http://www.iltalehti.fi/koti/2011112314809929_kt.shtml
Onneksi voin hyvällä omalla tunnolla sanoa, että myyn halukkaille tietotekniikkaa mikä kestää. Ihan oma vika jos ostaa marketista rihkamaa.
Onneksi voin hyvällä omalla tunnolla sanoa, että myyn halukkaille tietotekniikkaa mikä kestää. Ihan oma vika jos ostaa marketista rihkamaa.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Läppäri kestää nykyisin vuoden, ehkä kaksi. Ei ole oikeastaan kiinni siitäkään mistä sen on ostanut.
Ihan sama mistä sitä halpisrihkamaa ostaa, ei se kestä kuin muutaman vuoden. Windows käyttäjät eivät vain aina ymmärrä että on rihkamaa ja laatua ja usein ostavat sitä halpisrihkamaa. Valistuneemmat käyttäjät ostavat laadukkaita laitteita jotka kestävät vuosikausia, edellinen läppärini oli käytössä yli 6 vuotta ja on edelleen täysin toimiva mutta turhan tehoton joten poistettiin aktiivikäytöstä. Nykyinen on reilu 2 vuotta vanha ja täysin kunnossa edelleen mutta tämä ei olekaan halpisrihkamaa (eikä ole Windowsia rikkomassa).
Ei ole pakko ostaa noin huonoja.
Totuushan on että Linux tuhosi CD-asemat, mykisti Mac Minin ja mahdollisti printterien sytyttämisen tuleen.
CD-asemia mykistyi koska valmistaja käytti väärin yhtä virallisen ATAPI-määrityksen mukaista käskyä. Määrityksen mukaan "flush cache" käskyn pitää tyhjentää levyn välimuisti, muutamissa LG:n malleissa LG:n virheen takia asema alkoikin odottaa firmware päivitystä. LG myönsi tuon virheensä ja korvasi mykistyneet asemat, tätä Windows trollit eivät vaan halua muistaa.
Printtereiden kohdalla syypäänä oli HP:n moka jonka takia printtereihin voitiin syöttää virheellinen peukaloitu firmware, yhtähyvin se onnistui Windowsillakin.
ATK-asiantuntija voisi tarkistaa tietämyksensä asioista. Vai ovatko ATAPI-määritys, standardit ja vastaavat liian vieraita termejä/asioita ? Kenties liian vaikeita ymmärtää ? Helpompaa poimia otsikoista muutama sana ja postata sontaa niiden pohjalta ?
"Ei ole pakko ostaa noin huonoja."
Pitää paikkansa, mutta mistä tietää, mikä on hyvää ja kestävää?
Hinta ei sitä kerro, eikä valmistaja.
Kyllä "guuglaamalla" löytyy käyttäjien kokemuksista tietoa riittämiin, joten ei ole tarvis ostaa "sikaa säkissä" !
Käytä asiantuntijapalveluita. Esimerkiksi me myymme tietotekniikan sisäänostohintaan ja veloitamme vain työstä, eli meidän intresseissä ei ole myydä mahdollisimman paljon.
Siitä voi lähteä, että laatua ei yleensä saa marketista, ja valmistajatkin ovat segmentoineet markkinat, että on ns. normikäyttöön tehdyt tuotteet mitä myydään PK-yrityksille, lelut mitä myydään marketeissa hölmöille ja sitten löytyy vielä erikseen laatutuotteet joita myydään esim. teollisuuskäyttöön ja armeijoille.
Toinen vaihtoehto on tietysti opiskella vähän sähkötekniikkaa, fysiikkaa, tietotekniikkaa ja informaatiotieteitä, että ymmärrät mikä on laadukas ja mikä ei ja otat selvää mistä se raha tulee yrityksille, että niiden toiminta on kannattavaa.
Siitä voidaan lähteä, että jos hinta painetaan alas niin raha pitää saada jotain muuta kautta. Ilmaiseksi ne tuotteet eivät ilmesty.
Googlella ei löydä mitään kuin sitä P:tä.
Asiantuntijapalveluita... mutta Penttihän syö ammattilaisten valmistamaa ruokaa, ei mitään markettien roskaa, jota myydään hölmöille. Mitäs me siihen sanomme?
Totuushan on että Linux tuhosi CD-asemat, mykisti Mac Minin ja mahdollisti printterien sytyttämisen tuleen.
Buaaaaahhhhhaaaaah, sulla se huuli lentää, jatka samaan malliin että saadaan nauraa.
Ihmiset eivät tietokoneiden tapauksessa halua sijoittaa niihin kovin paljon rahaa noin keskimäärin. Useimmat eivät myöskään puhdistele pölyä tai muutoin käytä konetta oikein jonka vuoksi ne monesti hajoavatkin lyhyen ajan sisällä, erittäin mota ongelmaläppäriä on tullut vastaan ja vikakuvauksena se että kone on pimentynyt, konetta purettaessa jäähdytyssiilet ovat liian usein muurautuneet kiinni pölyn toimesta.
Eli halvat koneet yhdistetttynä huonoon ylläpitoon on paha yhdistelmä. Monesti ne jotka ostavat kalliimpia koneita ostavat ensinnäkin laatua ja toisekseen ymmärtävät että konetta kannattaa joskus puhdistellakin. Osaava käyttäjä voi ostaa sen halvankin ja saada sen kestämään todella pitkiä aikoja sekä joissain tapauksissa fiksaamaan itse sen mahdollisen laitevaurion.
Läppäri kannattaa silloin tällöin avata ja puhdistella pölystä mm. tuuletin ja sen aukot. Toiseksi heivaamalla Windows pois kokonaan, koneen käyttöikä pitenee useilla vuosilla. Linux ei kuluta konetta läheskään niin paljon kuin Windows, joka on suuniteltu tuhoamaan kone tietyssä ajassa, jotta omistaja joutuisi ostamaan taas uuden tietokoneen ja uuden windows-lisenssin.
Linuxit ovat itseasiassa monesti haitallisia, ei toimi kaikki laitteet kunnolla, esimerkiksi WLAN-piirit, näytönohjaimet jne. eli sen asentamalla rampauttaa koneen toimivuutta. Linuxeissa on myös ollut sellaista ettei kannettavan tuuletin toimi oikein asennuksen jälkeen ja koneessa on palovaara:
http://jinchuricki.blogspot.com/2011/11/solution-how-to-fix-toshiba-laptop-fan.html
tuollaista säätämistä peruskäyttäjä ei varmasti osaa ja vaarana on että koko kone tuhoutuu. Tässä jokin aika sitten Mac Mini hajosi samantien kun Ubuntulla lähdettiin säätämään joten Linuxin asennus voi olla jopa vaarallista.
Markkinoiden laadukkaimmissa laitteissa on hyvin usein Linuxia, eli valehtelet. WLAN-piirit, näytönohjaimet jne. toimii tietysti häiriöttä.
Linuxia ei tietenkään asenneta, sehän on laatuvehkeissä valmiina. MacMini ei liity mitenkään tähän eikä Toshiba, sillä ne eivät ole Linux-laitteita eikä kukaan että niissä pitäisi Linux-tekniikan toimia. Nämähän ovat niitä romuja mitä hölmöläiset ostaa.
Älä taas valehtele. Linuxin kanssa ei ole mitään ongelmia läppäreissä joissa on noudatettu standardeja. Wlanit toimivat, näytönohjaimissa ei ole ongelmia ellei kyse ole Atin epästandardeista romuista, linuxin asennus ei mitenkään rampauta koneen toimivuutta. Ubuntun kanssa ei ole mitään ongelmia ollut yhdessäkään koneessa johon olen sen asentanut.
Tuuletinväitteesi on valhe. Linux käyttää samalla tavalla koneen tuulettimia kuin Windows.
Olette te Windowsin kannattajat säälittävää sakkia kun valehtelemalla yritätte vastustaa Linuxia. Jäätte aina heti kiinni, koska me Linux-käyttäjät kerromme heti totuuden.
Paljonko atk-asiantuntija mahtaa saada fudin levittämisestä palkkaa Microsoftilta? Tuleeko hyvä tili? Onko kiva olla tuollainen Microsoftin persehuora mainosmies? Vain tv-lupatarkastaja pääsee säälittävyydessä samalle tasolle kuin te kaikki Microsoftin ruttupersehuorat.
Ime atk-asiantuntija sitä Ballmerin kyrpää ja lutkuta. Ole oikein persekoira Microsoftille. Sellainen likainen katurakki, persehuora tautipesä.
Näytäppäs jotain laatuläppäreita joissa on Linux? Designiltaan parhaimmissa läppäreissä, eli Applen Macbook Pro -koneissa ei ainakaan ole Linuxia, Windowsin niissä luvataan toimivan mutta Linuxeista ei mitään mainintaa.
Esimerkiksi Dellin Vostro mallistot saa Ubuntulla.
Windows 7 Professionalia näyttääpi noissa Advanced -sarjan koneissa olevan eli se siitä. Niinikään esimerkiksi HP:n Elitebookit samoin kuin Lenovo Thinkpadit myydään Windows 7:lla. Ubuntua ei siis juuri näy kun ei ole kysyntää.
Höpöhöpö. Ostamme Delliltä säännöllisesti tuotteita ja niitä kyllä tarjotaan Ubuntulla.
HP:n Elitebookit eivät enää ole yhtä laadukkaita kuin aikaisemmin, niissä on koteloissa siirrytty muoviin yms, heikennöksiä.
Näkyypi että yksi malli on tarjolla Ubuntulla kun tuolta Dellin sivuilta hakee Vostro-kannettavia. Eli Windows 7 Professionalia noissa työkäyttöön tarkoitetuissa koneissa enimmäkseen on. Luovien alojen tyypit (grafiikka yms.) ostaa sitten Maceja.
Delliltä saanee myös muita optioita kuin nuo sivuilla mainitut, jos ostaa riittävän monta konetta kerralla.
Kyllä. Ovat nimittäin sertifioituja aika pitkälti.
Äppylä on keksinyt iKiliikkujan.
Tehdään kaikki iLaitteet helposti yhtee, kahteen, kolmeen tai useampaan sopiviksi.
Aina kun tulee uusi iLaite, iHminen jolla on moniaisia iVehjeitä hankkii sen koska se sopii muihin iLaitteisiin kait kuin iNenä iPäähän.
iIhmisenilöräyksestä huolimatta, kiitos harvinaisen asiallisesta vitjasta, tällä iPskapalstalla.
Tuli vain mieleen joku vanha juttu siitä, kuinka 'tuotteet' suunnitellaan loppumaan, että saataisiin uusi myytyä. Eka oli hehkulmppu. Ensimmäinen valmistettu palaa vielä.. Toinen oli, mikä mieleen tuli, printteri, missä oli siru joka luki käyttötunteja. Ja ku täyteen, niin down.
Miten se NYT menee näiden 'käyttöjärjestelmien' kanssa. Ei o sirua vissiin vai onko, mutta diili vissiin on. Lisää ja taas lisää..
Nimittäin 'Ominaisuuksia'. se meinaa, että taas melkein vuosittain uusi systeemi, osta. Ja että Lissää muistia, se meinaa, että osta. Osta. Osta.
Mikäs siinä, jos fatsi antaa rahhhhaa. hahahahhaa.
Mutta että miksi. Ennen mutsin koivupuusta vuoleskeltu kauha kesti isoäidiltä tyttärentyttärelle. Sillä sentään oli rooli.
Haloo, pahvit!
"Mällin" vastauksessa on paljon totuutta ja tosiaan se "koivupuukauha" oli perinnällinen keittiön työkalu, mutta tietokoneissa menee kehitys vauhdilla eteenpäin ja se eilinen "uutuus" on huomenna vanhentunut tekniikka !
Tietokoneethan kestää kauimmin silloin, jos niihin ei asennella mitään linux-rypistystä! Linux-rypistykset särkevät tietokoneita eniten!
Laitteet tehdään hajoamaan = Ja samoin tapahtuu linux rypistelyjen kanssa !
Microsoftin unelmayhteiskunta on sellainen jossa tietokone hajoaa kahden vuoden välein ja kuluttaja ostaa aina uuden tietokoneen, tietysti asennettuna "entistä paremmalla Windowsilla" ja "entistä paremmalla MS Office-ohjelmistolla".
Tällainen on se yhteiskunta jonka Bill Gates ja hänen kullinlutkuttajansa Steve Ballmer sinulle haluavat tarjota.
meil o kaik windowseja ja on viel gatesin julistekkin seinällä! kyl se on meille ihan jumala!
Sen on vuosikymmenien varrella oppinut että paras hintalaatusuhde on halvimmissa laitteissa. Tuplahintainen ei todellakaan ole tuplasti pitempi-ikäinen ja tuplasti parempi.
Vuosikymmenillä ei ole merkitystä kun kaikkea heikennetään kokoajan. Sellaista asiaa ei olekkaan kuin hintalaatusuhde. Sitä kun on tekniikassa aina kolmea asiaa:
1. Ominaisuudet, tehot, megapikselit, megahertzit, mega sitä, giga tätä, kapasiteetti, lisävarusteet, kiiltävät kuoret jne.
2. Laatu, käyttömukavuus, kestävyys, pitkäikäisyys, ei metelöi, akkukesto jne.
3. Halpa hinta
Ja näistä voi sitten valita vain kaksi. Ei ikinä kolmea.
Tietotekniikassa halvimmat rihkamat on tyypillisesti ajastettu siihen kolmeen vuoteen ja hajoavat kovassa käytössä jo kahdessa vuodessa. Varovaisesti käytettynä voi mennä neljä vuotta.
Laatuvehkeet sitten voi toimia esim. 15v niin on aika selvää, että samassa ajassa kun menee neljä rihkamalaitetta niin ei se halvaksi tule. Hintaan pitää huomioida myös ajankäyttö mikä menee kaikkeen turhaan säätöön ja yhteensopivuudet lisäksi, että mitä kaikkea joutuu ostamaan uusiksi kun romut hajoaa, kun eri ikäiset tekniikat ei aina toimi yhteen
15 vuotias PC ? Koitappas nyt olla kohtuudessa noissa vastailuissasi, sillä ne 15 vuotiset koneet löytyy nykytecniikan aikana ainoastaan MUSEOISTA ja kyllä sen matolootan uusiminen tai osien päivitys on tarpeen 4 vuoden jälkeen ja minä uusin kaluston vuosittain !
Vastahan sitä vuonna 2006 yhdysvaltojen sääpalvelussa oli laajassa käytössä IBM 5150:t... Sehän ei ole minun vika jos ostat jotain romuja kun eivät kestä kuin vuoden.
Minä ainakin ostan LAATUA, juuri tilasin koneen millä pärjään tämän vuosikymmenen. Siis keskusyksikön. Näyttöhän minulla on jo tähän sopiva kun pari vuotta sitten ostin ja siinä vielä jotain kolme vuotta takuuta jäljellä.. Näillä menee hyvin seuraavat 8v.
15v PC:n ongelmaksi kuitenkin muodostuu se että se käy hitaaksi. Minulla on varastossa 16v pöytäkone ja kyllähän se edelleen toimii mutta eipä sitä kyllä ole mukava käyttää eli sen käyttöikä on mennyt jo aikapäiviä sitten.
Lisäksi eipä sekään ollut mikään premium-malli vaan siltä ajalta kun prosessorit jäähtyi pelkällä siilellä ja juotostinassa sai käyttää lyijiä, siinä se...ehkä vielä lisänä että elektrolyyttikonkkia emolevyssä ei ole ensimmäistäkään.
Pitkäikäisyys on toki positiivinen juttu, mutta jos olettaa että tuo konevanhus on premium -kone (mitä se ei siis ole hintansa puolesta) niin mieluummin mulle upouusi ja vähemmän maksava (suhteessa siihen mitä tuo maksoi) paska-Acer kuin tuo, voidaan vaikka vaihtaa päikseen jos joku haluaa.
http://www.linuxcounter.net/uptime/stats.html