Mikä liittymä sopisi

Senja50

ja olisi hyvä. Käytän vähän älypuhelinta, lähinnä puhumiseen ja viesteihin menee 10e kk ja nykyisin myös puhelimen navigaattoria(ilmeisesti voi käyttää ilman datamaksua gps tilassa)

Nyt olisi liittymän uusimisen aika. Liittymäni on elisan joku 9vuotta vanha, mikä liittymä saunalahti tai elisa sopisi minulle.

Niin ja olisi hyvä jos siihen saisi datakaton, silleen ettei tulisi yllätyslaskuja navigoinnista ja muusta surffauksesta.

5

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saunalahden asiakas

      Norppa on edullisin ja halvin.

      Tekstarit 6,6 senttiä kappale ja puhelut 6,6 senttiä minuutille. Ei puhelun aloitusmaksuja ja veloitus sekuntien mukaan.

      Kuukausimaksu on 66 senttiä.

      Koska älypuhelin ja muun muassa puhelimen kartat saattavat käyttää nettiä, suosittelen kylkeen Mobiililaajakaista Minin (4,90 € / kk, ei datakattoja), se on saatavana lisäpalveluna. Tämä kuitenkin vain, jos käytät nettiä paljon älypuhelimellasi.

      Muistathan, että älypuhelin saattaa tehdä suuriakin laskuja, jos ei ole fiksattua datapakettia. Jos et tarvitse nettiä, on se hyvä tilausvaiheessa liittymältä estää.

      Elisa ei myy enää liittymiä kuluttaja-asiakkaille. Saunalahti käyttää kuitenkin Elisan verkkoa.

      • Senja50

        Samaan liittymään päädyin tutkiessani liittymiä, mutta miten voin fiksata datapakettia?


    • Saunalahden asiakas

      Riippuu oikeastaan siitä käytätkö nettiä. Saunalahden kortilla on oletusarvoisesti netti päällä, joka on kallis, ellei osta kiinteähintaisen netin.

      Jos haluat käydä puhelimella netissä (älypuhelimella voit jakaa sitä vaikka tietokoneellesi), suosittelen tilaamaan liittymän kylkeen Mobiililaajakaista-lisäpalvelun Mini-nopeudella 4,90 / kk.

      Mikäli et koe tarvitsevasi nettiä, voit liittymän tilausvaiheessa estää datan, joka estää netin toiminnan eikä tule kuluja netistä, kun se on estetty kokonaan.

      • Senja50

        Jos estän datan kokonaan, niin voinhan puhelimen päivitykset ladata kotona netin kautta ja navigoida offline tilassa? Netissä oli jotkin ohjeet ilmaiseen navigointiin ja ohjelmatkin taitaa saada puhelimeen kotinetin kautta?.


    • Saunalahden asiakas

      Onko sinulla langaton verkko kotona tai jollain kaverilla?

      Jos on, voit ladata päivitykset sitä kautta. Jos kotonasi on langaton verkko, niin voit käyttää puhelimella nettiä sitä kautta ja oikeastaan kaikkialla muuallakin missä on langattomia verkkoja (ilmainen tai maksullinen). Esim. jossain kirjastossa voi olla ilmainen langaton netti halukkaille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      93
      1071
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      482
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe