Miten pyöreän tyynyn tekeminen kappaleista, suikaleista tapahtuu

ttrtiina,

http://kauppa.adalmiinanhelmi.fi/product/1421/tyyny-samettia-pyorea-60cm-ruskea

Useemmasta suikaleesta, niin pitääkö niiden olla toisesta päästään leveämpiä kuin pyörylään kiinnitetyt, rypytetyt? Miten muuten tyyny tehdään? Kiitos. :)

5

1097

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain alkuun
    • TtTtiina

      Jaksaisiko joku selittää vielä asiaa. Kiitos jo vastanneille!

    • fgtytytytytytytytyty
    • -anne-

      Tekisin tyynyn kolmesta palasta. Kaksi pyöreää keskikappaletta ja pitkä suorakaiteen muotoinen reunakappale. Helpointa on varmasti arvioida mittasuhteita jos sulla on sisätyyny valmiina. Reunakaitaleen pituus on sisätyynyn ympärysmitta esim. 10 cm, jolloin reunakaitaleeseen jää vähän rypytysvaraa myös ulkoreunaan. Kaitaleen leveys pitää laskea tyynyyn sopivaksi. Voit esim. mitata löysästi tyynyn ympäri poikkipäin leveimmästä kohdasta. Siitä sitten vähennät molemmat keskiympyrät ja jäljelle jäävän senttimäärään jaat kahdella. Muista kuitenkin huomioida tarvittavat saumanvarat. Kaitaleesta kannattaa tehdä vielä pari senttiä tätäkin leveämpi, niin rypytykset menevät kauniimmin kun kangas ei pingotu kovin tiukalle. Sitten ompelet reunakaitaleen ympyräksi ja rypytyslangat molempiin reunoihin.
      Sitten taitaakin olla vähän vaihtoehtoja...
      -Jos haluat päällisestä pesuun irroitettavan ja käytät valmista sisätyynyä taitaa helpoin vaihtoehto olla ommella reunakaitaleen keskelle pituussuunnassa riittävän pitkä vetoketju josta tyynyn mahtuu pujottamaan sisälle.
      -Jos taas täytät tyynyn irtovanulla ja haluat pestävän version voit laittaa taustaympyrän keskelle vetoketjun josta tyyny täytetään/tyhjennetään. Tällöin muista lisätä taustaympyrän puolikkaiden suoriin sivuihin saumanvarat.
      -Jos päällistä ei tarvitse pestä ja käytät sisätyynyä voit rypyttää toisen kaitaleen pitkistä sivuista keskiympyrään sopivaksi ja ommella sen kiinni ympyrään. Sen jälkeen sinun on laitettava sisätyyny paikoilleen, rypytettävä toinen reuna ja ommeltava toinen ympyrä käsin paikoilleen.
      -Jos taas päällisen ei tarvitse olla pestävä ja täytät tyynyn vanulla voit ommella ensin ympyrän kaitaleen toiseen rypytettyyn reunaan ja sitten myös toiseen reunaan, mutta niin että jätät saumaan kääntö- ja täyttöaukon jonka suljet lopuksi käsin ompelemalla.
      Toivottavasti tämä auttaa sinua hahmottamaan asiaa. Jos selitin epäselvästi, niin kysy ihmeessä tarkennusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      193
      3207
    2. 95
      1443
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1148
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1122
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      861
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      112
      697
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      668
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      597
    Aihe