Neulanreikäkuvaus ja valokuvien kehitys omassa pimiössä

Tepi_78

Olen kiinnostunut neulanreikäkameran askartelusta ja kuvien kehittämisestä omassa pimiössä. Perinteisestä pimiötyöskentelystä minulla ei ole aiempaa kokemusta.

Digikuvausta harrastaneena olen tottunut laukomaan kymmeniä kuvia yhden kuvaussession aikana. Neulanreikäkuvauksessa tilanne on täysin toinen - mahdollisuus on ainoastaan yhteen otokseen, sillä olen ajatellut käyttää kamerassa vedospaperia, jonka vaihtaminen muualla kuin pimiössä punalampun valossa on mahdotonta.

Kysynkin, onko teillä mukananne kenties useita neulanreikäkameroita? Yhden kuvan vuoksi saattaa olla turhauttavaa lähteä liikenteeseen, jos kuvat vaikkapa epäonnistuvat usein.

Lisäksi askarruttaa kuvien kehitys. Kuinkahan kauan viitsii laittaa pimiön litkuineen kehityskuntoon yhden kuvan takia? Säilyvätkö vedellä laimennettavat kehitteet pitkään laimennettuina?

Kuulisin mielelläni kokemuksia neulanreikäkuvauksesta ja pimiötyöskentelystä!

3

716

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 163

      Osta vanha filmijärkkäri huutonetistä tms, ja mustavalkofilmiä, esim 400 asa/iso olevaa.

      Kuvaile, filmin kehitys ei ole kummonen asia. Sitten vain teet paperikuvia vaikka rullallisen samalla kuin neulanreikäkuvaa teet.

      Litkut säilyy.

      On antoisaa ja voi tulla vaikka uusi harraste.

    • Johnnymale

      Minulla on neulanreikäkamera yleensä mukana kameralaukussa. Nimittäin DSLR runkotulppa. Ja kyllä sillä tulee joskus otettua kuviakin, joskaan ei kiireessä. ISO 3200-4000, ja ei tarvi edes jalustaa. tai muuta tukea.

    • paperikuvaaja

      tiedoksi vaan, kun kuvaat, ei sitä tarvitse kuvata Filmille,
      kameraan voi laittaa valokuvauspaperinkin ja kuvata.

      aikoinaan -60 luvulla kuvasin paperille, kehitin sen ja halkaisin ja läpivalaisin kuten negatiiveja ja kuvia tuli.

      mutta nyt voi jo digikuvata tuon tai skannata ja kaikissa kuvankäsitelyohjelmissa muuttaa negatiivin oikeinsiin oikein päin varit-

      olen myös silloin valokuvauspaperille kuvatut sadat kaupunkikuvat kaikki jo skannannut ja tehnyt aivan hyviä kuvia.
      Kamerana oli silloin iso paljekamera joka oli tarkoitettu lasilevyille, hankittu n. 1930 lopulla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      120
      1519
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      141
      824
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      211
      774
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      33
      720
    5. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      717
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      72
      708
    7. 49
      652
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      60
      569
    9. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      76
      561
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    Aihe