Jos integroidussa näytönohjaimessa on esim. 1920 MB jaettua muistia, millaisia pelejä sillä voi pelata ilman jumitusta? Toimiiko esimerkiksi Diablo 2 ym. vanhat pelit kuitenkin silläkin?
Kuumeneeko kone vähemmän jos siinä on integroitu näytönohjain, entä kuluttaako vähemmän akkua?
Mitä integroidulla näytönohjaimella VOI pelata?
2
463
Vastaukset
- setaf
Integroitu näyttis ei sovellu oikein pelaamiseen. Vanhempia pelejä sillä nyt ehkä voi pelata. Jaettu muisti tarkoittaa sitä että näytönohjain käyttää koneen keskumuistia joka tällöin on pois sovelluksilta. Tämän lisäksi koneen keskusmuisti on hitaampaa kuin varsinainen näytönohjaimen oma muisti. Toimiiko joku tietty peli selviää parhaiten kokeilemalla.
Näyttömuistin määrä ei kerro mitään näytönohjaimen nopeudesta, vaan on pelkkä markkinointikikka videomuistin ollessa huomattavasti halvempaa kuin oikeasti tehokas näytönohjainpiiri.
Uusilla, prosessoriin integroiduilla näytönohjaimilla voi pelata yllättävänkin hyvin muutaman vuoden takaisia pelejä keskitason (Medium) grafiikka-asetuksilla, ei nyt kuitenkaan Ryysistä. Diablo 2:n tapaisten muinaismuistojen pyörittelyyn riittää vanhanaikaisempikin emolevylle integroitu näytönohjain vallan mainiosti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462