Elikkäs, ostin tänään sims 3 lemmikit. Omistan jo the sims 3 peruspelin ja kaikki ilmestyneet lisäosat, (en siis mitään kamasettiä) ja tähän asti pelini on toiminut hyvin. Kuitenkin kun asensi tämän lemmikit lisäosan pelini ei enää käynnisty. Eli siis, kun yritän käynnistää tätä , se menee kyllä siihen käynnistyssovellukseen, mutta kun yritän painaa sitä pelinaloitus nappia, kone vain jumittuu. Tai siis alkaa lataamaan, mutta lataa varmaan puolituntia, jos en paina toista kertaa, jolloin tulee ilmoitus "the sims 3 ei vastaa" tms.. Sitten voi joko valita "sulje ohjelma" tai "odota ohjelman vastausta", jolloin tilanne ei muutu miksikään, vaikka kuinka odottaisi. Olen siis yrittänyt asentaa uudelleen parikin kertaa mutta ei auta. Eli siis, jos joku osaa auttaa niin kiitos todella paljon ! :)
the sims 3 lemmikit auttakaa
helpme!^
27820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Onko sinulla ladattuja tai modeja pelissä?
Ladattuja on, mutta modeja ei oo. Haittaako nää ladatut jotenkin peliä?
1.26 päivitys/lemmikit jälkeen, kyllä. Tarkemmin täällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10189575
Kiitos tiedoista! :) Alanpa sitten kai noita ladattuja esineitä poistelemaan... :)
Voit myös korjata ne itse, eli suorittaa RigFixin.
.package muotoiset (mods kansio):
http://sims3.the-prof.net/forums/index.php/topic,1298.0.html#msg1995
Sims3Pack muotoiset:
http://www.thesimsresource.com/fixyourgame/
Mä tilasin netistä sims 3 lemmikit mut siin on joku vika... kai?
Niistä lemmikeitä lähtee sellasia paksuja viivoja, joita en osaa poistaa tai en tiedä mitä pitää tehdä asialle.
Mitä asialle pitää tehdä?
Todennäköisesti vika on näytönohjaimessa. Sims 3 lemmikit vaatii siltä aika paljon, varsinkin kun mukaan tuli erikoisrenderointi. Mikä näytönohjain silnulla on, vai onko sinulla läppäri jossa on integroitu näytönohjain? Oletko kokeillut päivittää näytönohjaimen ajurit?
Mites jos näytönohjain on ihan sopiva? Help!
Ensin se kannattaa varmistaa tällä:
http://www.systemrequirementslab.com/cyri/intro.aspx
Sen jälkeen - jos kaikki on ok - niin päivittää näytönohjaimen ajurit.
Mikä näytönohjain on kyseessä? Läppäri vai pöytäkone?
Ongelmani on tällainen , eli ostin the sims 3 lemmikit , mutta en saanut siinä mukana sarjanumeroa/asennuskoodia. Jos jollakin on koodi , niin voitko antaa sen minulle , koska haluaisin niin kovasti pelata , mutta minkäs teet .. kiitos (:
Just joo. Kaikissa on kyl numerot jos on ostettu kaupasta. Jos menee ostaa kirpparilta, nii luulis ny kattovan eka et onko numeroo vai ei, eli kantsiiko ostaa vai ei.
no vitut , ostettii se lahen karisman gamestopista!! Ja meille sanottii jälkeen päin että tehtaalla on tullut joku painovirhe ja sanovat että laittaa asian vireelle ..
Mä veisin pelin takas kauppaan ja oottasin et saan uuden tilalle, vaik sitte pienen odottelun jälkee jos ei hyllystä löydy. En nyt varmaa pitäs puutteellista peliä itellä ja rupeis kysyy netistä siihe sarjanumeroo. Kaupalla on velvollisuus vaihtaa toi peli...
no ollaa yritetty vaikka mitä , ja ei ihan heti minkää pelin takii lähetä täältä heinolasta minnekkää lahtee ja blaa blaa ...
No, jos haluut pitää puutteellisen pelin ni sit oot omillas. Kai tiesit et voit laittaa asiasta sähköpostii Suomen EAlleki. Neki voi auttaa esim. antamalla uuden numeron tai pelin...
okei (-:
Moi! Ostin muutama päivä sitte uuven lemmikit lisäosan(en omista mittää muuta lisäosaa) ja sitte ko olin sen asentanu ja alotin pellaamisen, hevosenluonnissa se koko peli alko välkkyy ja jumittu(en voi tehä mittää muutakaa hvosilla,en oo nähny vilaustakaa yhestäkkää hevosesta ilman jot peli jumittus:( ) ja nyt kahoin tuolla Can You Run It?-jutulla ja siihe tul ongelmaks :
Minimum: For XP 1 GB RAM / Windows Vista and Windows 7 1.5 GB RAM (For NVIDIA ION computers, the game requires at least 2.0 GB RAM)
You Have: 896 MB
mitä tuo mahtaa tarkottaa ko en oo mikkää tietokonenero ite:))? ja siis meillä onkai tuo XP, ja miten tuolle ongelmalle voi tehhä jotain?
