Joudunko

avovaimonen

maksamaan tämän kuun asumistuen takaisin, jos uusi mieheni muuttaa ennen joulua meille? Vai riittääkö, että vain lakkautan asumistuen, kun lakkautan sen ensi kuun alusta kuitenkin.

4

143

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No niiin

      Jos mies on töissä, niin asuntoonmuuttopäivästä alkaen peritään tuet takaisin. Jos ei ole töissä, tehdään asumistuen tarkistus ja peritään liikaa maksetut takaisin, koska tuki tulee laskemaan kahden ihmisen asuessa samassa taloudessa. Jos olet jo saanut tämän kuun tuet ja lakkautat sen nyt, tehdään tarkistus ja Kela toimii kuten noissa aikaisemmissa esimerkeissäni.

    • kokemus opettanut

      Joo, kannattaa muuttaa kirjat luoksesi vasta 1.1.2012 alkaen niin ei mene tän kuun asumistuet.

    • avovaimonen

      entä jos saan töitä ja lakkautan as.tuen, eroaako silti mitenkään??

      • 20vuotta byrokratiaa

        Eroaa se.
        Jos saat töitä 1.1 jälkeen ja ilmoitat sen jälkeen, että asumistuen saa lakkauttaa, se lakkaa 1.2 alkaen. Mutta jos olet ollut töissä jo tammikuussa, joudut maksamaan sen takaisin.

        Paitsi jos saat palkkaa vasta helmikuun puolella, voit laukkauttaa tuen 1.2 alkaen ja ilmoittaa, että sen jälkeen saat ansiotuloja.

        Tai siellähän kysytään onko työsuhde enemmän kuin 14 päivää vai oliko 30 päivää ja sitä enemmän.

        Jos miehesi muuttaa ennen joulua, sen palkka katsotaan joulukuun tuloksi ja taas maksat takaisin. Kela on kierompi rotta kuin kaatopaikan rotta. Niillä on pöytälaatikkopykäliä heitä itseään varten, ei koskaan asiakkaan luettavissa ja niinpä he tulkitsevat omia pöytälaatikkopykäliään kelan eduksi. He ovat koulutetut huijaamaan asiakasta. Viime vuonnakin yrittivät kusettaa asumistuessa 120 euroa per kk. Onneksi huomasin sen heti ja riemastuin tuoreeltaan.

        Kokemusta on 20 vuoden ajalta. Oikeestaan voin sanoa nauravin suin, niin olen minäkin vastavuoroisesti kusettanut Kelaa. Tietää mitä niille kannattaa ilmoittaa mitä ei.

        Mun mielestä et ilmoita heille mitään. Tai aikaisintaan tammikuussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      81
      1973
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      109
      1705
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1286
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      707
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      666
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      610
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe