Tapahtui taas viime viikonloppuna su ja ma välisenä yönä.
Olin unessa tutunoloisessa paikassa, missä lähdin kävelemään
puisia portaita pitkin ylöspäin sillalle. Silta olisi jatkunut pitkälle eteenpäin
ja kävelin sen yläportaalle asti, kunnes huomasin, että puinen silta
oli huonoa tekoa. Kävelin jonkun matkaa eteenpäin ja laskeuduin takaisin.
Ajankohta oli aikainen aamu ja kaikki ilman lämpöä, taustalla olevia autoja,
maisemaa ja vuoristoa myöten oli niin aitoa, kuin vain olla aja voi. Maata on vaikea sanoa tarkkaan, mutta Italiassa käyneenä se muistutti pohjois-italian maisemaa.
Nousin siis pois sillalta ja laskeuduin takaisin kadulle. Kävelin jonkun matkaa
ja pysähdyin asfaltille tien viereen. Lähellä minua oli valkoinen kissa, paksuturkkinen se katsoi minua ja lähti sitten pois. Pesin käteni asfaltilla olleessa lätäkössä ja vesi tuntui jälleen kerran niin aidolta, kuin vesi vain voi tuntua. Palasin sitten takaisin tähän ns. "todellisuuteen".
Pystyin aistimaan asioita unessa todentuntuisemmin, kuin tässä "todellisuudessa" samaten näkemään ja kokemaan itseni ikään kuin ulkopuolelta käsin.
Ruumiista irtaantuminen
3
98
Vastaukset
- dsdsdsDVDV
Unta se oli.
Oletko koskaan nainut unessa, sekin tuntuu unessa ihan kuin tekis sitä oikeasti.- EriKokemus
Uni ja ruumiista irtaantuminen ovat kaksi eri asiaa. Aloittajan kokemus on kaiketi tapahtunut oikeasti tietyllä tajunnan ja kokemuksen tasolla. Uni on eri asia ja tuntuu erilaiselta. Ei niin todelliselta mitä oobe kokemus on.
Unesi ei vaikuta ilmaisevan sinuun vaikuttaneita tunteita. Se oli siis kokemus muiden joukossa. Unet eivät yleensäkään ilmaise mitään salattua taikka merkityksellistä.
Näit unta, jossa oli tapahtumia. Nämä voivat olla muistikuvajohdannaisia. Kaiken kaikkiaan unesi vaikuttaa olevan äärimmäisen riisuttu kaikista yksityiskohdista.
Näit sillan, mutta et kerro tunteistasi.
Kuvat eivät kerro mitään, tunteet kuvien takana kertovat tarinan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202664
- 441291
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70947Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää138925- 45881
- 61842
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44795Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe165776Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725