ja siihe tul myös : Minimum: 128 MB Video Card with support for Pixel Shader 2.0 [Nvidia GeForce 6 series or better (GeForce 6100 and 7100 cards are not supported), and all NVidia G, GT, GTS, and GTX video cards. ATI Radeon™ series card 9500 series or better, and all ATI X, X1, and HD video cards; Intel® Graphics Media Accelerator (GMA): GMA 3-Series, GMA 4-Series]
You Have: GeForce 6100 nForce 430
eli tarkottaako tuo et näytönohjain ei kelpaa:((? ja jos tarkottaa niin miten sen voi korjata? pystyykö esim. jollain päivityksillä?
toivottavasti joku osaa vastata näihi miun hirmus elityksiini :)))) ^u^
Ensinnäkin sinun koneessasi on liian vähän RAM muistia. Toisekseen sinun koneessasi on riittämätön näytönohjain (GeForce 6100 nForce 430), joka ei myöskään kuulu Sims 3 tuettujen korttien listaan.
http://modthesims.info/wiki.php?title=Game_Help:TS3_System_Requirements
Päivityksillä et pysty noita parantamaan. Tarvitset kokonaan uuden näytönohjaimen ja enemmän RAM muistia. Jos RAM muistia lisätään, ei kannata mennä minimin mukaan, vaan suositeltava määrä Sims 3:selle on lisäosia ajatellen 4 Gt:tä ja oikein hyvä määrä 6-8 Gt:tä. RAM muistia ei kuitenkaan voi noin vain lisätä, sillä se kuinka paljon sitä voi laittaa, riippuu emolevystä ja käyttöjärjestelmästä. Jos kyseessä on läppäri tai hyvin vanha pöytäkone, voi olla huomattavasti helpompaa ostaa kokonaan uusi.
Pelasinjo lisäosaa Lemmikit kauan, mut mulla tuli ongelma. Mun sims jäi kadulle eikä se pysty tehdä mitään! Se kuolee ihan kohta nälkään enkä enään uskalla pelata. Ennenkin on käynyt että yks villihevonen jäi just mun pihaan ulkopuolelle ja kuoli nälkään. En voi muokata kaupunkia kosla se jäi kadulle eikä tontille! AUTTAKAA!!!MUUTEN SE KUOLEE!
Mulla kävi samalla lailla kun rgsssssssällä, olis kiva tietää miks niin käy.
Useimmiten syynä on enemän tai vähemmän EA:n reititysvirhe, jota ei huomattu/korjattu naapurustoa tehdessä. Varsinkin CAW:in käytössä näkee kuinka tärkeä virheetön reititys naapurustolle on. Naapurustossa ei tarvitse välttämättä olla kuin yksi pienen pieni reititysvirhe, niin jo alkaa simejä jäädä jumiin ja mahdollisesti myös peli lagaamaan.
On olemassa myös pari muuta syytä, jotka voivat aiheuttaa simien jumittumista. Toinen on huonot ladatut/modit ja toinen on kahden simin välinen bugi. Tämä tarkoittaa sitä, että jos simi - jonka kanssa pelaajan simi haluaisi tehdä jotakin esim. keskustella - on jostakin syystä jumittunut jossakin päin naaprustoa, jumittaa se myös pelaajan simin.
Apua !! Ostin juuri the sims 3 plus pelin ja siinä tuli mukana se perusosa ja lemmikit. Asensin sen perusosan mutta en saa asennettua sitä lemmikiä koska ei ollut kun yksi sarjanumero :(
helppii!! eli yritin lataa ton the sims 3 lemmikit. kun oli lainas kaverilta toi peruspeli nii nyt kun yritän asentaa lemmikit nii se kyl asentaa vähä aikaa ja sit tulee palkki jossa lukee''Tiedosto:E:/Gamedata/Shared/Packages/Fullbuild1_p10.package Virhe:Datavirhe(CRC-tarkistus) ja vaihtoehdot on vaa yritä uudelleen ja peruuta ku painan siit yritä uudellee nii rupee lataa taas vähäaikaa ja taas sama>:(( noppeesti helppiä!!!!!!!!! kiitos(:
ja tiiän et se saattaa johtuu nuista ladatuista ja en haluis niit poistaa ku hiuksia ki on maksullisia thesimsresourcen sivuilt://
sun tietokone ei varmaan oo tarpeeks tehokas,millanen kone sulla on? mulla oli sama ongelma oli meinaan 9 vuotta vanha pöytäkone .tila ei riittäny,huono näytön ohjain joka ei riitä the sims 3:melle. sims 2 kyl toimii =).
no tämmöne thoshiba kone ja pitäs olla kaikki uusimmat näytönohjaimet yms.. mutta taas tulee toi sama teksti kun yritän ladata tätä peliä. mulla on asennettuna tähän koneeseen pihaparatiisi kamasetti ja luksuslukaali kamasetti ja ne toimivat ihan normaalisti.. kuitenkin kerran jo sain ladattua tuon lemmikit, mutta nyt ei vain yksinkertaisesti lataa tätä peliä loppuun tähän koneeseen!:(
Minäkin haluaisin tietää kun olen asentamassa sims 3 lemmikit toiselle koneelle ja olen hukannut kuoren niin en nää mikä pelin asennus koodi on. Onkohan kaikissa samat? siis kaikissa sims 3 lemmikit lisäosissa... :(