Esitän lyhyen ja ytimekkään kysymyksen:
Jos ajoneuvon rekisteriotteessa on käyttöönottopäiväksi merkattu 00.00.1982, täyttääkö se lain mukaan museoiän tammikuun 1. päivä 2012 vai joskus muulloin?
Milloin 30 vuotta täyteen rekisteriotteen mukaan?
8
531
Vastaukset 8
- Tuumaustauko
Juu,eiköhän se mene tuossa tapauksessa juuri noin.Oletan että auton vm on-82?Jos taas kärryn vm onkin-81 tai aikaisempi niin sitten onkin hankalampi tapaus ja vaatii varmaankin ihan kysyä MR tarkastajalta...paitsi että heidänkin mielipiteet voi mennä ristiin,toiselle kävisi,toiselle ei....
- Ei tarvitse tuumata
Jos se on vm 81 tai vanhempi niin se on museokatsastusikäinen viimeistään 12 päivän kuluttua. Siis jos tässä vm tarkoittaa ensimmäinen käyttöönottovuosi
- healey59
Mielestäni toi homma menee sillai, että rekisteriotteen käyttöönotto päivä ei ole ratkaiseva. Ratkaisevaa on ajoneuvon valmistumis päivämäärä.
Muistaakseni jossain ma. säännöissä lukee että ajoneuvon valmistumisesta......?- t43t
Ei mene silleen. Valmistumispäivää ei edes saa tietoon kaikista autoista.
Ja se voi olla ihan eri juttu kuin ensirekisteröintipäivä. Ja mikä olisi ns. kaksivaiheisesti tehdyn auton valmistumispäivä?
- Menee näin
Ajoneuvolaki, luku 2, 24. §): Museoajoneuvo on katsastustoimipaikan valtakunnallisen rekisteröidyn museoajoneuvojärjestön lausunnon perusteella museoajoneuvoksi hyväksymä ajoneuvo, jonka valmistusvuoden päättymisestä on kulunut vähintään 30 vuotta
- ffffffffffffffffffff
vastaus on helppo vuonna 2013.
- Allu________________
00.00.1982 on museoikäinen 1.1.2013. Ikä lasketaan auton valmistuspäivästä (jos ei tiedossa todistettavasti niin muu myöhempi päivä, esim. liikennekäyttöönotto, kuten nyt) kolmekymmentä vuotta seuraavana vuonna. Omassa rekisteriotteessani on myös "00.00.1982" ja kysyin asiaa museotarkastajalta pari viikkoa sitten.
- Volgamies
Auton valmistumispäivä on ratkaisevin. Auto voidaan rekisteröidä huomattavasti valmistumispäivää myöhemmin. Auton valmistumispäivän saa yleensä selville, kun kayttää hieman aikaa ja vaivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS601919Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13840Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.50736Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke41666- 43631
- 80606
- 47604
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29536- 47514