heii, tärkeetä! :/

KANI-FANI!

Mooi...Meillä on 1 hermeliini uros. niin ollaan aateltu toista kania :) mutta emme ole varmoja että kumman otamme naaraan vai uroksen :o voitteko antaa jotain vinkkejä siitä? koska me todellakin halutaan toinen kani!! ja pitäiskö niitten sitte olla eri häkeissä? silleen mä oon ainakin lukenut! Antakaa vinkkejä! :) vastatkaa pian

7

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kahta uroskania ei missään nimessä tulisi laittaa samaan häkkiin sillä niille tulisi paljon tappeluita. Onko hermeliinisi leikattu? Jos on niin silloin asiaa voisi harkita mutta kinaa saattaisi silti tulla. Uroksia voi laittaa samaan häkkiin vain jos ne ovat samasta poikueesta jolloin ne ovat tottuneet toisiinsa jo poikasina. Suosittelisin enemmän naarasta sillä niillä ei tule tappeluita, mutta jos kaniasi ei ole leikattu niin silloin saattaa tulla ''ei toivottuja'' poikasia. Jos välttämättä tahdot kanillesi kumppanin, sen olisi parasta olla naaras ja uroksen tulisi olla leikattu. Toivottavasti tämä tietopaketti auttaa päätöksessä :)

    • KANI-FANI!

      Kiitos kun vastasit :)) !! okkei ;) hyvä tietää :D

    • Olepa hyvä! Oli ilo auttaa :)

    • 4-kanin-omistaja

      juu, kyllä minäkin naarasta suosittelisin, mutta pitää varmistaa että uros on leikattu. Kanit täytyy totuttaa toisiinsa ennen samaan häkkiin laittamista:
      -pidä niitä omissa häkeissään n. viikko niin, että ne näkevät toisensa, mutta eivät voi haistella toisiaan.
      -siirrä häkit lähekkäin niin, että kanit voivat haistella toisiaan.
      -laita kanit toistensa häkkiin vierailulle, niin, että molemmat kanit ovat ns. "väärissä" häkeissä. (huom. älä siivoa häkkejä etukäteen) toista pariin otteeseen.
      -anna kanien tavata "puolueettomalla maaperällä" - missä kumpikaan ei aiemmin ole ollut.
      -siirrä kanit Huolellisesti pestyyn ja mielellään desinfioituun häkkiin yhdessä.

      Näin ei pitäisi syntyä hankaluuksia, mutta jos näet selvää tappelua, niin erota kanit. Älä myöskään anna kanien tavata, ennen, kuin koet niiden olevan valmiit. Liian aikainen tapaaminen voi haitata/pilata totutuksen !

      Onnea totutukseen!

    • KANI-FANI!

      kiitoos ! :)

    • F

      Ja muista että kastroinnin jälkeen kanit pitää pitää edelleen erossa muutaman viikon ajan. Uroskani voi aiheuttaa pennut vielä jonkin aikaa leikkauksen jälkeenkin. Eli siis jos naaraan otat.

      Itse tykkään käyttää puolueettoman maaperän sijään molempien maaperää. Eli varmistan että molemmat kani juoksevat paljon samalla alueella niin että hajut sekoittuvat, tarttuvat kaneihin ja molemmat tottuvat hajuihin. Se on mielestäni paljon tehokkaampaa. Mutta tuo puolueeton maaperä on yleisempi tapa.

    • KANI-FANI!

      Aijaa :) no kiitos kun lisäsit vielä tuon :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      93
      2225
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      156
      1828
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      175
      1370
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      233
      836
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      759
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      751
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      607
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe