman klassikkokirjansa Kunnon sotamies Svejk, joka on nähty myös lukemattomina näytelmä- ja elokuvasovituksina.
Kun sotamies Švejk suoritti asevelvollisuuttaan ennen sotaa, hänet todettiin idioottina palveluskelvottomaksi. Sodan syttyessä hän sai heti käskyn astua palvelukseen, sillä sodassa tarvitaan ennen kaikkea hyödyllisiä idiootteja!
"Sodan ovat itse asiassa saaneet aikaan idiootit ja ellei idiootteja tarvittaisi sodassa, olisi koko päämajan henkilökunta kotiutettava", Švejk itse sanoo.
http://karhunkadunkafka.blogspot.com/2010/09/jaroslav-hasek-kirjailija-seka-vojin.html"Toisaalta tyhmin sotilas on paras mahdollinen sotilas"
Tuo muuten selittääkin sen, miksi kristityt ovat aina menestyneet hyvin kaikissa sodissa (no, paria poikkeusta lukuunottamatta - saksalaiset kristityt sotilaat Stalingradissa ja jenkkien kristityt sotilaat Vietnamissa eivät oikein pärjänneet).
Sokea auktoriteettiusko yhdistettynä hyvin alhaiseen älykkyyteen sekä kyvyttömyyteen hahmottaa mitään asioita kriittisesti on luonut kristityistä lähes täydellisiä sotilaita. Tottelevat aina sokeasti typerimpiäkin käskyjä, eivätkä koskaan kyseenalaista tai kritisoi yhtään mitään, koska kyseenalaistaminen ja kritisointi ovat vain saatanan lähettämiä eksytyksiä ja maallista turhuutta.
- Whitewash
Kirkko teki karhunpalveluksen itselleen sivistämällä ihmisiä. Ihmiset sivistyivät liikaa ja näkivät keisarin uudet vaatteet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897