Lähdössä piakkoin Silja Serenade risteilylle. Laiva lähtee klo 17. Moneltako laivaan pääsee sisään ? Meillä on ihan tavallinen B-hytti.
Pääseekö Tukholmassa laivasta pois ja laivaan pitkin päivää ?
Kiitos jo ennakkoon asiallisista vastauksista :)
Moneltako Serenadelle pääsee ?
23
884
Vastaukset
- Tosi on
Johan täällä on vastattu tuohon sayoja kertoja.
Mutta sanotaan uudestaan: mene heti kello 12 jäkeen.- moneltako laivaan
Tullaan monien satojen kilometrien päästä Helsinkiin ja olisi kiva tietää, miten paljon aiemmin pääsee laivaan.
Mutta täällä ei näköjään saa asiallisia vastauksia selviin kysymyksiin.
Toiselle vastaajalle...vaikka asiaan olisikin vastattu satoja kertoja, voi niistä vastauksista olla jo vuosia aikaa ja laivaanpääsyaika muuttua jne..
- ....,,,,
Ja viestisi aloittajalle oli?
- paermpaa joukkoa
viesti oli, että ei me mihinikään paskaan B-luokkaan mennä, Me ollaan hienoja ihmisiä ja kaikkille pitää kertoa että ollaan sentään oltu ihan kommonoorissa eikä ikäään P-luokassa.
- LeeviLaiva
Silja Linelle Helsingin Olympiaterminaalista laivaan pääsee kello 15.30 alkaen.
Laiva lähtee kello 17.00 Helsingistä ja Tukholmasta. - Tack De!
Pääsee Silja Serenade ja Silja Symphony kello 15.00, ja lähtee kello 17.00, usein vähän aikataulusta myöhässä
- Aikaisemmin!
Minä ainakin olen päässyt laivaan kello 12.
- 19+12
Aikaisemmin! kirjoitti:
Minä ainakin olen päässyt laivaan kello 12.
Minä pääsen laivaan kello 10.
- monta matkaa tehty
Laivaan aletaan laskea matkustajia klo 15.00, laiva lähtee klo 17.00. Tukholmassa pääsee laivasta pois ja sinne takaisin koko päivän ajan (pitäkää maihinnousukortti mukananne!).
- Voi hurreja!
No ilmankos svenskit ei teekään paljoa Hesan risteilyjä, kun niillä on noin hankalaa laivan kanssa.
Mutta sinähän sen tiedät, kun olet monta matkaa tehnyt.
- Kello 12
Minä olen päässyt laivaan kello 12. Tosin silloin oli hytin siivous vielä kesken. Joten jätin tavarat hytin yhteen nurkkaan ja lähdin kävelylle.
- 10+5
Minä olen päässyt laivaan kllo 10 jälkeen.
- Neuvoja.
Hyvää Vappua kaikille laivamatkaajille!
En voi kuin ihmetellä näitä täydellisen uusavuttomia. Tässäkin aloitus tehty pari vuotta sitten, mutta kysyjä ei ole saanut ainuttakaan vastausta, johon voisi luottaa.
Onko kenelläkään muulla vaikeuksia ymmärtää laivayhtiön sivulta tietoa laivaan pääsyn ajasta. Minusta sitä ei voisi sanoa selkeämmin. Vaan kuten aika tuore tutkimus osoittaa, nuorilla on ilmeinen luetun ymmärtämättömyys.
Taasko morkkaan? No ei, kyllä tämä on aloitukseen täyttä asiaa.- Turum Poik
Ei HESALAISET osaa tähän vastata, saati siihen koska laivasta pitää poistua normijuttuja meille turkulaisille
Turussa laivaan pääsee 20-15 minuttia ennen lähtöä, ja laivasta olisi hyvä poistua joku 5 minsaa ennenkuin se lähtee uudestaa reissuun, koska aina sillointällöin Amorella ainakin voi lähteä 5 minuttiakin etujassa, se on myöhästä ruveta sit kapuumaan laivasta ulos, kun se alkaa jo tekemään lähtöä ;)
Mutta hesalaiset ei osaa vastata, että jos laiva on esim 10:00 Hesassa, niin mihin aikaan sieltä on pakko poistua - En vain löydä
"Onko kenelläkään muulla vaikeuksia ymmärtää laivayhtiön sivulta tietoa laivaan pääsyn ajasta"
Olen nyt klikkaillut 10 minuuttia Tallink Siljan sivujen "Hyvä tietää" -osion eri otsikkoja:
http://www.tallinksilja.com/fi/web/fi/hyva-tietaa
Lisäksi olen katsonut sivulta http://www.tallinksilja.com/fi/web/fi/paiva-tukholmassa-risteily-helsingista kohdasta "Laiva- ja terminaalitietoa".
En ole löytänyt minkäänlaista mainintaa siitä, mihin aikaan laivaan pääsee.
Koska sinä selvästikin tiedät missä kohtaa sivuilla tieto on, olisi todella mukavaa jos voisit laittaa linkin tänne. Oppisimme me tyhmemmätkin.
- ....,,,,
15.30 pääsee laivaan Helsingistä lähtijä.
En ole hesalainen enkä turkulainenkaan, mutta tuon tiedän kokemuksesta. - Ei-yhtä-aikaa
Sisäänpääsyaika riippuu lipusta ja hyttiluokasta.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981112
- 55742
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35634Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39556Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi48502Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49500- 32490
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14451- 34447
- 33440