Mistähän löytyis edullisia viikonloppumatkoja Prahaan ?

NoviisiPrahassa.

joku sellainen reissu että perillä 2-3 pvää, joskus maaliskuussa.

12

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoviisiPrahassa.

      Lisäkysymys;
      Mistähän päin kannattaa ottaa hotelli, jos haluaa olla "keskellä kauopungin turistielämää" ?
      Olemme menossa n.maaliskuussa.

      • hiuis

        Na prikope/Narodni


      • Praguee

        Kun valitset hotellin Praha 1:sen alueelta, olet keskellä sitä kaikkea =)


      • NoviisitPrahassa.
        Praguee kirjoitti:

        Kun valitset hotellin Praha 1:sen alueelta, olet keskellä sitä kaikkea =)

        Thanks a lot, olin suunnistamassa oikein.
        Mikä on joustavin tapa siirtyä kentältä hotellille ?
        Jos taksi, ovatko turvallisia ? Esim. Budapestissa ei kannattanut
        ottaa taksia lennosta tai kentällä olevista "yksityisyrittäjistä", eikä myöskään Shanghaissa.


      • noviisit.
        Praguee kirjoitti:

        Kun valitset hotellin Praha 1:sen alueelta, olet keskellä sitä kaikkea =)

        Thanks, nyt meillä on hotelli, lähellä paikkaa; Old Town Square / Pařížská, Praha, Hlavní město Praha, ainakin google-kartan mukaan.
        Edullismmat hotellivaihtoehdot löysimme nyt Supersaverin kautta.


    • Praguee

      Parhaimmassa turistivilinässä olette! =)
      Mikäli haluatte taksia käyttää, niin kentällä heti saapuvien oven edessä päivystää keltaisia AAA-takseja, joita uskaltaa käyttää.
      Heidän laskurinsa mukaan pitäisi kustantaa noin 500 kc. http://www.aaataxi.cz/Prices/

      • noviisit

        Onko noilla keltaisilla kiinteä taksa keskustan hotelliin vai veloittaako ne mittarin mukaan ? Joku sanoi että taksimies voi kääntää laskuriin kalliimman km-korvauksen, ettei tyhmempi sitä huomaakkaan ?


    • Praguee

      EI ole kiinteä taksa, mutta me olemme menneet 10 kertaa tuon firman takseilla kentältä hotellille, valoissa pysähtymisineen yms odotuksineen korkein hinta on ollut noin 650 kc.

      • noviisit

        thanks


    • Kiva juttu.........

      Taitaa Keski-Euroopan vesisateet ennakoida alkavaa kevään kasvua...

    • Santtu

      Olimme muutama viikko sitten S-Matkojen Prahan reissulla. Pe aamupäivällä lento Prahaan ja sunnuntaina illalla paluu Helsinkiin Finnairin lennoilla. Lentokentältä matkasimme hotelliin taksilla, jonka tilasimme kentältä sisätiloista. Hinta oli 550. Yövyimme Hotelli Waldsteinissa, joka sijaitsee lähellä Prahan linnaa. Hotelli oli mielestämme hyvä, lämmin ja aamupalakin oli erittäin hyvä. Kotiinlähtiessä menimme kentälle metrolla ja linja-autolla, joka oli erittäin hyvä vaihtoehto. Meillä oli ostettuina päivän matkalippu, jolla sai matkustella metrolla, linja-autolla ja raitiovaunuilla. Emme maksaneet metrossa mitään ylimääräisiä matkalaukkumaksuja vaikka niistä hinnastoissa mainittiinkin.

      Olkaa huolellisia ravintoloissa, jos maksatte esim. useamman henkilön ruokailun yhdellä laskulla. Lisäävät mielellään palvelumaksua etukäteen laskun loppusummaan. Sitä ei tarvitse maksaa. Pyysimme sen poistamista loppusummasta, jonka sitten maksoimme. Annoimme tarjoilijalle vähän tippiä mutta emme todellakaan sitä summaa minkä olivat laskuun ensin lisänneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      239
      4190
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      114
      2649
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2402
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      956
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe