Onnea ja menestystä ritari Niinistölle presidentin vaalissa

Ritari-presidentti

Presidenttiehdokas Sauli Niinistö on liittynyt Konstantinus Suuren ritarikuntaan (lat. Ordo Sancti Constantini Magni). (Apu-lehti 7.7. Teppo Kuittinen)

Ritarikuntaan kuuluu paljon pappeja. Kun ritarikunta kokoontui Porvoossa, paikalla oli myös Suomen ev.lut. kirkon edustaja entinen arkkipiispa Jukka Paarma ja ortodoksien arkkipiispa Leo.

Kolmipäiväisen tapahtuman aikana uudet ritarit vihittiin kaavun ja miekan kera Porvoon tuomiokirkossa.

Ritarikunnan vaikutusvallasta kertoo, että muutaman kymmenen ihmisen tapahtumaan oli valjastettu niin
- presidentin vaalien ykkösehdokas,
- poliisin ja kirkon ylin johto
- Porvoon tuomiokirkko

Ritareiden tulee käyttää tunnussolmiota ritarikunnan tilaisuuksissa.
Haikon kartanossa osalla ritareista (Niinistö oli puhumassa Haikon kartanossa maailmanpolitiikasta kolmipäiväisen vihkimistapahtuman aikana) oli klubitakki, johon oli kirjailtu isolla ritarikunnan kultainen logo, kaksipäinen lintu. Papinkaapuun pukeutuneet ritarit käyttivät isokokoista kaulariipusta, jossa oli ritarikunnan logo.

Mikä ihmeen Yrjö von Grönhagen -
Suomen osaston perustaja ja ritarikunnan merkkihenkilö?

Raimo Ilaskivi kutsui Sauli Niinistön ritarikunnan jäseneksi.
Konstantinus Suuren ritarikunnan johtoon kuuluvan Raimo Ilaskiven mukaan Yrjö von Grönhagen ei tiennyt juutalaisvainoista työskennellessän SS-organisaatiossa 1930 luvun puolivälin jälkeen. Hän itse on kertonut, ettei tiennyt juutalaisvainoista, Ilaskivi totesi Avulle.

Grönhagenin työskentelyllä natsien Ahnenerbe-tutkimuslaitokessa ei ole Ilaskiven mitään merkitystä, ei siis tekemistä ritarikunnan kanssa...
Ei merkitystä ritarikunnan kanssa, vaikka perustaja työskenteli natseille?

Ritarikunnan Suomen osaston perusti Yrjö von Grönhagen vuonna 1959. Grönhagen työskenteli natsi-Saksan SS-organisaation tutkimuslaitoksessa 1930 juutalaisvainojen aikaan. Tutkimuslaitoksen tehtävänä oli vakuuttaa arjalaisen rodun ylivoimaisuutta. Kyse oli Adolf Hitlerin natsi-ideologian tärkeästä työkalusta, sillä Hitlerin puiheille haluttiin uskottauutta "tieteellisen" tutkimuksen kautta.

Vuonna 1948 Suomessa julkaistiin Grönhagenin kirja "Hilllerin salaseura", jossa Grönhagen kuvasi yhteistyötään Himmlerin ja saksalaisten kanssa 1930-luvulla. Kirjassaan hän pesi kätensä natsien kauheuksilta.

Sauli Niinistö kieltää tienneensa ritarikunnan Suomen osaston perustajan natsiyhteyksistä.

Mitä tämä kertoo Teistä presidenttiehdokkaana, että Te ette ole tämmöistä asiaa ottanut selville? On ihan julkisesti tiedossa, että hän työskenteli natseille 1930-luvulla, kysyi Apu-lehden toimittaja Teppo Kuittinen.
- Sitä minä en todellakaan tiennyt. Minut kutsui Raimo Ilaskivi, johon luotan, totesi Niinistö Avun artikkelissa.

Onnea tuoreelle ritarille Sauli Niinistölle. Ritarikunnan vaikutusvaltaisten ritareiden kontaktit ja suhteet ovat käytettävissä ritari Niinistön presidentin vaalikampanjanssa.

2

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konstat Kolisee

      Konstantinus - ensimmäinen r00man keisari joka oli myös inkvisitio paavi. L0y0lan raamatunkääntäjäin roviollapoltto Himmler kerhoa... Nykyinen EUpaavi tietenkin yhä omistaa myös keisarin tittelin... ja koko EU johtonsa, kaikki 100% katolisia kuuluen jokainen ao. ritar iklaaneihin - onneksi niitä on niin monta että riittää Breiviikkiin asti: kas sieltäpä on katolsiritarien ilo ammentaa vihapuheet protestanttien niskaan

      Uutis isku http://wp.me/sx1AT-528

    • Salaliitto meteoria

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      28
      5395
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4024
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3207
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2830
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      285
      1332
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1318
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1203
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1149
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      397
      1126
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      215
      1111
    Aihe