Joku on ilmoittanut että mä en muka ole todellinen henkilö enkä pääse enää kirjautumaan tiliini. Sen takia mun pitää antaa puhelinnumeroni jotta voivat varmistaa että olen todellinen henkilö. Kun annan, niin tulee ilmoitus että puhelinnumero ei kelpaa. Mulla on firman puhelin ja siitä on estetty palvelunumerot ja ulkomaan puhelut. Varmaan tuo ulkomaanpuheluiden esto on syynä että ei kelpaa.
Puhelin on pelkkä päivystyspuhelin ja mulla on lupa käyttää sitä omissa asioissa mielin määrin tavallisiin kotimaan puheluihin.
Muutenkin epäilyttää antaa yhtään mitään henkilökohtaisia tietoja Jenkeille jotka haluavat kontrolloida maailmaa ja jopa kiduttavat niitä joita he kuvittelevat vihollisikseen.
Facebook mielivaltaa
10
3887
Vastaukset
- nnnngggttt
Älä nyt helvetissä jakele puhelinnumeroos tai mitään muutakaan henkilökohtasta tietoo netissä jos vähänkään epäilyttää. Tuo nimittäin on 99% varmuudella jokin huijausjuttu. Nyt voi huonolla tuurilla käydä niin, että sulle (tai kuka sun puhelinlaskun nyt maksaakaan) voi piakkoin tulla tähtitieteellinen lasku tai jotain muuta käsittämätöntä.
- P-Ko
Olet väärässä.
Ei tuo huijausjuttu ole enkä ole antamassa puhelinnumeroani. Profiilini on ilmiannettu kun siinä ei ole kuvaa ja nimikin on epäuskottava (kutsumanimi) ja olen riitaantunut yhden porukan kanssa.
En pääse omaan Facebook profiiliin. Kun yritän kirjautua, niin tulee:
__________
Vaihe 1
Palauta käyttäjätili käyttöön
Valitse vahvistusmenetelmä
Jatkoa varten sinun on annettava puhelinnumerosi. Tämä nopea turvallisuustarkastus auttaa Facebookia pysymään todellisten henkilöiden yhteisönä, jossa ihmiset pitävät yhteyttä toisiinsa oikealla henkilöllisyydellään.
_________
Edellä oleva näkyy sivulla https://www.facebook.com/roadblock/ eli on ihan oikea Facebook sivu.
_______
Seuraava vaihe on:
Vahvista henkilöllisyytesi
varmenna henkilöllisyytesi lisäämällä puhelinnumero käyttäjätiliisi
This phone number can only be used to verify one account
Lisää puhelinnumero käyttäjätilillesi
__________________
Yllä oleva on vähän epäselvä näin tekstinä kun otsikot ei näy otsikoina eikä linkit linkkeinä vaan kaikki on yhtä tekstimassaa.
Tiedän että kyseessä on oikea Facebookin vaatimus monesta muustakin syystä. Eli se sun 99% varmuus on vain luulemista eikä vakavasti otettavaa tietoa. (Mitä nuorempi on sitä varmempi on yleensä omista tiedoistaan, vaikka todellisuus on päin vastoin, eli mitä nuorempi, sitä vähemmän tietää ja osaa.) - P-Ko
Lisään vielä että em linkki uudelleen ohjaa sinut kirjautumissivulle tai omaan profiiliisi koska sinä et ole se jolta vaaditaan puhelinnumeroa.
- kohtalotoveri
Miten olet saanut FB-tilisi takaisin käyttöösi / onko ongelma jo ratkennut? Lukemani perusteella usealla henkilöllä sama probleema...
- P-Ko
En ole saanut sitä uudelleen käyttööni. Jouduin avaamaan uuden tilin samoilla tiedoilla mutta eri sähköpostilla.
(Mielenkiintoista että sain sähköposti-ilmoituksen vastauksestasi. Ennen oli mahdollista valita että saa sähköposti-ilmoituksen vastauksista jos oli kirjautuneena sisään kun viestiä kirjoitti. Nykyäänhän tuo mainio ominaisuus on poistettu suomi24:stä, mikä on tosi paha juttu.) - facebook rules
facebook saa lisää valtaa ^^
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2403080,00.asp - Aito henkilö
Mulla sama homma -ja niin näyttää olevan todella monella muullakin. Kyse ei siis todennäköisesti ole mistään ilmiannoista vaan ihan pelkkä bugi Facebookin roskaposti/spämmäystorjuntaohjemoinnissa.
Itse latasin isno määrän kuvia eräällä yläpitämälleni sivulle juuri ennen kuin tilini lukittiin, joten pidän sitä mahdollisena "syynä" siihen miksi tilini on lukossa. Jokin ohjelma on siis olettanut minun lataamieni kuvieni suuren määrän tarkoittavan sitä että olen roskapostirobotti tai jotain sinnepäin. Tietty voi olla mahdollista että minut on myös ilmiannettu jostain ihmeen kumman syystä jota en keksi. Varmasti jotkut FB:ssä ilmiantavat toisia ihan omaksi ilokseen.
Jokatapauksessa minäkään en saanut toimimaan sitä puhelinnumero-osiota FB:ssä jotta olisin sen avauskoodin voinut sinne kenttään syöttää, joten lähetin kuvan henkilökortistani FB:lle kuten pyydettiin. Mitään ei ole vielä kuulunut.. Kovasti odottelen tässä josko tilini vielä auki saisin, huonolta näyttää tällä hetkellä.. - no nmitäs
Onko ketään saanut mitään vastausta sen jälkeen kun on henkkareista pistänyt kuvaa menemään ?
- 7Xh;zbb)
Tietysti Facebook kysyy näitä. Oikeasta henkilöstä kerätty tieto on arvokasta kauppatavaraa.
- Anonyymi
Voisko joku kertoa mihin sen kuvan voi lähettää (hetu tietenkin peitettynä). Itselläni on yrityksen sivut samassa jamassa joten uusien sivujen tekeminen ei tule kuuloonkaan. Kiitos etukäteen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu857397Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2137221Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675226K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1344987Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju734764Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1144619PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *394520Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko824226Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1024004- 1571640