Miten purjehdusominaisuudet käytännössä eroavat näissä kahdessa venemallissa toisistaan?
Vene 1. S30 (vm. -76 23k€ ruåttissa)
Lys Pituus Leveys
1.17 12.5 m 2.5 m
Vene 2. Omega 30 (vm. -84 25k€ ruåttissa)
Lys Pituus Leveys
1.14 9.4m 3.0,
Onko S30 parempi kryssimään, onko kryssikulma parempi, kumpi menee paremmin 5m/s, 10m/s, 15m/s tuulella a) kryssissä, b) sivutuuleen ja c) myötäseen?
Onko Omega 30 vakaampi täysmyötäiseen?
Tarkoituksena tässä olisi vähän kaivaa venetyyppien eroja, kun ihmettelen minkälaista sitä seuraavaksi oikein laittais?
Hintaluokka näillä 2 esimerkillä on melko lailla sama...
Miten purjehdusominaisuudet käytännössä eroaa?
11
810
Vastaukset
- 56435ytetyr
"Onko S30 parempi kryssimään, onko kryssikulma parempi, kumpi menee paremmin 5m/s, 10m/s, 15m/s tuulella a) kryssissä, b) sivutuuleen ja c) myötäseen?"
Eiköhän tuo S30 pidemmän vesilinjan ansiosta kulje nopeammin, jos vain tuulta on yli 5 m/s kaikkiin suuntiin.
Onko Omega 30 vakaampi täysmyötäiseen?
Kaikki paatit keikkuu enemmän tai vähemmän reippassa myötäaallokossa, jos vakautta haluaa, niin pitää saada vene plaaniin ja tällöin pitää olla aivan eri paatti kuin nuo, spinnu ja tuulta 12 m/s, esimerkkinä vaikka X-99.- meglu
Et sentään kehdannut enää tarjota plaanaavaksi veneeksi sitä 79:äsi. Ei plaanaa sen enempää ysiysikään, vaikka muuten ihan kohtuullisen liukasliikkeinen vene osaavissa käsissä onkin. Komeasti surffaa, mutta plaanista ei ole kyse.
- samalla mitalla
meglu kirjoitti:
Et sentään kehdannut enää tarjota plaanaavaksi veneeksi sitä 79:äsi. Ei plaanaa sen enempää ysiysikään, vaikka muuten ihan kohtuullisen liukasliikkeinen vene osaavissa käsissä onkin. Komeasti surffaa, mutta plaanista ei ole kyse.
Et sentään kehdanut tarjota sitä eirttäin asuttavaa megluasi ksysyjälle.
Ei plaana ei x:t jos puolituntia mennään putkeen yli 10 solmua.
http://www.youtube.com/watch?v=56URMSpbj7M - ei plaanaten
samalla mitalla kirjoitti:
Et sentään kehdanut tarjota sitä eirttäin asuttavaa megluasi ksysyjälle.
Ei plaana ei x:t jos puolituntia mennään putkeen yli 10 solmua.
http://www.youtube.com/watch?v=56URMSpbj7MEn tarjonnut meglua kysyjälle, se nyt vain sattuu olemaan miitä harvoja köliveneitä, jotka saa plaaniin. Vielä muutama vuosi sitten se olisi ollut ainoa. Pidempiäkin aikoja ja matkoja on menty hyvinkin yli kymmentä solmua jo vanhoilla IOR-puolitonnareilla. Ei ne siltikään plaananneet.
- surfcity
ei plaanaten kirjoitti:
En tarjonnut meglua kysyjälle, se nyt vain sattuu olemaan miitä harvoja köliveneitä, jotka saa plaaniin. Vielä muutama vuosi sitten se olisi ollut ainoa. Pidempiäkin aikoja ja matkoja on menty hyvinkin yli kymmentä solmua jo vanhoilla IOR-puolitonnareilla. Ei ne siltikään plaananneet.
Millä nopeudella meglu sitten surffaa ja vastaavasti plaanaa?
- aeromystiikka
surfcity kirjoitti:
Millä nopeudella meglu sitten surffaa ja vastaavasti plaanaa?
Viis nopeuslukemista, se plaanaa sillä nopeudella, jolla hydrodynaaminen noste on hallitseva hydrostaattiseen verrattuna.
- Rei-Vari
Moi,
mistä palstalta bongailet Ruotsin käytettyjä veneitä? - 13
http://www.blocket.se
ja sieltä etsimään. Tarjontaa riittää mutta kruunun kurssin nousun myötä Suomenkin tarjonta etenkin vanhemmissa veneissä on aika kilpailukykyistä. - hakija ventti
blocket.se
- hakija ventti
Ei ole siis palstalaisilla omakohtaista tietoa... hiljaista on ??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304123Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1111350- 481159
- 751057
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901