Monipuolinen kasvisruokavalio

Olen sekasyöjä ja siksi aion jäädäkkin, mutta enemmän kasvispainotteinen ruokavalio alkaa kiinnostaa. En oikein välitä kalasta, ja lihakin alkaa ällöttää, kun näin tapetun sian. Kanasta kyllä pidän paljonkin. Syön jokaisella aterialla salaattia, en ehkä tarpeeksi, mutta en silti jättäisi sitä mistään hinnasta väliin. Selvittelin kasvisruokavalion hyviä ja huonoja puolia, ja löysin, että b12-vitamiinin puutos on yleistä kasvissyöjillä, ja minulla on sitä kyllä nytkin, ettei eroasi mitenkään, mutta onko muita ravintoaineita mitä tulisi ottaa huomioon?

Oletteko huomanneet mitään eroa kun olette jättäneet lihaa vähemmälle ravinnossanne? Olen kuullut, että jotkut ovat nukkuneet laadukkaampaa unta, kun ovat vähentäneet lihan määrää ruokavaliossa. Mutta sen voisi selittää myös kevyemmällä iltapalalla(?).

Onko kellään kokemuksia tofusta? En saa soijaa jauhelihan tilalla menemään alas, ja tofu on näköjään soijamaidosta tehtyä. Onko tofulla ja soijalla niin selkeää eroa, että voisin saada sitä syötyä? Onko jotain muuta lihaa ja vastaavia korvaamaan? Yleensä itse tekemäni kasvisateriat ovat niin kevyitä, että minun on syötävä jo hetken päästä uudestaan.

Jos tulee jotain muuta kerrottavaa mieleen, jakakaa ihmeessä!

6

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Julianna Tim.

      Vietän joka vuosi 40 vrk:n pääsiäispaaston, jolloin en syö punaista lihaa enkä kanaa, ainoastaan kalaa silloin tällöin ja maitotuotteita ja kananmunaa vihannesten, viljatuotteiden ja hedelmien lisäksi. Tofua enkä soijaa ole koskaan kokeillut. Tulos: vatsa toimii, on muutenkin kevyt olo ja pari kiloa katoaa ja kevätväsymystä ei tule.

      Tämä minun paastoni ei ole mikään oikea ortodoksinen paasto, vaan oma sovellukseni.

      • mii tuu

        Sama jutska, vietän paastoa, olen kyllä ortodoksi mutta se ei liity mitenkän siihen.
        Sekasyöjä kuten aloittajakin. Kerran hokasin kokeilla tätä töissä ollessa ja meinaan jatkaa,
        eli keittoruokaa ja salaattia se 40 päivää ennen pääsiäistä.
        Jaksaa paljon paremmin, ajatus luistaa, (tällä alalla oli pakko) ei väsytä, (niin paljoa)
        ja alkuvaikesien jälkeen kevyt olo. Keitto voi olla oikeastaan mikä hyvänsä: itse tehty tai kaupasta ostettu tuunattu. Jopa lapsuuden inhokki pinaattikeitto palasi takaisin listoille , kanamunapuolikkaiden kera. Moni mieltää keitot pikaruoaksi mutta se on tasan päinvastoin, keittoja pitää haudutella ja muhitella kauan ja miedossa lämmössä että maut irtoaa. Jos tekee itse niin puhtaista raaka-aineista, luomua voi käyttää kuka on siihen hurahtanut. Omat lempparit löytyi Intialaisesta keittokirjasta: kana-curry, johon tulee aika paljon omenaa ja sitten kaupan pakastealtaasta thai-keitto nuudeleilla. Nautitaan kuumina ja ruisleipää pari viipaletta että saa myös rautaa. Bee kahtatoista saa apteekista jos sitä ei tule tarpeeksi ruoasta. Liha ei ole välttämättömyys, tosin hyvä lihasoppa on parhautta, varsinkin sillon seuraavana päivänä ja sen keralle muutama sämpylä. Meillä alkaa kuuri taas; ukon 2-tyypin diabetes heittää arvoja varsikin joulun jälkeen, paluu arkeen alkaa ja ryhtiliike. Kesäkeitolla !


