Lahjan vastaanottaminen Jumalalta vaatii nöyryyttä

Jeesus ainoa tie

Varsinkin juuri silloin, kun on Jumalan armosta hänen sanansa kautta tullut hyvin tietoiseksi siitä, että lahjan sijasta olisi ansainnut remmiä persuksilleen ja lipun kadotukseen.

On se makia hunaja, kun vuosikymmeniä taisteltuaan käsittää Jumalan lahjavanhurskauden. Sen lahjan soisi totisesti kaikille muillekin!

Valitettavasti vain harvat ovat tulleet Jumalan sanan kautta tietoisiksi kadotetusta ja tuomitusta tilstaan, niin että ovat pakon edessä joutuneet etsimään pelastusta, anteeksiantoa synneistään. Vihollinen on erittäin ovela valheissaan, se saa ihmisen torjumaan pois ainoan pelastuksen mahdollisuuden.

On satoja "syitä" miksi ihminen ei mielestään tarvitse pelastusta. Tunnetuimpia näistä ovat,
- riittävä hyvyys,
- tai Jumalan sanan leimaaminen taruiksi ja saduksi.

- Kolmas tavallinen syy kieltäytyä Jumalan armosta on kelpaamattomuus pelastukseen. Omassa mielessä oettu niin suuri pahuus jota Jumalakaan ei kykene antamaan anteeksi. Ihminen torjuu pelastuksen tietoisena siitä, etten kuitenkaan kykene elämään sillä tavalla pyhästi kun Jumala vaatii.

Kaikki edellä mainitut esteet ovat vihollisen valheita.

- Kukaan ihminen ei ole riittävän hyvä Jumalalle.
- Jumalan sana on totisesti totta, joka sana.
- Ja kolmas kohta: Sen pyhyyden jonka Jumala vaatii, (jota sinulla ei totisesti ole), sinä saat lahjaksi Jumalalta hänen Poikansa Jeesuksen kristuksen kautta.
Kun uskot Jumalan sanan lupausten koskevan sinua henilökohtaisesti, ja sinut Jeesukseen kastetaan Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

Tästä voit nähdä mitä tapahtuu kun Jumalan sana muuttuu ihmisen pääkopassa enemmän taikka vähemmän valheeksi ja saduksi. Pelastus ei sen jälkeen ole enää mahdollinen sille ihmiselle, - hänen epäuskonsa vuoksi.

14

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumala ompi linnamme

      Näinhän se on....ihmiselle on hyvin vaikeaa lihassa myöntää, ettei kelpaa Ju malalle minkään tekojensa vuoksi. Ihminen aina yrittää ansaita Jumalan hyväksynnän...pelastuksen.
      Ainoastaan Pyhässä Hengessä voi uudestisyntyneenä käsittää Jeesuksen lahjavanhurskauden ja sen suuren vapauden ja armon, minkä Jeesus on meille ristintyöllään lunastanut. Olemme kertakaikkiaan Vapahtajan omia ja kanssaperillisiä.
      Ei tarvitse pähkäillä ja suorittaa uskoa, kun usko on meillle lahjaksi annettu, se on Jeesuksen usko meissä.
      Se ei tarkoita sitä, että sen jälkeen voisimme synnissä rellestää...vaan tulee oikea synnintunto, jos on jotain pahaa tehnyt, mikä murehduttaa Pyhää Henkeä meissä. Jumalan hyvyys saa meidät ilomielin vaeltamaan Herran tahdon jälkeen.
      Laki on meille annettu, että tietäisimme, ettemme voi sitä ikuna täyttää, emmekä noudattaa...laki on annettu suojelemaan ihmistä...
      Jumala laittaa ihmiselle rajat niinkuin vanhemmat lapselleen, ettei lapsi loukkaisi itseään.
      Kuinka Hyvä Taivaallinen Isä onkaan!

      Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille Hän antaa armon!

      Ylistys Herralle...
      Tule Herra Jeesus..

      Jumalan Rauhaan....

    • v.r,34-.

      kirjoitit:
      "- Kukaan ihminen ei ole riittävän hyvä Jumalalle.
      - Jumalan sana on totisesti totta, joka sana.
      - Ja kolmas kohta: Sen pyhyyden jonka Jumala vaatii, (jota sinulla ei totisesti ole), sinä saat lahjaksi Jumalalta hänen Poikansa Jeesuksen kristuksen kautta.
      Kun uskot Jumalan sanan lupausten koskevan sinua henilökohtaisesti, ja sinut Jeesukseen kastetaan Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen."

      Totta, juuri sen vuoksi uskotte epäjumalaan Jumalaa, Jeesusta ja Pyhää Henkeä pilkaten!
      Lutheri asetti itse itsensä epäjumalaksi ja puhdisti pois Jumalan ja Jeesuksen Lain ja opetukset sekä kielsi palvelemasta muista jumalia, Jumalaa ja Jeesustakin!!!

      "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."

      Uskon tunnustuksenne: http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html

      'Meillä ei ole järkeä. Meillä ei ole ymmärrystä. Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia. Olemme syntisiä (mielenvikaisia ja/tai rikollisia ja/tai alempiarvoisia).'

      Luder/Lutheri opetti:

      Luder/Lutherin kirje 1.8.1521

      "Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."

      SINÄKIN MAKSAT KIRKOLLISVEROJA JA MAHDOLLISESTI ANNAT TUKEA LÄHETYSTYÖ RIKOLLISUUDELLE MURHIA TILAAMALLA, ÄLÄ TAPA KÄSKY ON VOIMASSA:
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot

      Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia."



      http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/

      NÄIHIN KYSYMYKSIIN USKOVAISINA ETTE OLE PYSYNEET VASTAAMAAN SILLÄ OLETTE luciferia epäjumalineen PALVELEVIA JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN PILKKAAJIA HEIDÄN NIMISSÄ RIKOKSIA TEHNEEN RIKOLLISUUDEN KÄTYREITÄ:

      1/KERRO MISSÄ KOHTAA RAAMATUN UT:SSA JUMALA TAI/JA JEESUS MÄÄRÄÄ TAPPAMAAN OMIA USKOVAISIA, PIKKU LAPSIAKIN?



      2/MISSÄ KOHTAA RAAMATUN UT:SSA ON JUMALAN TAI JA JEESUS MÄÄRÄNNYT, ETTÄ PEDOFIILI HERROILLENNE PITÄÄ ANTAA LASTEN PERSEET REVITTÄVIKSI?



      3/MISSÄ KOHTAA RAAMATUN UT:SSA JUMALA TAI JEESUS ON ANTANUT RIKOLLISILLE KATEKISMUKSEN OPPEJA NOUDATTAVILLE OIKEUDET HEIDÄN NIMISSÄ HEITÄ JA PYHÄÄ HENGEÄ PILKATEN JAKAA ANTEEKSI SYNTEJÄ MURHAAJILLE, PEDOFIILEILLE JNE?

      • JAAKOO.

        Sinä et tarvitse , noihin kysymyksiin mitään vastauksia
        KOSKA SINÄ VAIN PILKAN TAKIA TEET SITÄ.


      • v.de,4o
        JAAKOO. kirjoitti:

        Sinä et tarvitse , noihin kysymyksiin mitään vastauksia
        KOSKA SINÄ VAIN PILKAN TAKIA TEET SITÄ.

        Oliko vaikea tunnustaa luciferi herra epäjumalineen omakses?
        Järjettömyydes olet osoittanut ja itses Jumalan, Jeesuksen ja Pyhän Hengen pilkkaajaksi. Erität todistaa, että He olisivat tappaneet ja tapattaneet lahkolaisianne ja että Heitä palvelevat saavat repiä lastenne perseitä ilman että rikolliset joutuu oiketeen vastaamaan teoistaan. SE ON VÄÄRÄN TODISTUKSEN ANTAMISTA JUMAAA, JEESUSTA JA PYHÄÄ HENKEÄ PILKKAAVILTA luciferin herra epäjumalien palveljoilta joihin kuulut!


    • Fered.

      JEESUS AINOA TIE , Kyllä niin , mutta jos Jeesus armossaan
      antaa sellaisellekin ihmiselle ARMON , hän voi pelastua tälläisia
      rypijöitä on muutama , vielä saanut armon . Kuten mä.

      • Jeesus ainoa tie

        Näin on fered, kenelläkään ei ole ansioon perustuvaa pelastastusta vaan se on yksin armosta.


      • fered.
        Jeesus ainoa tie kirjoitti:

        Näin on fered, kenelläkään ei ole ansioon perustuvaa pelastastusta vaan se on yksin armosta.

