10 päivän sääennusteissa 9 päivänä luvattu sadetta, harmittaa kovasti kun kuun lopussa pitäisi ensikertaa lähteä thaimaahan ja sääennusteet noin huonoja.. Verrattuna yleensä kun siellä kai satelee tosi vähän tähän aikaan vuodesta ja nekin yleensä pieniä kuuroja...
Pilalla koko reissu jos vaan sataa ja sataa :(
Toivottavasti ennusteet ei pidä paikkaansa!!!
huonoa säätä ennusteissa...
7
513
Vastaukset
- 3+9
Joo sataa aina ja pakkasta... mitä jos lukisit jotain ennen kuin kirjoitat...
- Äiti-vaimo-ihminen
Hei!
Jos olette kahden viikon matkalla Krabilla, voiisn melkein uskaltaa luvata, ettette joudu kahta viikkoa sateessa olemaan. Jopa kesällä, joka sadeaikaa, eivät sateet koskaan koko päivää kestäneet; useimmiten vain kuuroja. (kolmesta Thaimaan matkastamme kaksi tehty kesällä). Säätiedotuksia ei siis kannata pelästyä; todellisuus on yleensä parempi kuin miltä ne näyttävät. Jos päivälle on luvattu sadetta, sitä luultavammin kestää vain jonkin aikaa. Ja lämmintä on takuuvarmasti!
Viime vuodenvaihteessa olimme juuri Krabilla (samalla matkalla Phuketissa ja muuaalla). Jos jotain haluat kysyä, ja satin tietämään, kerron mielelläni.
Terv. paljon matkustelevan perheen äiti - Krabi on jees
Sääennusteet kyllä näyttää todella surkeille. Luvattu ukkosta 3-4 vrk ja sadetta 7 vrk:tta. No en usko, että kokoajan sataakaan. Säätkin muuttuvat nopeasti ja Thaimaassa, kun sataa se ei kauaa kestä :)
- ***
kyllä ne ennusteet muuttuu, muutamaks päiväks eteenpäin aina luvataan aurinkoo ja sitten sadetta. seuraavana päivänä kun käy kattoon niin taas on aurinkoo pari päivää eteenpäin ja sadetta loput. ja seuraavana päivänä taas sama homma, että eipä noihin kai luottamista...
- 10Hflight
Se on kohteen valinnasta kiinni, jos sade pilaa reissun. Käyttäkää päätänne, Aasiassa kun löytyy takuuvarma lomakohde. Nyt 6.s vuosi putkeen ko. mestaan ja ei ole taikkuihin enää ikävä.
- ???
eihän sitä voi ennankkoon osata ennustaa säätä mimmosta nyt just sattuu siellä oleen.. kerroppa meillekin tuo paikka Aasiasta mikä on sadeton aina??
- Mie vua
Vuosi sitten oltiin phuketissa ja puolet lomasta satoi vettä. Ja voin kertoo että sillon otti pattiin! Toki kyllä sadepäivinä tekemistä keksittiin... Nyt ollaan helmikuussa lähössä Koh Lantalle ja jos sama toistuu kelien suhteen nii, seuraava reissu on sitte saharaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455230Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1291686Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511650Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151609- 141305
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41220No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22112081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171057Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771018Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60867