Alien vs star wars

ajatusleikkiä

Leikitään ajatuksella, että Alien-leffoista tuttu hirviö pääsisi rahdin mukana imperial star destroyerille sisään. Mitä luulette mitä tapahtuisi?

Muistanette, että Alien kahdeksas matkustaja-leffassa vain yksi äärimmäisen vihamielinen ja sopeutumiskykyinen alien tuhosi malilaiva Nostromon ja sen miehistön lukuunottamatta Ellen Ripleytä joka pakeni sukkulalla ja ruttasi lopulta alienin ulos ilmalukosta.

Mutta nyt alien olisi päässyt rahtitavaran mukana huomaamattomasti star destroyerille. Olio hakeutuu ilmastointikanaviin ja aloittaa tekemään sitä mikä sille on luontaista, eli metsästämään.

Veikkaatteko, että star destroyerin miehistöllä on mahdollisuus selviytyä elossa?

5

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korriban_Overlord_88

      Jos Voimaa tuntevia henkilöitä olisi mukana niin kyllä melko varmasti alien olisi kuollut. :D

    • KyleKatarn(1987)

      Ilman muuta Star Destroyerin miehistö pistäisi kampoihin yhdelle xenomorfille. Muutama kuolemantapaus kyllä varmaan vaadittaisiin, ennen kuin tajuttaisiin mitä on meneillään. Niinhän Alien-elokuvissakin.

      Yksi tavallinen alien-kuhnuri ei suurta tuhoa tuottaisi tuon mittakaavan aluksessa, sillä Star Destroyereilla on tavallisesti 1000-2000 hengen miehistö, ja Nostromon miehistöstä poiketen roppakaupalla kaikenlaisia laseraseita, sekä aiempaa kokemusta vihamielisistä muukalaislajeista. Jos kyseessä kuitenkin olisi alien-kuningatar, pretoriaani tai pred-alien, saattaisi tilanne muuttua sangen radikaalisti, eikä lopputulos olisi enää niin varma.

      • KyleKatarn(1987)

        Death Troopers-romaanissa on muuten hieman samankaltainen skenaario, mutta siinä on alienien sijasta zombeja. :)


      • Korriban_Overlord_88
        KyleKatarn(1987) kirjoitti:

        Death Troopers-romaanissa on muuten hieman samankaltainen skenaario, mutta siinä on alienien sijasta zombeja. :)

        Red Harvest kannattaa myös lukea. :) Star Warsin ja kauhun yhdistäminen toimii aika hyvin. :)


    • Minä

      Olen nörtti enkä pelkää kun ihmiset sanovat niin. Star Wars voittaa. 1: Voima 2: Valomiekka 3: Aseet 4: Sotilaiden luku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      61
      3238
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      88
      3055
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      176
      2993
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      129
      2331
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      40
      2204
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1714
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      399
      1641
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      96
      1150
    Aihe