Kahlasin google-hakua läpi erilaisin hakusanoin, enkä siltikään löytänyt vastausta siihen, kuinka päällekkäisvalotus tehdään filmille. En siis tarkoita mitään photoshopilla tekemistä, vaan ihan perinteisesti. Jos jollekin ei vielä selvinnyt millaista kuvaa tarkoitan, niin tässä esimerkkikuva: http://cloud.lomography.com/576/582/82/ca88364eecc250f9a5433c88e8538b7fe948df.jpg Kuvassa siis näkyy selvästi kaksi erillistä kuvaa.
Päällekkäisvalotus filmille
12
318
Vastaukset
- 02o
Mun kamerassa on nappi jota painamalla filmi ei siirry kameraa viritettäessä ja näin voi valottaa saman ruudun uudelleen.
Jos tuollaista ”nappia” ei ole kamerassasi niin sitten pitäisi osata vetää filmiä takaisin kasettiin yhden ruudun verran ennen uutta viritystä.
Huom kumpikin valotus n. –1 EV.
Vastaavan päällekäisvalotuksen voit tehdä myös paperille (kahdella eri negalla).- 02o
ps.
osaatko googlettaa ”multiple exposure” esim.
http://www.google.fi/webhp?sourceid=chrome-instant&ie=UTF-8&ion=1&nord=1#sclient=psy&hl=fi&nord=1&site=webhp&source=hp&q=Multiple exposure&pbx=1&oq=Multiple exposure&aq=f&aqi=g1&aql=&gs_sm=e&gs_upl=8680l10710l3l12112l9l8l1l8l9l0l0l0ll0l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=102cd98c0293170c&ion=1&biw=1048&bih=499 - 02o
ja digillä:
On the digital side, the Nikon D80 can shoot up to three exposures for one image.
Nikon D2X and D200 allow up to 10 shots for one "frame."
The Pentax K10D and *istD and Fujifilm FinePix S1 Pro and S2 Pro cameras also offer multiple exposure capability.
Check with your camera manufacturer and manual to determine if this option is open to you.
- Johnnymale
Itse olen tehnyt filmijärjestelmällä päällekkäisvalotuksia myös vaikeammin, kun omassa kamerassani ei nappia ollut. alivalotin kuvaa sopivasti, kelasin filmin takas ja latasin kameraan uudestaan, ja sit toinen kuva.
- sit toinen?
Mitenkäs se ”sit toinen kuva” osui ensimmäisen kanssa samaan kohtaan filmillä?
- takas?
"kelasin filmin takas"
- miten ihmeessä saatoit muistaa ensiksi valoteeujen esim. 36 ruudun sisällön ja sommittelu, että toisen valotuksen kohde tuli oikeaan asentoon (pysty/vaaka) ja oikeaan kohtaan filmiruudulla? - Johni Guitari
takas? kirjoitti:
"kelasin filmin takas"
- miten ihmeessä saatoit muistaa ensiksi valoteeujen esim. 36 ruudun sisällön ja sommittelu, että toisen valotuksen kohde tuli oikeaan asentoon (pysty/vaaka) ja oikeaan kohtaan filmiruudulla?Kyllä tarkka ja taitava ihminen osaa, niinkuin kaikissa muissakin asioissa..
Jos käyttää vanhaa kaksisilmäistä peiliheijastuskameraa, tuo on helppo tehdä, usein se tapahtuu jopa vahingossa. Perinteisellä kinokameralla virityksen aikana painoi filmin vapautusnappia ja piti vielä peukalolla kampea paikallaan niin filmi ei siirtynyt. Uudemmista moottorikäyttöisistä en tiedä. Tuo kuva on neliön muotoinen, joten se on saatettu ottaa rullafilmikameralla.
- uwrtruqytu
Esimerkkisi kaltaisen kuvan saa usein vahingossa huonopäällysteisillä objektiiveilla. Pariskunta makaa tunturin kupeella ja aurinko paistaa linssiin.
Joissakin filmikameroissa oli ns. kaksoisvalotusnappi, joka salli kameran virittämisen ilman filminsiirtoa. Ellei nappia ollut kelattiin filmi tiukalle ja painettiin filminsiirron vapautin pohjaan. Kamera sitten viritettiin takaisinkelauskammesta kiinni pitäen, ettei filmi päässyt liikkumaan. Mahdollinen valotuksen korjaus kohteen mukaan. Toimii parhaiten kohteissa, joissa ei samansävyisiä kohteita osu päällekkäin.
Tuon saman voi tehdä myös salamalla kameran sulkimen ollessa B-asennossa auki koko ajan. Esimerkiksi linkin kävelevä mies.
http://toot-superduper.blogspot.com/2010_12_01_archive.html
Esimerkkikuva saadaan aikaan millä kameralla tahansa B-valotuksella pimeassä huoneessa salamaa lauotaan sopivin väliajoin kohteen liikkuessa kameran edessä.
Tuollaiset temput on helpoimpia vanhoilla käsiviritteisillä kameroilla, ellei kamerassa ole tuota ominaisuutta valmiina. - ymmärtämätön tyhmä
Esimerkkikuva saadaan aikaan millä kameralla tahansa B-valotuksella pimeassä huoneessa salamaa lauotaan sopivin väliajoin kohteen liikkuessa kameran edessä.
Tuollaiset temput on helpoimpia vanhoilla käsiviritteisillä …
Miten ihmeessä tuo voi olla helpompaa ”vanhoilla käsiviritteisillä ” kuin Digillä- oouirutueyu
Kysyjä halusi tietää kuinka homma onnistuu filmille ja vanhalla mekaanisella kameralla honna onnistuu helpommin, kuin uudemmilla moottoroiduilla sähköisillä automaattileluilla, jotka siirtää heti ruudun, kun valotus on tapahtunut.
Pitäisi siis oppia lukemaan!
(kuinka päällekkäisvalotus tehdään filmille.En siis tarkoita mitään photoshopilla tekemistä, vaan ihan perinteisesti.) Tuossa nimenomaan sanotaan, ettei digillä!!!
Digikamerat pitäisi kieltää, koska ne on romuttaneet valokuvan luotettavuuden kokonaan. Valokuvalla ei ole enää mitään arvoa. Se on nykyään ongelmajätettä sähköisine säilytysmenetelmineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k1544015On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole412450Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742417Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732322Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.512092Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl221816Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma801643- 791576
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?721142Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?581101