Liekö vanhan kansan jörriköitä "kyllä minä tiijjän" että pittää tuhkaluukut ja kaikki muutkin ilma-aukot pittää kiinni ja kitupoltolla poltella että säästettään? Vai nuoria perheitä joilla ei tulisijoja ole ollut?
Takkojen, kattiloiden ym. lämmittäminen on yksinkertaista hommaa:
1. Ilmaa -> kaikki ilmaluukut niin auki kuin menee
2. Ei ole muita sääntöjä.
Miksi? Hyvä palaminen: säästät rahaa, ei nokipalon riskejä, ei imetä tuntikausia lämmitettyä sisäilmaa hormista ulos(!), naapureiden ja omasi terveys paranee kun ei ilma ole sakeana kärystä ja tuhat muuta. Palaminen tarvitsee ILIMAA. Kiitos että ymmärsit.
Lehmikuja/ Lammaskuja/Holma ja lähialueiden "lämmittäjät"
5
535
Vastaukset
- 69
mene hoitoon
- AITOTAITO
Tule niin mennään yhessä samaan hoitolaitokseen
- son jäpti niin
Aloittaja on aivan oikeassa. Kyllä varsinkin kesällä kun pyykit kuivumassa narulla ja naapuri kitu polttaa lämmityskattilaansa, niin suoraan sanoen veetuttaa. Kyllä meilläkin tulipesiä on, mutta niissä palaa koivuhalot ja hyvällä vedolla.
- Kellolainen
Aloittaja myös meidän perheen mielestä oikiassa! Saatiin nostaa asmaatikollamme annostuksia melko monta vuotta talvisin ennen kuin naapuriston kanssa sopuhun päästiin. Ihan vain ajattelemattomuutta se olkin kun juttelemaan päästiin, aateltiin juuri ettei vaan pala liian isolla liekillä.. eli kitupolttivat puunsa melkein palamattomina piipusta ulos voi meitä naapureita ja voivoi heidän rahanmenoakaan kun ostohaloilla vielä liikkeellä. Nyt on näilläkin perheillä kaikki luukut auki uuneistaan ja ei näy piipuista kuin lämmönvire eli puhtaasti pallaa!
- KeiskanKeisari
Ohhoh täällähän on vällii asiatakkii! Keiskan kulumalla ratkaisiin asia paikallisten okt yhdistyksen aktiivien kanssa, jaettiin lähitienoolle http://ilmanlaatu.fmi.fi/pdf/savumerkit.pdf valamista opasta ja jo vain onpi ilitaisin mukavata käyä lenkillä iliman jaappaninpoikain sarstyylisiänokkasuojaimia heh. Ei vaineskaan vakava asia on, juurikin tuo opas auttoi kummasti kaikkia hoksaamaan asian
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892128Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361776- 1801326
- 241794
- 67732
- 59718
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </340514