mika on hyva jalusta ja jalustan paa yhdistelma otsikon mukaiselle kokoonpanolle. olen nyt juuri jenkeissa joten ph- photosta helppo ja nopea tilata rahtivapaasti. Minkalainen paan pitaisi olla (kuula tai ?)? Myoskin mika on paan koodi kun tilaa etta ei tule vahingossa videokameran paata joka on sopimaton
Manfroton tuotepakettaja (kit) aika edullisesti ph photossa myynnissa
Jalusta canon 7d sigma 70-200 APUA KAIPAAVA
11
332
Vastaukset
- 02o
mutu:
Hinta laatusuhteeltaan paras jalusta on Slik Pro 700DX AMT-Titanium Alloy Tripod
esim.
http://www.adorama.com/SL700D.html
Jos kaipaat kuulapäätä niin kätevin on Vanguard GH-100
esim.
http://www.bhphotovideo.com/c/product/733655-REG/Vanguard_GH_100_GH_100_Pistol_Grip_Ballhead.html- Jalustaton kuvaaja
Kiitoksia hyvasta vinkista, tilasin juuri ph-photosta slikin jalustan ($137) samalla langattoman ohjaimen 7d kameraan ($25) ,pariston 7d (Canonin oma $62) ja pinen laukun ($39)
Hinnat ovat kyllaedullisimpia kuin suomessa (Rajala). kertoilen kokemuksia jalustasta kun saan sen ensi viikolla
edellisen vastaajan vinkit ovat hyviä.
itselläni on vastaavanlainen manfroton jalusta (alumiinia tietääkseni) ja tuo vanquardin pistoolikuulapää. tuo on tosi kätevä kuulapää eikä hintakaan ole paha.- 02o
Uskon, että teit hyvän valinnan. Kestää huoltamatta kovaa käyttöä.
Tuo Slikin jalusta tekee myös spakaatin pikalukoilla ja keskiputken voi kääntää ylösalaisin jolloin kameran pystyy laskeman maahan asti.
Pyörivä adapteri on tosi kätevä kameran käännössä (pään asento ei muutu kameraa käänätessä).
Tuollaiset pyöreät putkijalat on tukevimmat.
Korkeus riittää pitkällekin kuvaajalle. - Ei kallista
"pariston 7d (Canonin oma $62)" - tuo on aikakova hinta, sillä täysin yhteensopivia saa noin puoleen hintaan. (Canonin laturiin sopiva ja kaikki samat toiminnot kuin alkuperäisessäkin akussa)
- jalustallinen kuvaaj
Jalusta saapui ja ensimmainen kuvausreissu tehty. Todella tukeva ja tuntuu myos kestavalta, monkijan kyydissa kaksi paivaa. Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.
Kaukosaatimen kanssa uusi kokemus ottaa sellaisia kuvia missa itsekin. Suosittelen kaukosaadinta kaikille - onnea..
jalustallinen kuvaaj kirjoitti:
Jalusta saapui ja ensimmainen kuvausreissu tehty. Todella tukeva ja tuntuu myos kestavalta, monkijan kyydissa kaksi paivaa. Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.
Kaukosaatimen kanssa uusi kokemus ottaa sellaisia kuvia missa itsekin. Suosittelen kaukosaadinta kaikilleEhkä parasta olisi mainita tuo yhdistelmä, minkä hankit ja lopullinen hinta. Täällä on liika ihmisiä, jotka eivät jalustaan halua satsata sitä satastakaan. Heikko niitä on neuvoa, että kunnon jalusta kestää pidempään kuin kamerarunko ja jopa objektiivit(uudet).
- 2,5 kg raskas?
jalustallinen kuvaaj kirjoitti:
Jalusta saapui ja ensimmainen kuvausreissu tehty. Todella tukeva ja tuntuu myos kestavalta, monkijan kyydissa kaksi paivaa. Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.
Kaukosaatimen kanssa uusi kokemus ottaa sellaisia kuvia missa itsekin. Suosittelen kaukosaadinta kaikille”Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.”
– n. 2,5 kg raskas?
Itsekin pääsee kuvaan myös kameran ns. vitkalaukaisimella, se on ekvyempi kaniskella jatkuvasti kuin kaukolaukaisin. - 02o
No hätä! tuo Slik PRO 700 DX toimii ilman 7d-paristoa. Canonin laturiakaan ei tarvita.
- on liika ihmisiä?
onnea.. kirjoitti:
Ehkä parasta olisi mainita tuo yhdistelmä, minkä hankit ja lopullinen hinta. Täällä on liika ihmisiä, jotka eivät jalustaan halua satsata sitä satastakaan. Heikko niitä on neuvoa, että kunnon jalusta kestää pidempään kuin kamerarunko ja jopa objektiivit(uudet).
Onko vaikea laskea itse?
”Ehkä parasta olisi mainita tuo yhdistelmä, minkä hankit ja lopullinen hinta. ”
>>>>>>>>>>>>>>
”slikin jalustan ($137) samalla langattoman ohjaimen 7d kameraan ($25) ,pariston 7d (Canonin oma $62) ja pinen laukun ($39)”
Eikös tuosta tule 263 taalaa eli n. 190 € - jalustallinen kuvaaj
2,5 kg raskas? kirjoitti:
”Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.”
– n. 2,5 kg raskas?
Itsekin pääsee kuvaan myös kameran ns. vitkalaukaisimella, se on ekvyempi kaniskella jatkuvasti kuin kaukolaukaisin.Vitkalaukaisin on kylla myos hyva. tykkasin kaukasaatimesta kun asetin kameran jalustalle leiriytyessa. lapsista ja muistakin todella hyvia tilannekuvia kun kamera otti ikaankuin "salaa" kuvat. ei poseeramista. tietenkin asetuksissa pitaa asettaa virrankatkaisu 30 minuuttiin ja asetukset tilanteen mukaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1333901Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va201853Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos421692Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3301538Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu201423Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi421376Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy801084Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti161024Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1331008- 75928