SAMSUNG KESTÄÄ PARHAITEN KYLMÄÄ---KATSO TESTIT

PAKKASTESTI

Näin älypuhelimesi kestää pakkasta

Maanantai 30.1.2012 klo 12.08

MikroPC:n tekemä testi paljasti, ettei iPhonea kannata käyttää edes pikkupakkasessa.
iPhone hyytyy jo viiden asteen pakkasessa.
iPhone hyytyy jo viiden asteen pakkasessa. (AP/LK)
FAKTA

Näin tutkittiin

Kännyköiden pakkaskestävyyttä testattiin valikoimalla mallit suurimpien teleoperaattorien eli DNA:n, Elisan ja Soneran marras-joulukuun myydyimmistä puhelinmalleista.

Laitteiden akut ladattiin täyteen ja ne vietiin Teknologian tutkimuskeskuksen VTT:n säähuoneeseen. Säähuoneen lämpötila on säädettävissä asteen murto-osan tarkkuudella.

Alussa säähuoneen lämpötila oli asetettu 0 asteeseen. Tämän jälkeen lämpötilaa laskettiin 5 astetta kerrallaan niin kauan, kunnes viimeisetkin puhelimet lopettivat toimintansa. Lämpötilan laskemisen jälkeen odotettiin puoli tuntia, että lämpötila tasaantui ja puhelimet ennättivät jäähtyä ympäristön lämpöisiksi.

Testaajat käyttivät kosketusnäyttöpuhelimia pakkasessa toinen käsi paljaana. koska kosketusnäytöt eivät rekisteröi kosketusta lapasen läpi.
OHJE

Toimi näin, jos pakkanen rikkoo puhelimesi

1. Kuluttajaliiton kannanoton mukaan valmistajan tulee korvata hajonneet puhelimet kuluttajalle, vaikka käyttöohjeessa olisi määritelty laitteen käyttölämpötilat.

2. Kuluttajaliiton mukaan laitteen myyjällä on velvollisuus kertoa käytön rajoituksista.

3. Liitto suosittelee ottamaan yhteyttä laitteen myyjään, eikä vakuutusyhtiöön.

Suomen olosuhteissa älypuhelimen tulisi kestää kovaakin pakkasta. Näin ei kuitenkaan ole.

MikroPC testasi suosituimpien kännyköiden pakkaskestävyyttä VTT:n kylmähuoneessa.

Suosituimmaksi älypuhelimeksi nousseen Applen iPhonen valmistajan sallima käyttölämpötila on matalimmillaan nolla astetta, joten periaatteessa puhelinta ei saisi pitää lainkaan pakkasessa.

Käyttöehtoihin voidaan näin ollen vedota huollossa silloin, jos laite hajoaa kylmässä. Kuluttajaviranomaisen kannan mukaan laitteiden on toimittava myös pakkasella.

Kaikki valmistajat eivät ilmoita lainkaan suositeltuja käyttölämpötiloja. Näihin kuuluvat esimerkiksi HTC ja Nokia.

Joukosta eroaa Samsung, joka lupaa puhelimiensa toimivan vielä 20 asteen pakkasessa.

IPhone hyytyy

MikroPC:n testissä heikoimmin pärjäsi iPhone 4S, joka näytti hyytymisen merkkejä jo viiden asteen pakkasessa. Myös Nokia N9:llä oli ongelmia.

Kymmenen asteen pakkasessa iPhone 4S saa lopullisesti tarpeekseen. Laitteen akku tyhjenee ja puhelin sammuu. iPhone 4 sen sijaan toimii vielä, mutta näyttö hidastelee selvästi.

Viidessätoista asteessa kaikki lcd-näytölliset puhelimet alkavat oireilla kylmästä, mutta ovat edelleen käyttökelpoisia.

Kalliimpia amoled-näyttöjä käyttävät puhelimet sen sijaan toimivat vielä ongelmitta. Kyseinen näyttö löytyy esimerkiksi Nokia N9 -mallista.

Samsung yllättää

Kun pakkasta kiristetään 20 asteeseen, useimmat älypuhelimet saavat tarpeekseen. Moni laite sammuttaa itsensä automaattisesti, kun akussa ei riitä enää virtaa näin kylmässä.

Yksi merkki erottuu joukosta. Kaikki kylmyyttä parhaiten sietävät kosketusnäyttöpuhelimet ovat Samsungin valmistamia. Galaxy Gio ja Galaxy Mini hyytyvät vasta 30 asteessa.

Nokia C5-00 hyytyy lopullisesti 25 asteen pakkasessa. Kyseessä on niin sanottu "peruspuhelin" ilman uusinta tekniikkaa.

Lue kuuden suositun älypuhelimen pakkaskeston vertailu maanantain Iltalehdestä!

0

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

        Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
        Maailman menoa
        233
        6761
      2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

        https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
        Hybridi- ja sähköautot
        28
        3423
      3. PropsApp Koodi

        Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
        2
        3268
      4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

        kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
        Maailman menoa
        65
        3018
      5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

        Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
        Maailman menoa
        98
        2708
      6. Tämä on persut

        Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
        Maailman menoa
        5
        2613
      7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

        eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
        Maailman menoa
        35
        2338
      8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

        Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
        Maailman menoa
        38
        2094
      9. Oletko ollut

        Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
        Ikävä
        52
        1833
      10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

        Mennä vaikka kihloihin?
        Ikävä
        85
        1745
      Aihe