Näköjään venäläiset tuovat tänä keväänä Lappeenrantaan muutakin kuin rahaa!
ESaimaan mukaan maaliskuussa on tulossa Joutsenlampi -baletti ja huhtikuussa Puna-armeijan kuoro. Lappeenrannan Venäjä-seura on valtakunnan suurin ja niin näkyvät olevan aikaansaannoksetkin! Onneksi Lappeenrantaan on uusi hieno tie ja lyhyt matka!
VENÄLÄISTÄ KULTTUURIA LAPPEENRANTAAN
23
288
Vastaukset
- slaavilainen musiikk
Olen iloinen tulevista esityksistä, venäjällä on aivan upeat esiintyjät ja musiikki :)
Älkää hyvät ihmiset aina haukkuko venäläisiä....niin metsä vastaa kuin jne. - Hyvät Pähkinät
Lappeenrantalaisetkin kävivät kuulemma meidän Pähkinänsärkijää katsomassa oikein joukolla - kiitos!
- luikuriako
ensin baletti, sitten soittokunta(puna-armeijan)sitten????????
- ivan32
Miksi ei, Luikuriako?
- Teeeervetuloa!
Sitten voisi olla vaikkapa ooppera kivaa! Tervetuloa!
- 5456
Ryssät tuovat varastetun rahan lisäksi tänne pas-kan hajun ei muuta!
- Jaa viesti
Niin tuovat. Meillä ei ole itellä mitään hajuu, ollaan hajuttomia ja mauttomia.
- durakki
Niinpä, pahemman puoleista ryssäskeidaa tiedossa.
- сообразительный
Durakki kertoo itsestään jo nimimerkissään!
- durakki
Opettele SARKASMI!
- Yli rajojen!
Durakille aivan selvästi nyt on paikallaan kuunnella Katjusha laulettuna kiinaksi. Ystävyyttä yli rajojen sielläkin! http://www.youtube.com/watch?v=n0kgtHRGkjk&feature=related
- сообразительный
Voin kuvitella kuinka Durakki nyt hekumassaan kuuntelee Katjushaa ja kutsuu koko laajan sukunsakin kuuntelemaan!
- durakki
Ei kykene, mutta ymmärrän teitä kaukasuksen tummia. Kun on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia, eihän perimälleen mitään voi.
- deepitti
lappeenrannalle varmaan suuri taloudellinen menestys.......
- Kielitaito kunniaan!
Täällä jotkut tyhmät itkevät sitä, että opasteita on venäjänkielellä ja myyjiltä perätään venäjänkielen taitoa. Se on heidän mielestään itään päin kumartelua.
Menkääpä Viipurin Karusellimarkettiin! Siellä on kyltit myös suomeksi ja henkilökunta käy suomenkielen kursseilla! Onko se sitten länteen päin kumartelua.
Molemmat ovat fiksua myynninedistämistä!
Ne harvat tyhmät juntit, jotka tänne kirjoittavat ymmärtämättömyytensä asiaan, voivat mennä takaisin peräkammariin! Me muut tehdään kauppaa ja maksetaan junttienkin työttömyysrahat ja -eläkkeet!- lllkjhgf
Mitkä kyltit on suomeksi, esimerkiksi?
- Hyvin opastettu
Suolaa, jauhoja, hedelmiä ... käy katsomassa ja tee itse täydellinen luettelo! Arvioisin, että Karusellissa on monta kymmentä suomenkielistä opaskylttiä - lähes aina samat asiat venäjäksi ja suomeksi. Näinhän asian tulee ollakin, jos halutaan asiakkaita molemmilla kielillä!
- durakki
Minkä helv.tin takia kävisin jossain kehitysmaan marketissa???
- Hyvin opastettu
durakki kirjoitti:
Minkä helv.tin takia kävisin jossain kehitysmaan marketissa???
No kun ne pullat on niin hyvät ja halvat!
- Pullaposki
Lauantaina Karusellin herkullisella leipomotiskillä myyjätäti pisteli Suomea niin, että ei meinannut vauhdissa pysyä! Kävi marketin kielikurssia ja halusi käytännön juttelua. Hyvät olivat pullat ... ja halvat!
- ryssä
Muuta venäjälle
- Ihastunut
Kyllä nimimerkki "ryssääkin" helpottaa, kun käy katsomassa ihanan Joutsenlampi -baletin! Olo on sen jälkeen niin ihastunut että!
- Uros Vm-81
Juu tuolla on asiasta lisää keskustelua
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10371698
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471197
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462