Koiramme lehdessä n:o 9 oli Kennelliiton kurinpitolautakunnan päätöksissä mm mäyräkoirakasvattajaa koskeva asia. Jotenkin, ikävä kyllä, tuntuu että ko asia ei hetkauta laisinkaan kyseisen rodun kasvattajia ja harrastajia. Onko joku erityinen syy miksi tästä asiasta vaietaan?
Miksi vaietaan?
4
380
Vastaukset
- Miten niin...
Miten niin vaietaan? Asiastahan oli aikanaan juttuja iltapäivälehtiä myöten eikä rodun kasvattajien ja harrastajien piireissä juuri muusta silloin puhuttukaan.
- Kotona 3 mäykkyä
Juuri näin. Kyllä "puskaadio" tiedotti nopeasti asiasta. Mäyräkoiranomistajat ovat hyvin valveutuneitakuin myös rodun kasvattajat. Valitettavasti tällaisiä tapauksia ilmenee vähän joka rodussa. Sanktioiden tulisi olla vaan PALJON ANKARAMMAT, mitä ne nykyisin ovat.
- viiu
mikäs se juttu oli koiramme -lehdessä? itselle ei tule lehteä ja olen kahden mäyräkoiran omistaja. vähän jos saisi valaistusta :)
- mäykkyjengi
Ei minullekaan tule vielä Koiramme-lehteä, mutta se taopaus lienee Itä-Helsingissä asuvasta kääpiömäykkyjen kasvattajasta.
Naiselta läytyi ensimmäisessä tarkastuksessa n. 50 koiraa. Olivat häkeissä. Sai varoituksen ja kk myöhemmin naisella oli jo 56 (osa pentuja)koiraa, jolloin osa koirista "takavarikoitiin". Jos en ihan väärin muista niin kolmannella kerralla lähti sitten kaikki koirat.
Ko. naisen kennelistä lähti maailmalle kieltämättä upeitakin koiria, mutta niiden olot olivat niin surkean ahtaat. Välipentueita teetti(ei rekisteröityjä) nartuilla (rikottiin Kennelliiton ohjeet liian tiheästä pennuttamisesta) Nainen asui(ja asunee edelleen) omakotitalossa, mutta ajatelkaa 56 koiraa!! Kaikki koirat taisivat saada hyvät uudet kodit.
Näitä pentutehtailijoita on pesiytyneenä vähän kaikissa roduissa.
Tosi INHOTTAVA ILMIÖ, josta tulisi päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä531489- 1231334
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1231218- 1401044
- 101897
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten337831Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82724Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54646Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50643Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602