        Kiitos tuennasta , Jeesus ainoa tie .!
        Kyllä en viikon loppuna muistanut pitää
        suutani kiinni , tietyssä asiassa .
        Erään mollamisessa .


      • cv..e,-

        *nauraaa...*

        Oletko taluttanut saunan taa pedofiili perkeleitä vai päästikö luder/lutheri sinut luciferin leiriin muista rikoksista?

        teuta ON RIKOLLISILLE luciferin armoa JAKAVA JUMAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN PILKKAAJA!

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/10057267

        teuta

        16.8.2011 20:05

        Täällähän on aivan outja ajatuksia , ette taida tietää mitä Rippi on , ja varsinkaan sala rippi . Se on sama kuin rippi , mutta silloin ei ole mita kuin, rippi -isäja syntinen , se ei ole sen ihmeenpi , Normaalisti voi olla todistaja läsnä , joka ei

        silloin ole paikalla . Menikö kaaliin.

        Teillä on mahdollisuus lukea Rippi ketjua. huom.



        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9818336#comment-50245011

        teuta

        25.4.2011 19:30

        Olen kirjoittanut siitä , toisaalla Se johtuu siitä että

        sellainentoiminta on syntiä , ja kaikki jotka nöyrtyvät

        pyytämään anteeksi , Se kuuluu Jumalan lakiin että

        silloin kun asia ei ole missään kohdissa muitten tie-

        toinen , mutta tälläinen henkilö haluaa saada omantun-

        tonsa puhtaaksi , hän menee Rippiisän juttusille , sekä

        ertoo kaiken hänelle , ja anoo anteeksi , hän saa sen

        Jumalan /Jeesuksen nimessä , mutta jos on pienikin

        mahdollisuus , tulla ilmi sitä ei voi suorittaa vaan

        astuu rikollisoikeus voimaan.



        RIPPI JA SALARIPPI RIKOKSEN SUOJELEMIS RITUAALINA ON RIKOS:

        11 § (24.7.1998/563)

        Rikoksentekijän suojeleminen

        Joka saatuaan tietää rikoksen tehdyksi edistämällä rikoksentekijän pakoa tai hävittämällä todisteita estää tai yrittää estää rikoksentekijän saattamista vastuuseen rikoksesta, on tuomittava rikoksentekijän suojelemisesta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.

        Mitä 1 momentissa säädetään, ei koske rikokseen osallista eikä 10 §:n 2 momentissa mainitussa suhteessa rikoksentekijään olevaa henkilöä, eikä rikosta, josta ei säädetä ankarampaa rangaistusta kuin kuusi kuukautta vankeutta.




        http://keskustelu.suomi24.fi/node/10057267#comment-50817110

        teuta

        17.8.2011 21:53

        SIINÄ ON VAIN SE ERO , ETTÄ SE SYNTINEN JOKA

        ON TEHNYT RIPIN , EI OLE ENÄÄ RIKOLLIEN PRUN

        SYYTÖ EI HÄNEEN ENÄÄ YLETY . KUN IKAIKKI ON KORJATTU , JA SAATU ANTEEKSI S.A.A.A.LLA.

        EI OLE MITÄÄN VALTAA ENÄÄ SILLOIN .


    • su

      Ensiksi tälle Jeesuksen ainoan tien koiralle, sanoisin. Oletko koskaan nöyrtynyt pyytämään anteeksi, niitä koiramaisia haukkumasanoja, pas.ojen kanssa. Sinun kaunopuheesi8 nöytymisestä menee ketuille.

      Ihmettelen, kun nämä sinun kaverisi vaan toivottelee sinulle Jumalan siunausta ja kiittävät tuestasi, kun saat pilkata ja haukkua ateistiksi normaaleita samoja Jumalan luomia, jotka ovat yhtä hyviä tai pahoja hänen edessään.

      Sinä sitä armoa tarvitsisit. Mutta etpä ole näköjään saanut, kun jatkuvati purat pahaa oloasi toisin ajatteleviisi. Et ole aina oikeassa.

      Jos se pitää paikkansa, mitä "tyttö" tuossa sinulle vastasi, että nöyrille Jumala antaa armon. Tälle Jeesuksen tien koiralle, ei armoa sitten tule. Hän ei ole nöyrä, vaan uppinislainen vanhan miehen pilkkaaja ja tuomitsija.
      Kyllä täytyy ihmetellä miten lahkolaisilla on röyhkeyttä puhua nöyryydestä. Nöyrä ei huutele viereisiin "pöytiin", että lähde laputtamaan...vaan pi.uja sisällään pitävä tekopyhä paskiainen. Tuntuuko koira hyvältä kun sääreen purastaan?

    • tuliko selväksi?

      Savon ukko ja häirikkö, kiitos vaan, mutta pysykää kumpikin ikuisesti poissa lestadiolaisuus palstalta. Olette sadoilla viesteillä todistaneet ettette ole kykeneviä kohtaamaan Jumalaa, ettekä Jumalan ihmisiä. Moukkia kumpikin! Hyvästi!

      • Jeesus ainoa tie

        Avaus on yksin meille lestadiolaisille tarkoitettu, ei muille!!! Kehoitukseksi ja rohkaisuksi ottaa Jumalan armo lahjana vastaan silloin kun Jeesus sitä ilmaiseksi sinulle tarjoaa.

        Syy: Monille meistä on muodostunut valitettavasti sellainen käsitys, että nöyryyttä olisi tuo monipuolinen kursailu Jumalan edessä, kun armoa ei voi ottaa vastaan ilman omia ansioita, lahjaksi.

        Kaikki me (siis originaalit lestadiolaiset) tiedämme millaista se on kun lestadiolainen "on niin huono ihminen"!

        HUOM! siis silloinkin kun Kristus on JO hänet kaikesta syyllisyydestä vapahtanut ja lahjoittaisi ilmaiseksi hänelle täydellisen vanhurskautensa lahjana. Itsesäälissä piehtarointi sen kun kiihtyy vaan. Itsesäälillä yritetään kerjata Jumalaltakin sääliä!


      • su

        Poika älä puhu pas.aa "isällesi". Lestadiolaisuus on niin suurta lahkolaisuutta. Se on kupla, mikä on tyhjää täynnä.

        Sinä et KYKENE sanomaan toiselle hän Jumalansa kohtaamisesta. Olet niin aivopesty vihaamaan ulkopuolisia, että näet moukkia jokapuolella.


      • su
        Jeesus ainoa tie kirjoitti:

        Avaus on yksin meille lestadiolaisille tarkoitettu, ei muille!!! Kehoitukseksi ja rohkaisuksi ottaa Jumalan armo lahjana vastaan silloin kun Jeesus sitä ilmaiseksi sinulle tarjoaa.

        Syy: Monille meistä on muodostunut valitettavasti sellainen käsitys, että nöyryyttä olisi tuo monipuolinen kursailu Jumalan edessä, kun armoa ei voi ottaa vastaan ilman omia ansioita, lahjaksi.

        Kaikki me (siis originaalit lestadiolaiset) tiedämme millaista se on kun lestadiolainen "on niin huono ihminen"!

        HUOM! siis silloinkin kun Kristus on JO hänet kaikesta syyllisyydestä vapahtanut ja lahjoittaisi ilmaiseksi hänelle täydellisen vanhurskautensa lahjana. Itsesäälissä piehtarointi sen kun kiihtyy vaan. Itsesäälillä yritetään kerjata Jumalaltakin sääliä!

        Kuka teistä on "alkueräinen " lestadiolainen. Tiedätkö sitten millainen on huono ihminen. Piehtaroitteko itsesäälissänne? En ymmärrä!

        Olen sanaton!


      • lähe nyt äijä
        su kirjoitti:

        Poika älä puhu pas.aa "isällesi". Lestadiolaisuus on niin suurta lahkolaisuutta. Se on kupla, mikä on tyhjää täynnä.

        Sinä et KYKENE sanomaan toiselle hän Jumalansa kohtaamisesta. Olet niin aivopesty vihaamaan ulkopuolisia, että näet moukkia jokapuolella.

        Jumalalle kiitos edesmewnnyt isäni s. v.1916 ei ollut sinun kaltaisesi mäntti!
        5 vuotta, siis kummassakin sodassa taistellut sotaveteraani, kersantti sotilasarvoltaan. Ja ahkrea todistamaan Jeesuksesta myös työtovereilleen.

        OLis hienoa vetää sua kunnolla turpaan tämän palstan häiriköinnin vuoksi. :-)))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      53
      3125
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      54
      2315
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      72
      2221
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      98
      2108
    5. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      26
      1928
    6. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      70
      1830
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      88
      1577
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      55
      1362
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      141
      1321
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1139
    Aihe