Onko sika saastainen.

Johannes Kastovuo

Täällä yksi nimimerkki vertaa muita kirjoittajia sikaan tai karjuun, jotka ovat esittäneet toisenlaisia mielipiteitä ja kielikuvia uskosta kuin mitä hän itse esittää.

7

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokhan lähtisit

      Hengellisiä sikoja - HUOM!!! Karju on urospuolinen hengellinen sika.
      Emakko on naispuolinen hengellinen sika. Yksinkertaista eikö totta?

      Juutalaisille sika on saastainen eläin. Meillä esimerkiksi adventistit pitävät sikaa saastaisena.

      Jeesukseen uskoville kaikki ruoat ovat sallittuja. Ortodoksijuutalaista en tiedä?

      Sulle sanoisin että älä sekaannu sellaisiin asioihin joista et tiedä mitään, etkä välitäkään tyietää.

      • alaha laputtaa

        alaha laputtaa


    • su

      Juu. Minä taas Joulun aikaan järsin sikaa ja olen saastainen niin kuin muutkin haaskan syöjät.

    • alahan nostella jo

      Linetkö ainoa haaskalintu palstallamme? Ei vais, kaksi kolme on sinun lisäksesi.

      • alaha laputtaa

        alaha laputtaa


    • siansyöjä

      Joulukinkku on vanhaa pohjoismaista ja saksalaista pakanuuden perua, kuten sana joulu (Jule juhla).

      Sika oli pikemmin pyhä eläin.

      Raamatussa sian syöminen kielletään niinkuin niin monien muidenkin eläinten syöminen

      Kolmas Mooseksen kirja 11 (ruokalait).

      Herra sanoi Moosekselle ja Aaronille:

      2 "Sanokaa israelilaisille: Maaeläimistä saatte syödä kaikkia nelijalkaisia, 3 joilla on kaksijakoiset sorkat ja jotka märehtivät ruokansa. 4 -- 6 Sitä vastoin eläimiä, jotka märehtivät mutta joilla ei ole sorkkia tai joilla on sorkat mutta jotka eivät märehdi, te ette saa syödä. Sellaisia ovat kameli, tamaani ja jänis, jotka tosin märehtivät mutta joilla ei ole sorkkia; ne ovat saastaisia. 7 Saastainen on myös sika, jolla tosin on kaksijakoiset sorkat mutta joka ei märehdi. 8 Näiden eläinten lihaa älkää syökö älkääkä koskeko niiden raatoihin, sillä ne ovat saastaisia.

      9 "Saatte syödä kaikkia merien, järvien ja jokien eläimiä, joilla on evät ja suomut.

      13 Inhotkaa ja karttakaa seuraavia siivekkäitä älkääkä syökö niiden lihaa, sillä ne ovat teille iljetys: kotka

      20 Kaikki siivekkäät nelijalkaiset pikkueläimet olkoot teille iljetys. 21 Siivekkäistä nelijalkaisista pikkueläimistä saatte kuitenkin syödä sellaisia maassa hyppiviä lajeja, joiden reidet nousevat muuta ruumista korkeammalle. 22 Näistä saatte syödä kaikkia heinäsirkka-, hepokatti-, kenttäsirkka- ja kulkusirkkalajeja. 23 Kaikki muut siivekkäät nelijalkaiset pikkueläimet olkoot teille iljetys.
      ...
      Apostolien kokous Jerusalemissa antoi pakanoille luvan syödä kaikkea lihaa, paitsi sellaista, josta verta ei ole laskettu pois (eläinten rituaalinen teurastaminen on nyt puheenaihe lehdistössä).

      Paavali antaa korinttilaisille luvan syödä kaikkea mitä lihakaupassa myydään kysymättä mitään omantunnon tähden, varoittelee pakanallisista uhrieläimistä.

      Syökää kaikkea, mitä lihakaupassa myydään, kyselemättä mitään omantunnon tähden 1 Kor 10:25

      (tuskin kukaan enää muistaa että sika on joskus sellainen suomessakin ollut joten ei se taida olla omantunnon asia)

    • Joh. Kuivaaja

      Suomalaisen sikatilallisen sika on saastainen. Kelluu kuolleiden lajitoveriensa seassa sontaliemessä. Katsokaa uusimmat kuvat uutisista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      91
      2184
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      147
      1811
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      754
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      741
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      730
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      597
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      571
    Aihe