    • Allen Carr: Kilot kuriin

      Kirja joka muutti suhteeni ruokaan täysin.
      Luin kirjan ennen joulua ja nyt olen viimeiset päivät kahlannut tietoa kasvisruuasta, raakaruuasta, superfoodeista....
      Olen tainnut pimahtaa lopullisesti :)

      Pari viikkoa aamupalaksi pelkkiä hedelmiä eikä kaupassa tee mieli ostaa lihaa enää ollenkaan vaikka sekaani olenkin.

      Suosittelen kirjaa lämpimästi. Sen saa tilattua helposti netistä ja auttaa saamaan pään auki kasviksille.

    • protskut:)"

      Lihasta saatavaa proteiinia voi korvata proteiinipitoisilla kasviksilla. Proteiinia on paljon erilaisissa palkokasveissa (esim. soijapapu, valkopapu, ruskeapapu, kidneypapu), herneissä (tavalliset herneet, kikherneet), linsseissä (vihreät ja punaiset linssit), siemenissä ja pähkinöissä. Lisäksi maitotuotteista saa proteiinia; hyviä lähteitä ovat esim. maito, juustot, raejuusto ja maitorahka. Kannattaa syödä jokaisella aterialla jotakin proteiinipitoista jotta elimistö saa tarvittavia rakennusaineita ja nälkä ei tule nopeasti uudestaan.

      esimerkkejä sitä miten lisäät proteiinia kasvisruokiin:

      kasviskeitto jonka pinnalle nokare raejuustoa
      kasviskeitto jossa on mukana linssejä
      hedelmiä ja maitorahkaa
      raejuustosalaatti
      kikhernesalaatti
      fetasalaatti
      tomaattifetakeitto
      kasviswokki johon lisäät joko purkista valmiita papuja tai sitten itse keitettyjä
      naposteluun pähkinöitä

      myös täysjyväviljassa on jonkin verran proteiineja, joten kannattaa suosia täysjyvätuotteita esim. vaalean leivän tai vaalean riisin sijasta.

      Hyvää Uutta Vuotta Sinulle ja hauskoja ruoanlaittohetkiä!

    • tofusta```
    • Tottumiskysymys:)

      Tofu on rakenteeltaan hieman erilaista ja myös maultaan miedompaa, joten sillä on ehkä parempi aloitella kuin rouheella tai suikaleilla. Tavallista vahvempaa maustamista tutuilla mausteilla kannattaa myös kokeilla. Tässä pieni vinkki: ihmisen elimistö pyrkii syömään vain ennestään tuttua ruokaa myrkytysten ja sitä kautta kuoleman välttämiseksi, joten likimain aina kaikki uusi maistuu pahalle. Tarvitsee normaalisti sen 10-15 maistamiskertaa ennen kuin aivot rekisteröivät uuden ruoka-aineen turvalliseksi. Vasta sen jälkeen pitäisi tehdä johtopäätökset ruuan mausta.

      Itse olen kokenut kasvisruokavalion pitkällä tähtäimellä vanhaa terveellisemmäksi, mutta jos hakee selvästi energisempää oloa, niin raakaravintoa parempaa en ole kokenut! En noudata sitä aina, joskus viikon-parin "kuureina" kun tunnen sitä tarvitsevani, mutta aamiaiseni haluan aina mieluummin raakana ja sitä tapaa suosittelen lämpimästi muillekin, jotka haluavat ruuastaan enemmän irti. Suosikkini on tattari-pähkinäpuuro tuoremehun kanssa:

      1dl tattaria yön yli liotettuna
      kourallinen macadamia-pähkinöitä
      1-2 taatelia
      marjoja ja/tai hedelmiä maun mukaan

      Sauvasekoittimella puuroksi, marjat/hedelmät joko mukaan tai päälle ripoteltuna.

      1-2kg porkkanaa
      1kg appelsiinia
      pieni pala inkivääriä

      Kuori ainekset, puserra appelsiinit ja laita porkkanat&inkiväärinpalanen mehulinkoon. Sekoita keskenään, kaada kannuihin, säilyy jääkaapissa suht pitkään. Pika-aamiaisen saa lisäämällä esim. maca-jauhetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe