Palkassa liikaa "peruutuksia" vai jäikö saamatta?

Näin palkkaturva

Puhelinmyyntiyritys ei maksa palkkaa sinulle oikein, mitä tehdä?

Miten palkkaturva toimii?

Selvitä onko yrityksellä maksuja rästissä, vaikkapa veroja? Taloussanomien sivulta löydät protestilistan: Ei muuta kuin firman nimeä ja hakuun. Tässä linkki:

http://www.taloussanomat.fi/yritykset/protestit/

Kun olet tämän selvittänyt ja protesti tai protesteja on löytynyt: Yritys on todettu maksukyvyttömäksi: Saat palkkasi maksutta KORKOINEEN palkkaturvasta: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980866

"Palkkaturvalain tarkoituksena on turvata työntekijän työsuhteesta johtuvien saatavien maksaminen työnantajan maksukyvyttömyyden varalta."

Palkkaturva maksaa sinulle palkan ja perii sen jälkeenpäin sinua kusettaneelta henkilöltä vaikka ulosoton kautta!

Muista vaatia odotusajan palkka, korot ja lomakorvaus! Saat rahat tilille viikossa!

ET SAA PALKKATURVASTA RAHAA JOS:

Työn päättymisestä on yli 4kk.
Firma ei ole maksukyvytön
Et ole oikeutettu palkkaan

Älä siis hae rahaa jos se ei sinulle kuulu.

7

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • upupup

      Hyvä postaus!

    • hernerokkaa

      Tuossa vaan semmonen homma, että kuten meillä kuluttajilla myös firmoilla on laskuissa tietty maksujärjestys. Joku alv maksu voidaan jättää parilta kuukaudelta maksamatta jos on vaikka vuokramaksuja hoidettavana ensin (palkkojen jälkeen tietenkin) ja siltikään ei vielä pääse protestilistalle. Ne ovat yleensä 3-5 kk:n takaisia juttuja.

      "Palkkaturva maksaa sinulle palkan ja perii sen jälkeenpäin sinua kusettaneelta henkilöltä vaikka ulosoton kautta! "

      Ei muuten peri....

      • 9+13

        ETTÄ MITÄ!!!!??? Verot on aina ensimmäisenä maksulistalla, kun on kyse yrityksen velvollisuuksista. Kaikki muu voidaan jättää pystyyn, mutta jos verottajalle ei makseta, niin se on aika äkkiä konkurssissa. Verottajalle voi toki soittaa ja pyytää lisää maksuaikaa jos on suunnitelma kuinka ne hoitaa, mutta KOSKAAN, EI KOSKAAN, veroja saa jättää maksamatta. Jos on verottajan kanssa sopinut maksuaikataulusta, niin sillopin EI joudu protestilistalle. Se, että jättää verottajall maksamatta ja päätyy sen takia protestilistalle on iso askel kohti konkurssia. VEROT PITÄÄ AINA MAKSAA.


    • aloittaja.

      Maksukyvytön on maksukyvytön ja tämä protestilistalla olo on vain yksi vaihtoehto. Lopullisen päätöksen antaa ELY-keskus palkkaturva asioissa.

      Mikäli palkkaturva maksaa peritään ensin yritykseltä ja jos yritys ei maksa peritään johdolta.

      Selvitä ensin ennenkun alat anonyymisti puolustamaan p.askafirmaasi ;)

    • mitesnytsit

      voicemarketing oli tuolla protestilistalla ainakin

    • UP UP!

      Hyvä aloittaja! up!

    • ranttu.

      Muistakaa merkitä saataviin lisäksi 6pvä odotusajan palkka. Jollette laita niitä laskelmaan, ette saa rahaa odotusajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5060
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1229
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1169
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1113
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      875
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe