Tukiaisille cane corso?

Rotikkarinsessa

Nyt on kuulunut monelta taholta huhuja, että Julia ja Johanna Tukiainen olisivat hommaamassa itselleen cane corson (tai rottweilerin) ns. suojelukoiraksi. Julia on kuuleman mukaan facebookissa jo hehkuttanut, kuinka tuleva "raatelukoira repii Johannan vihaajilta päät irti".

Tukiaisen siskoksethan omistavat jo muutaman vuoden ikäisen pienen seropin, sekä alle vuoden ikäisen mopsin ja kaksi yorkkia, eikä niidenkään kanssa suju ongelmitta: sisäsiisteys ei ole hallussa ja karkailua tapahtuu.

Itselläni on cane corson pentu, jonka takia olen harmissani, jos heille joku corso-kasvattaja (kukaan täysipäinen kasvattaja ei niin tekisi..) menee myymään pennun.. Siinä menee lopullisesti rodun maine piloille, joka ei muutenkaan kovin mairitteleva ole, sillä corsoja käytetään hyvin usein esimerkkinä, kun puhutaan taistelu- ja hulluista tappajakoirista, vaikka totuus on aivan toisenlainen suurimman osan koirista kanssa.

Ja kun näiden puheiden perusteella näillä neideillä tuo koiran hommaaminen tapahtuu vain ja ainoastaan pelotteeksi, niin hullu tappajakoira -puheet mitä luultavimmin vain lisääntyvät ja rotuviha nostaa päätään vielä enemmän, tuli koiraksi sitten kumpi tahansa, corso tai rottweiler.

Olisi ihan mielenkiinnosta aika herättää keskustelua aiheesta ja miettiä, voisiko tätä ehkäistä jotenkin tai jotain..

3

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä voi

      Yksi varmimmista keinoista olisi se että kielletään koko rotu(rodut). Valitettavaa niiden kannalta jotka pystyvät koiransa kasvattamaan hyvin ja huolellisesti. Mutta näiden heikompilahjaisten, Tukiaisten muiden kaltaistensa, tahdissa tässä yhteiskunnassa on vaan pakko mennä. Niin ikävää kuin se onkin, jotkut eivät kasva aikuiseksi koskaan.

    • tuksu ja julia

      Dogo argentino-rotuinen koira terrorisoi omakotitaloaluetta Nousiaisissa.

      Neljä koiraa omistava nainen kertoo Iltalehdelle, että hänen koiransa ovat joutuneet kaksi kertaa hyökkäyksen uhreiksi.

      Ensimmäinen hyökkäys tapahtui noin neljä viikkoa sitten lenkillä. Nainen ulkoilutti kerralla kaikki neljää koiraansa. Koira juoksi monen sadan metrin päästä naisen ja koirien luokse ja kävi suoraan yhden koiran kimppuun.

      - Se hyppäsi selkään ja puri sitä niskaan ja päähän. Nehän ovat villisian metsästykseen jalostettuja, koiratappeluihin käytettäviä koiria.

      Nainen kiskoi dogo argentinon pois koiransa kimpusta.

      - Jaksoin juuri ja juuri vetää sen niin, että makasin ojassa alimmaisena ja dogo argentino päällä.

      Lopulta omistajat tulivat paikalle ja nainen pääsi ojasta pois. Hyökkäyksen uhriksi joutunut koira sai puremahaavan niskaan ja repeämän korvaansa.

      - Olen koirankouluttaja ja käyttänyt sitä työkoirana. En voi käyttää enää, koska se pelkää toisia koiria.

      Ovesta sisään

      Toinen hyökkäys neljä viikkoa myöhemmin oli ensimmäistäkin dramaattisempi. Nainen ja koirat olivat kotonaan, kun ulko-ovi yhtäkkiä avautui. Sama koira ryntäsi sisään. Seuraavaksi uhriksi valikoitui dreeveri, jota dogo argentino puri selkään ja päähän.

      Nainen ryntäsi väliin ja sai rytäkässä dogo argentinon pureman käteensä. Hän sai koiran irti vetämällä sitä jälleen pannasta, kunnes omistajat ilmestyivät paikalle.

      - Vaikka sillä oli etutassut ylhäällä, se jatkoi puremista.

      Dreeveriltä halkesi huuli ja se sai puremia ympäri vartaloaan.

      Tapaus herättää naisessa ihmetystä. Kuinka koira osasi tulla juuri heidän kotiinsa satojen metrien päästä naapurista? Nainen myös ihmettelee, kuinka koiran omistajat osasivat tulla hakemaan sitä juuri heidän kotoaan.

      Nainen asuu omakotitalossa, jonka ikkunat ovat matalalla.

      - Pelottaa, että ensi kerralla se tulee ikkunasta. Lenkilläkin on yhtä helvettiä käydä.

      Lapsen kimppuun?

      Raision poliisi tutkii tapausta, mutta naisen mukaan vain siksi, että dogo argentino oli kytkemättä taajama-alueella.

      - Toisten koirien kimppuun saa ilmeisesti hyökkäillä. Saa tappaakin, kunhan hinta korvataan, koska nämähän ovat vain tavaroita.

      Nainen pelkää, että koira saadaan aisoihin vasta, kun se tappaa esimerkiksi lapsen.

      - Minä pystyn toimimaan paniikkitilanteessakin, mutta jos koira menee asuntoon, jossa on lapsia ja koiria, tai hyökkää lenkillä lasten ja koirien kimppuun, ne eivät pysty toimimaan.

      - Omistajan mukaan se on rotuominaisuus. Onko järkeä, että rotuominaisuus on, että tappavat kaiken liikkuvan?

      Nainen haluaa kertoa koirasta varoituksena.

      - Että ihmiset tietäisivät varoa ja lukita ovensa.

      Raision poliisi ei halunnut kommentoida asiaa.

    • julia ja tuku

      jus ni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      169
      6423
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      693
      3903
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      137
      3210
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      361
      2981
    5. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      23
      2275
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      157
      2047
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      709
      1919
    8. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      58
      1552
    9. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      26
      1511
    10. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      490
      1502
    Aihe