Toisinkin voisi valita

Kummastelijatar

Mua harmittaa se, että jotkut seksuaalivähemmistöihin lukeutuvat ihmiset kokevat ylipäätään mitään paineita uskonnollisten piirien taholta. Mua suututtaa se, että uskonnot pyrkivät sanelemaan, mikä on oikein ja väärin ja sitten vielä onnistuvat siinä siten, että saavat jotkut ihmiset ahdistumaan siitä, millaiseksi ovat syntyneet.

Toivoisin, että kaikki homoseksuaalit voisivat tuntea olonsa yhtä vapaaksi kuin minä. Mutta minäpä olenkin onnellinen ateisti. Ateistin elämä on merkityksellistä, rakkaudellista ja totuuteen -eli tieteelliseen maailmankatsomukseen- pohjautuvaa. Voimme elää vapaina harhoista ja ylimääräisestä syyllisyydestä, jolle ei kerrassaan ole mitään rationaalista perustetta, ei ainuttakaan.

Musta on jotenkin paradoksaalista, että seksuaalivähemmistöihin lukeutuva ihminen tukee keskiaikaista ajattelua, joka haluaa polttaa hänet roviolla vähintäänkin kuvainnollisesti. Nykypäivän eheyttämiskampanjat ovat tämän päivän vainoa Suomessa.. jos tuota hulluutta (uskontoa) vielä tieten tahtoen tuetaan, edistetään maailmaa, jossa ollaan valmiita hyppäämään aikakoneella satojen vuosien päähän -taakse päin.

Uskonnolle ei ole mitään perustetta, eikä ainokaistakaan todistetta sille, miksi Jumalaan tulisi uskoa. Jumalaa ei tarvita minkään asian selittämiseen: Moraali, altruismi ja maailman "pahuus" ja "hyvyys" voidaan kaikki selittää muutoinkin.

Miksi te suostutte tukemaan tuota tuhoisaa järjestelmää, jolla on vuosituhansien ajan pyritty kontrolloimaan ja rajoittamaan ihmisen vapautta?

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+1

      Ainut syy miksi Uskonnot pystyvät hallitsemaa ihmisiä ja heidän oikeuksiaan on että valtiot on rakennettu eri uskontojen pohjalle. Tästä me pääsisimme jos irrottaisimme kirkon ja valtion toisistaan.

    • Algrant

      Ja minun mielestäni niin pitäisikin tehdä, 19 1.

    • gay kirkossa

      Ihminen on uskonnollinen olento, halusimmepa sitä tai ei. Kommunistimaat olivat perusideologialtaan ateistisia, mutta ne luhistuivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1930
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe