Miksi jotkut YLE:n sarjat tulee dubattuna?

phumba

Osaako kukaan sanoa, miksi jotkut YLE:n ulkomaiset aikuisten sarjat tulee dubattuina, niin että allkuperäisen äänen päälle puhuh miesääni suomeksi. Onko se näkövammaisia varten vai keille? Näin oli ainakin kesällä esitetyn "Rikospaikka Stuttgart" sarjan joka jakson kohdalla. Dubbaus oli aina päällä jos boksin kieliasetuksessa oli laitettu äänen kieleksi Ruotsi, mutta joskus myös jos se oli Suomi. Sillooin sen sai pois vain jos vaihtoi äänen kieleksi jokin muu kuin Suomi tai Ruotsi.

Minua kiinnostaa tietää että oli ko sarja dubattu suomalaisia varten jo Saksassa vai dubbako YLE tosiaan ohjelmia näkövammaisia varten?

5

1510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toppy

      Kyllä tuo kuulostaa juurikin näkövammaisille tarkoitetulta äänitekstitykseltä. Mutta sen pitäisi toimia vain, kun ensisijaiseksi äänikieleksi on asetettu hollanti. Täältä lisätietoa: http://yle.fi/tekniikka/?ID=268&group=268

    • äänitekstitys

      Se on ns. äänitekstitys. Ei Ylellä mitään dubata, ainakaan aikuisten ohjelmia. Eli katoppa ettei ole vahingossa mennyt äänivalinnoissa sulla boksissa päälle valinta "Hollanti". Hollanti-kohtaa käytetään Suomessa äänitekstityksessä koska hollantia puhuvia lienee täällä maassamme niin vähän ettei sille ole mitään käyttöä sen alkuperäisessä mielessä.

    • phumba

      Kiitos vastauksesta! Meillä se dubbaus tulee valitettavasti vaikka äänen ensisijainen kieli on ruotsi, eikä hollanti. Me olemme ruotsinkielinen perhe je mielellään kuuntelemme esim urheiluselostukset ruotsiksi. (Siksipä se "taivas varjelee" meni meiltä vähän ohi)

      • äänitekstitys.

        Lienee jokin tekninen vika joko boksissa tai sitten lähetyksessä. Yhtenäkin päivänä tuli Keskiyön kulkija-sarjan jakso siten että siinä oli myös tuo äänitekstitys päällä, kyseessä oli siinä tapauksessa ihan moka joko Ylellä tai Digitalla ja siihen ei katsoja itse voinut vaikuttaa mitenkään digiboksia säätämällä.


      • svedupetskut

        muuttakaa ruotsiin niin ei tarvitse kokea moista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      31
      6079
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      34
      5553
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      3134
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2504
    5. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      44
      2397
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2138
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2128
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1721
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      39
      1706
    10. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1697
    Aihe