Nelisen vuotta käytössä ollut Polarin CS300 pyörätieturi alkoi temppuilla. Mittari näytti väärää nopeutta, ei käynnistynyt autostartilla ja välillä lopetti kokonaan mittaamisen johtuen nopeusanturin virtalähteen heikkoudesta.
Otin anturin pyörästä irti, laitoin käsien suojaksi viiltosuojatut työhanskat ja kaivoin keittiön kaapista jämäkän kokkiveitsen. Anturi tukevasti kämmeneen ja veitsen terä kiinnityssakaran kulmasta keskustaa kohti, kunnes sauma antoi periksi heikosti raksahtaen. Sama toiselle puolelle ja sen jälkeen anturin puoliskot saikin väännettyä erilleen.
Kuorien sisältä löytyi irrallinen piirilevy, joka lepäsi CR2032 nappipariston päällä. Uusi paristo tilalle, osat paikalleen käänteisessä järjestyksessä ja sitten liimaa. Hyllystä löytyi Gummisole kumiliimaa (ostettu joskus kenkien korjausta varten), jota hammastikun kärjellä varovasti levitin kuoren reunaan koko matkaltaan. Tämän jälkeen lukkopihdeillä varovasti puoliskot yhteen, ylipursuneen liiman pois pyyhkiminen ja varmistaminen, että liimaa on koko sauman mitalla. Vuorokausi pihdeissä ja anturi toimii taas!
Tässä vinkki niille, jotka eivät halua maksaa yli 50 euroa uudesta nopeusanturista, vaan haluavat selvitä siitä huokeammalla. Saa 3-4 vuoden päästä nähdä, onnistuuko aukaiseminen uudestaan, vai pitääkö jo uusi anturi hankkia. Mutta siihen saakka mennään tällä ratkaisulla!
Polar pyörätieturin nopeusanturin pariston vaihto...
Aktiiviliikkuja
0
69
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462