Vartijan kuolemaan johtaneen laukauksen ampunutta vanhempaa konstaapelia tullaan syyttämään törkeästä kuolemantuottamuksesta.
Pudasjärven poliisiaseman vartijan kuolemaan johtaneista tapahtumista nostetaan syytteet.
Kihlakunnansyyttäjä Katri Junnikkala-Heikkinen on päättänyt nostaa syytteet törkeästä kuolemantuottamuksesta, vaaran aiheuttamisesta ja tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Syytevaatimusten mukaan kyseessä on törkeän huolimaton menettely.
Vanhempi konstaapeli laukaisi virkapistoolin Pudasjärven poliisiaseman kahviossa joulukuussa 2010. Poliisiasemalla oli pidetty laukausta ennen omatoimiset voimankäyttöharjoitukset.
Rikoksesta epäillyn poliisin ase oli harjoituksessa tyhjä ja varustettu latauksenestopuikolla. Ase laukesi kohtalokkain seurauksin tauon jälkeen.
Vanhempi konstaapeli oli harjoituksen päätyttyä siirtynyt muiden harjoitukseen osallistuneiden kanssa poliisiaseman kahvioon. Tässä yhteydessä hän saattoi aseensa jälleen toimintakuntoiseksi.
Muut jatkoivat harjoittelua tyhjillä aseilla. Rikoksesta epäilty poliisi päätti liittyä harjoitteluun uudelleen mukaan. Hän veti aseen kotelosta, jolloin ase laukesi.
Epäilty poliisi ei ole ottanut kantaa syyllisyyskysymykseen. Hän on katsonut, että kyseessä on ollut inhimillinen erehdys.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012012315114037_uu.shtml
Poliisille syyte törkeästä kuolemantuottamuksesta
7
129
Vastaukset
- Näin on
Ehdollisella pääsee ja kun on itse älynnyt erota ei voida erottaa ja voi hakea virkaa jostain muualta. Ei tuo poliisiuran loppua merkitse, sehän oli vahinko.
- melkoisia venkuloita
Näin se Suomen suurin rikollisjärjestö vain jatkaa puuhiaan.
Kyllä poliisit ovat suomen ehdottomasti suurin rikollisryhmä.- venkuloittenvenkula
onko tämä poliisivenkulaa vapaalla jalalla eikö ole pidätetty virasta?
- ja rikokset jatkuvat
Näin ne poliisirikolliset jatkaa puuhiaan!
- gdfvdv
Hieno homma että syyte tuli. Nyt katotaan mikä tulee tuomioksi. Lisäksi tämä antaa suuntaa myös tulevaisuudelle koska myös ns. metsästysonnettomuudet saavat kovat syytteet törkeä kuolemantuottamus ja vaaran aiheuttaminen.
- varokaa varokaa
onko tämä rikollinen töissä edelleen ja saa kantaa ladattua asetta?
- hah-hahh-hahh-aa
Saatasko tämäkin poliisipelle linnaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462