Olisi pieni ongelma, pitäis päivittää Handan-merkkinen perusdigiboksi. Laatuantennin sivuilla mainitaan vain pelkästään nollamodeemikaapeli mutta ei mainita minkätyyppinen nollamodeemi, eli lähinnä ihmettelen millaisella kättelyllä tuo kaapeli pitäisi olla. Aion kasata kaapelin itse mutta pitäisi tietää kytkenkö vain kolmijohdin-systeemin 2-3, 3-2 ja 5-5 jolloin ei ole kättelyä laitteiden välillä lainkaan, vai kytkenkö ns. loop-back kättelyn jossa vain nuo 2, 3 ja 5 johtimet kytketään molempien liittimen välille (johtimet 2 ja 3 ristiinkytkettynä) ja loput sitten kytketään liittimen sisällä tällä tavoin:
http://www.byonics.com/cables/tt3_null.png
Vai pitäisikö laittaa osittainen laitekättely tai täysi laitekättely?
http://en.wikipedia.org/wiki/Null_modem
Humaxin laitteiden ohjeissa mainitaan myös nollamodeemikaapeli mutta siinäkin puhutaan vain pinneistä 2, 3 ja 5 eli ei puhuta mitään kättelyistä...
http://www.humax.fi/pvr9200t599.html
Lainaus tuolta ko. Humaxin sivulta:
"RS232 nollamodeemikaapeli
RS232 kaapeli on ns. nollamodeemi kaapeli, jonka kytkentä on seuraava:
pin 2 -> 3
pin 3 -> 2
pin 5 -> 5
D9 naarasliittimet kaapelin molemmissa päissä."
Olen joskus onnistunut pilaamaan boksin niin ettei se enää käynnistynyt, käyttämällä valmista, kaupasta ostettua nollamodeemikaapelia. Eli enää en aio käyttää mitään kaupan valmista kaapelia vaan duunaan sen itse. Tosin vahinko ei ollut suuren suuri koska se boksi oli käytetty free-to-air boksi ja lisäksi ilmainen. :)
Noi valmistajat saisi kyllä ilmoittaa tuon kättelyvaatimuksen, sekä tietokonekaupat puolestaan sen että millaisella kättelyllä mikäkin nollamodeemikaapeli on. Henk.koht. sanon että RS232-päivitykset on persiistä, onneksi uudemmat boksit voi päivittää USB:n kautta.
Nollamodeemikaapeli digiboksin päivitykseen
3
654
Vastaukset
- 3+4
Tuo ensimmäisen linkin kaapeli pitäisi toimia, eli nuo kättelyt kannattaa kytkeä liittimen sisällä. Ja handanin ohjeissa varmaan kerrotaan yhteys nopeus mitä pitää käyttää.
- boksin päivitys
Ei kerrottu Handanin ohjeissa mitään muuta kuin tuolla sivuilla mainittiin vain nollamodeemikaapeli, ei ollut mitään kättelyistä.
Tosin annoin mennä riskillä eli "upporikasta ja rutiköyhää"-menetelmällä (en tiedä onko toi oikea sanontatapa) ja kolvasin tuon 3-wire piuhan ilman minkäänlaista kättelyä, ei edes tota loopback-kättelyä. Sehän sitten toimi vaikka aluksi epäilin sen toimivuutta. :) Ja nyt on boksi sitten päivitetty ja toimii tuolla 1.46 softaversiolla (vuosimallia 2007) TV Viihteen ja DnaWelhon korttienkin kanssa (vanhempi vuodelta 2005 oleva softaversio ei toiminut muuta kuin Plustv:n kortin kanssa).
- Maratti
Normaalisti nollamodeemikaapelissa käytetään Xon/Xoff -kättelyä koska siinä ei voi muuta käyttää . Tosin on olemassa myös muita "ei kovo kättelyitä" mutta eipä niitä juuri PC:n kanssa käytetä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh932225Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1561828- 1751370
- 233836
- 65764
- 62759
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10751Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49607
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591