PCO

hoito?

Te, joilla on todettu PCO, eli liikaa munarakkoluita munasarjoissa, niin millaista hoitoa olette saaneet?

Olen lukenut netistä Metformiinista. Se on diabeteslääke, mutta sen pitäisi ilmeisesti auttaa myös muihin PCO:n oireisiin, kuin korkeaan verensokeriin. Silti edes naistentautien erikoislääkäri ei suostunut kirjoittamaan minulle reseptiä Metformiiniin, koska minulla ei ole (vielä) diabetesta. Liiat munarakkulat näkyvät ultrassa ja kaikki PCO:n näkyvät oireet löytyvät. Oireinani ovat akne, liikakarvoitus, ylipaino, keskivartalolihavuus ym.

Miten onnistuisin saamaan reseptin Metformiiniin, jos verensokerini pysyy jatkossakin viitearvoissa? Lääkärit eivät tunnu tietävän, että Metformiinia voi käyttää PCO:n hoidossakin. Onko joku PCO-potilas saanut Metformiinia, vaikka hänellä ei olekaan ongelmia verensokerin kanssa? Jos olet käyttänyt Metformiinia, niin millaista hyötyä Metformiinista on ollut? Auttaako se laihduttamisessa?

Onko PCO:n hoitoon olemassa muita lääkkeitä, tai hoitoja kuin e-pillerit?

Millaisissa verikokeissa olette käyneet PCO:n liittyen? Onko lääkäri tehnyt teille lähetteen kortisolin laboratoriotutkimuksiin? Pyysin itse sitäkin, mutta sitäkään en ole saanut, vaikka siihenkin sopivia oireita on... :=(

Usein kuulee puhuttavan, että lääkärit antavat liian helposti lääkkeitä. Minä en ainakaan ole saanut lääkkeitä, vaikka olen niitä varta vasten pyytänytkin. Myös verikokeisiin pääseminen tuntuu olevan vaikeaa.

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123234

      Kyllä lääkärit tietävät metformiinin käytöstä pco:n hoidossa. Se, että sinun lääkärisi ei sitä kirjoittanut, ei merkitse etteikö hän tiedä siitä. On yksilöllistä milloin se aloitetaan. Pco:n verikokeet tehdään vain tarvittaessa . Androgeenit ja verensokeri tutkitaan. Minulta otettiin muista syistä johtuen prolaktiini ja tsh ei siis pcon vuoksi.... (pcon toteamisessa on fyysinen tutkimus se määräävä tekijä)

      Metformiinin kanssa on sitten tehty enemmän verikokeita.

      Lääkäreidenkin pitää olla kustannustehokkaita, joten eivät he voi potilaiden pyynnöstä laittaa kaikenmaailman verikokeita. Potilaat usein vieläpä diagnosoivast itsensä ja usein väärin ja miettivtä lääkityksenkin vielä etukäteen. Pettyvät sitten, kun lääkäri ei määrännytkään sitä mitä käypähoidossa suositeltiin.

      minulla tuon lääkityksen päätti sisätautilääkäri. Verensokeriarvot olivat lievästi koholla, mutta ei kuitenkaan mennyt seiskan yli. Lääkitys aloitettiin kohdallani, koska perheessäni kaikilla (paitsi minulla ja sisaruksellani) on diabetes. Tällä aikaisella lääkityksen aloittamisella pelataan kohdallani aikaa ja koitetaan viivästää diabeteksen puhkeamista. Sisätautilääkärille en mennyt edes tuon vuoksi, vaan maksavaivojen että tuo metformiini tuli vähän yllätyksenä, tosin gynekologini oli miettinyt sitä jo vuotta ennen, että kannattaisikohan se aloittaa ja kehotti hakemaan omalta lääkriltä lähetteen sokerirasitukseen (jota en hakenut, kun en halunnut mihinkään lääkityksiin).

      Hoito säännöölisti minulla kuukautiskierron. Pco:n suhteen olin rajatapaus: ultrassa ei ole todettu tarpeeksi rakkuloita, vaikka niitä on enemmän kuin keskimäärin.

      Mietin vaan, että jos sinulla on suuri riski sairastua diabetekseen ja jos on verensokeriarvot tarpeeksi lähellä seiskaa, niin kannattaisiko käydä sisätautilääkärillä?

      • 123234

        ainiin; siis se hoito vielä. Kun minua tutkittiin pcon diagnosoimiseksi, gyne sanoi heti ensi alkuun, että siihen on periaatteessa hoitona vain e-pillerit. jos on lapsia suunnitteilla lähivuosina, niin sitten hoidetaan vähän toisella tavalla. Tärkeintä on ne elintavat: säännöllinen ja hyvä ruokailu sekä liikunta. Sokerin välttäminen. Hyvien hiilihydraattien nauttiminen ja huonojen välttäminen.

        Vaikkei tullutkaan diagnoosia, kun olin se rajatapaus, niin mulle määrättiin ne e-pillerit ja sitten vuosittainen gynen tutkimus ja sokerien seuranta.

        suomessa on pco-yhdistys, saisit varmasti sieltä parempaa tietoa. Omani perustuu lähinnä vain omiin kokemuksiin ja siihen mitä lääkri on kertonut, en ole viitsinyt mennä yhtään syvemmälle mikä on juuri minulle tarpeen.

        Tällä hetkellä munasarjat näyttää "tosi hyviltä" ja toimii paremmin kuin fyysinen ikäni voisi viitata. joten mun kohdalla varmaa tää pco-juttu alkaa olla ohi mennyttä aikaa.


    • hoito?

      Millaisia androneegitutkimuksia laboratoriokokeilla mitataan? Mitataanko PCO-potilailta yleensä muuta kuin vain testosteronin määrää? Missä tapauksessa mitataan estrogeenin määrä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8153
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6389
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3683
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      72
      2569
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2470
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2313
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2186
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      103
      2026
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1595
    Aihe