Menneisyys

E.Tollo

on jo eletty hetki, tuleva on elettävä hetki. Vain tämä hetki on tärkeä. Millään muulla ei ole mitään merkitystä kuin tällä hetkellä ja miten sen hetken hyväkseni käytämme. Egomme pyrkii elämään menneisyydessä ja tulevaisuudessa, vaan ei suostu elämään tässä hetkessä. Mielemme ja ajatuksemme työskentelevät alituisesti joko menneisyydessä tai tulevassa, eivät tässä hetkessä. Jos haluamme etsiä todellista viisautta/ymmärrystä, unohtakaamme mielemme ailahtelevaisuus ja ajatustemme pakonomainen työskentely. Silloin liikumme totuuden lähteillä ja tyyneyden lahukoissa.

8

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hölmökö?

      Joskus elämässä on hetki, jolloin todella on vain se hetki ei mitään muuta.
      Luovummeko tuon kuulaan hetken muistosta? Jätämmekö sen taaksemme?
      Vai säilyykö se muistelematta/muistamattakin meissä antaen voimaa, rauhaa, lepoa, onnea?
      Onko se maistiaista länäolon voimasta?

      • E.Tollo

        Niin, vain tämä hetki ja tämä tilanne. Muistot jääkööt, kunhan eivät rasita huomista. Hetki, tämä hetki, voi antaa meille paljon, kunhan emme jää hetkemme orjuuttamiksi.


      • Hölmökö?
        E.Tollo kirjoitti:

        Niin, vain tämä hetki ja tämä tilanne. Muistot jääkööt, kunhan eivät rasita huomista. Hetki, tämä hetki, voi antaa meille paljon, kunhan emme jää hetkemme orjuuttamiksi.

        Mitä kokemukseemme tästä hetkestä vaikuttaa edellisten hetkien kokemus?

        Vai onko enää hyvää, huonoa, helppoa, vaikeaa? Olemmeko vain, muovaako meitä mikään, pysymmekö samana muovautumatta? Olemmeko kuin tyyni veden pinta?


    • E.Tollo

      Edellisten hetkien kokemus on mennyttä. Mennyt on unohdettava. Vain tällä hetkellä on merkitystä.

      Helppous/vaikeus on omassa päätäntä vallasamme.

      Olemme vain, meitä muovataan. Riippuu itsestämme, olemmeko valmiita muovattavaksi.

      Olemme tyyni veden pinta, jos annamme tilaa tyyneydelle elämässämme.

      • Hölmökö?

        Mikä meitä muovaa? Jos äskeisessähetkessä koettu jo seuraavassa hetkessä on unohdettu,poissa, niin muutummeko joka hetken mukaan vai pysymmeko muuttumattomina hetkistä riippumatta?
        Onko,ilo, suru, hurmio, pelko, tuska, ikävä jne. vain levottomuutta, josta päästessämme eroon saavutamme tyyneyden?
        Tyyneys on ihmisen/olemisen olemus???


    • E.Tollo

      Meitä muovaa joko itsekäs egomme tai antautuessamme taivaalliset voimat. Tässä hetkessä koettu ei unohdu koskaan. Ei poistu meistä. Koettu hetki voi meitä muutta atai sitten ei. Riipuu kyvystämme ymmärtää koettu hetki.

      Ilo ja rakkaus ovat ulokopuolelta egomme, taivaan lahja sitä janoaville. Suru on tunne, joka on läsnä, joka on koettava täydellisesti, tyydyttyvästi. Hurmio, pelko ja tuska ovat sielun vihollisen aikaan saamia, niitä välttäkäämme.

      Tyyneyden saavuttaminen on kaiken a ja o.

      • Hölmökö?

        Kiitos valaisesvista vastauksistasi.

        Niin, aito ilo on tyyneyttä. Aito rakkaus on tyyneyttä. Aito suru on tyyneyttä.
        Kun ei pyritä saavuttamaan mitään, ei eletä roolia ja näytelmää. Niinkö?

        Tyyniä unia sinulle ja jokaiselle.


    • pablo cojones

      Vai on pelko ja tuska sielunvihollisen aikaansaamia? On tainnut juhlallisten kielikuvien hurmio sotkea kirjoittajan arvostelukyvyn.

      On tämä ainakin esimerkki ihmisen halusta kunnostautua omissa ja muiden silmissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      86
      5269
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      78
      4704
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      86
      2933
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2494
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      24
      1901
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe