Lisää tietoa 3

Dekkari

No niin, tässäpä jussilukemista

Hubbard L. Ron

Lafayette Ron Hubbardin, scientologialahkon perustajan elämä oli yhtä suurta huijausta. Hän väitti olevansa normanniaatelisen kreivi de Loupen jälkeläinen ja että hänen isänsä oli komentaja USA:n laivastossa. Hän kertoi myös varttuneensa Montanan erämailla, (itse asiassa Iowassa) ja erään intiaaniheimon adoptoineen hänet,vaeltaneensa idässä ja olleensa erään Freudin henkilökohtaisesti opettaman terapeutin oppilaana. Tuo kaikki oli smanlaista valhetta kuin hänen väitteensä,että hänet oli upotettu neljä kertaa ja että hän oli haavoittunut yhtä monta kertaa taistellessaan japanilaisia vastaan Hollannin Itä-Intiassa II maailmansodan aikana. Itse asiassa, vaikka hän palvelikin laivastossa luutnanttina, hän ei koskaan joutunut taisteluun.

Totta on vain se,että hän kirjoitti 1940-luvulla mielikuvituksellisia juttuja Scifi-roskalehtiin. Hän suolsi niitä nopeasti,muttei koskaan tienannut pahemmin niistä. "Minä tiesin aina,että hänellä oli valtava halu päästä käsiksi isoihin rahoihin", päätoimittaja am Merwin muisteli myöhemmin, "hänellä oli tapana sanoa,että paras tapa onnistua siinä, oli perustaa jokin lahko".

Siispä hän teki sen. Astounding Science Fiction-julkaisun huhtikuun 1950 numerossa hän kertoi "dianetiikasta" psykoterapian muodosta, jonka avulla pystytään paljastamaan meissä kaikissa piilevä yli-ihminen. Tuon julkaisun päätoimittaja John F. campbell kirjoitti innostuneena sen olevan "kylmän tarkka menetelmä saada selville kuinka ihmismieli toimii." Hubbardin kirjassa "Dianetics, the Modern Science of mental Health" (Dianetiikka, henkisen terveyden moderni tiede) väitettiin,että hänen menetelmänsä pystyisi vapauttamaan "engrammeja"
(salakielisiä tiedostamattomia muistoja) "reaktiivisesta ajattelusta" ja parantamaan näin kaikki sairaudet. Vaikka tuo kirja oli jaaritteleva ja sekava,sitä myytiin valtavat määrät. Sen mukaan joku pystyi "auditoimaan" (psykoanalysoimaan) ystäväänsä ja paljastamaan hänen syvälle painuneet muistonsa ja sitten ystävä voisi tehdä samoin, oletettavasti.

Pian karismaattinen Hubbard tienasi suuria summia. Hän ei masentunut vararikosta, eikä FBI:n tutkimuksista, vaan perusti skientonlogiakirkon,saaden siten verovapauden ja viranomaiset jättämään hänet rauhaan. Hän väitti saaneensa tieteellisesti todistettuja todisteita ihmissielun olemassaolosta ja kehitti kokonaisen opin maailman rakenteesta ja julisti, että todellinen minuutemme on kuolematon "thetaani". Yli 1000 maailamkaikkeuden luoneista thetaaneista on sijoittunut moniin tuhansiin ihmisruumiisiin,mutta materiaan kietoutuneina ne ovat unohtaneet kaikkitietävän alkuperänsä. Scientologia pyrkii "puhdistamaan" uskolliset opetuslapsensa operoivan thtetaanin (OT) tasolle käyttämällä "E-metriä", eräänlaista teknistä loistoa uhkuvaa gavonometriä (jonka avulla,myöhempien raporttien mukaan , noita opetuslapsia aivopestiin). "Se on suurinta hölynpölyä, mitä on tähän asti kirjoitettu",komentoi eräs Australian hallituksen raportti vuonna 1965 Hubbardin oppia maailman rakenteesta.

Kun Hubbard oli karkoitettu USA;sta vuonna 1959, hän ryhtyi vetämään lahkoaan East Grinsteadissa Sussexissa, Englannissa. Median paljastettua sen epäilyttävät menot, jäsenten sieppaukset ja väitteet,että se muka on "maailman suurin henkistä terveyttä edistävä järjestö" johti siihen, että Austaralia kielsi scientologian vuonna 1965. Myös Englannissa esitettiin vaatimuksia lahkon tutkimisesta. Vuonna 1967 Hubbard lähti merelle oman yksityisen laivastonsa kera. Nuoret, pikkuisiin pöksyihin pukeutuneet tytöt pukivat ja riisuivat hänet,välittivät käskyjä hänen äänensävyllään hänen vainoharhaisuutensa yhä vain kasvaessa. Tarina tästä "merten orgioista", lahkon myöhemmästä siirtokunnasta Floridassa (nimellä Yhdistyneet kirkot), sen soluttautumisesta USA:n hallituksen virastoihin ja Hubbardin omasta katoamisesta on naurettava,muttei lainkaan hauska. Niitä ,jotka rikkoivat lahkon sääntöjä vastaan, nöyryytettiin, niitä, jotka yrittivät lähteä siitä, vainottiin ja niitä, jotka olivat joutuneet "vihollislistalle", kuvailtiin vapaaksi riistaksi, jonka saattoi tuhota keinolla millä hyvänsä.

Hubbard kuoli 24. tammikuuta 1986 ollessaan yhä piilossa. Lahkon uudet johtajat kiistivät jopa tämän. Totuutta on vaikea saada selville scientologian asioista. Totta on ainakin,että Hubbard käytti herkkäuskoisia hyväkseen ansaitakseen omaisuudeen.

(Bare-Faced Messiah, Russel Miller, Sphere,Lontoo 1988)

Ote kirjasta Stuart Gordon: Suuri Huijausten Kirja.

Että tällainen tapaus.

5

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tutkija

      Niin, mitäpä voisi odottaa tämän kaltaisen patologisen valehtelijan oppilapsilta, saman tason käyttäytymistä ja toimintamalleja.
      "Valhe on luomisen alin muoto!" Kokemusta on...

      • nyt..

        ...jo niistä kokemuksistasi tarkemmin... Minua ainakin kiinnostaa! (Ja varmaan monia muitakin.) Joko ollaan sitten vihdoin saatu tälle palstalle joku, jolla on oikeasti omakohtaisia negatiivisia kokemuksia tästä scientologiasta? Yleensä kun ne kokemukset tahtovat olla tyyliä; tiedän erään, joka oli kuullut eräästä, joka oli...jne. Tiedäthän mitä tarkoitan. Mutta olen ymmärtänyt, että sinä osaisit kertoa jotain ihan omasta kokemuksestasi? Olenko ymmärtänyt oikein? Juhannusterveisin, ANIA


      • Tutkija
        nyt.. kirjoitti:

        ...jo niistä kokemuksistasi tarkemmin... Minua ainakin kiinnostaa! (Ja varmaan monia muitakin.) Joko ollaan sitten vihdoin saatu tälle palstalle joku, jolla on oikeasti omakohtaisia negatiivisia kokemuksia tästä scientologiasta? Yleensä kun ne kokemukset tahtovat olla tyyliä; tiedän erään, joka oli kuullut eräästä, joka oli...jne. Tiedäthän mitä tarkoitan. Mutta olen ymmärtänyt, että sinä osaisit kertoa jotain ihan omasta kokemuksestasi? Olenko ymmärtänyt oikein? Juhannusterveisin, ANIA

        Malta mielesi, kokemuksia tulee juhannuksen jälkeen...pitää kasata kirjalliseen muotoon. Pysy siis kanavalla!


      • Ossi
        Tutkija kirjoitti:

        Malta mielesi, kokemuksia tulee juhannuksen jälkeen...pitää kasata kirjalliseen muotoon. Pysy siis kanavalla!

        Olin 8 vuotta sitten testissä ja menin Leppävaaraan kuulemaan tuloksia. Tilanne oli tosi ahdistava. En olisi saanut kirjoittaa mitään muistiin jne. Minua käsitellyt nainen suuttui todella ja haki jonkun miehen jatkamaan minun pehmittämistäni.

        Hyvä yritys heiltä. Minussa olisi paljon korjattavaa, mutta pienellä summalla olisin saanut kurssin, jolla olisin päässyt eroon ongelmistani. Siitä olisi ilmeisesti alkanut rahan lypsäminen.

        Tilanne oli niin intensiivinen, että melkein pelotti.


      • Tutkija
        Ossi kirjoitti:

        Olin 8 vuotta sitten testissä ja menin Leppävaaraan kuulemaan tuloksia. Tilanne oli tosi ahdistava. En olisi saanut kirjoittaa mitään muistiin jne. Minua käsitellyt nainen suuttui todella ja haki jonkun miehen jatkamaan minun pehmittämistäni.

        Hyvä yritys heiltä. Minussa olisi paljon korjattavaa, mutta pienellä summalla olisin saanut kurssin, jolla olisin päässyt eroon ongelmistani. Siitä olisi ilmeisesti alkanut rahan lypsäminen.

        Tilanne oli niin intensiivinen, että melkein pelotti.

        Moi Ossi!
        Ja testihän oli Oxford Capacity Analysis jolla ei ole mittään tekemistä Oxfordin yliopiston kanssa. Kumma tutkimus kun todistettavasti useat ihmiset ovat saaneet testeistä samanlaisen tuloksen.
        Hyvä alku jos jo testissä tuntuu ahdistavalle! Tiedät varmaan kuinka lompakollesi olisi käynyt jos...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      154
      5029
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      191
      4031
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3695
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      47
      2965
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      36
      2307
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      144
      1956
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1727
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1468
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe