Tekisi mieli ostaa D3100:een kaukolaukaisin jalustalla suoritettaviin kuvauksiin.
Ostaisinko aitoa Nikonia Rajalasta hintaan 59,00 €?
http://www.rajalacamera.fi/nikon-mc-dc2-remote-release/39VAW18101-copy/dp
Vai uskaltaisinko luottaa siihen, että tarvikkeena myytävän kaukolaukaisimen liitin, piukanpätkä ja painonappi – hinta 14,90 € – ajavat saman asian?
http://www.elektroniikkaosat.com/p-572058748/Kaukolaukaisin-langallinen-MC-DC2-Nikon.html
Onko neljäsosan hintainen piraattirekkule myös neljäsosan arvoinen?
Kokemuksia?
Kaukolaukaisin MC-DC2
6
700
Vastaukset 6
- Manfrottomies
Digitarvikkeella "aito" Nikon MC-DC2 näkyy maksavan 29,50 €.
http://www.digitarvike.fi/product_details.php?p=3632
Sekin sentään vain puolet Rajalan hinnasta! - OlliL
Osta ensiksi langaton laukaisin, voi riittää tarpeisiisi eikä piuha ole tiellä.
- Manfrottomies
Kas kas!
En edes kuvitellut, että tuohon Nikonin halvimpaan kuluttajajärkkäriin on tarjolla moisia.
Nyt googlettamani oheisen linkin mukaan on. Näyttäisi siltä, että on kaksiosainen: varustekenkään tulee yksi mokkula, joka liitetään piuhalla kaukolaukaisinliitäntään ja kourassa pidetään toista. Laukaisuetäisyys sataan metriin saakka. Tuohan alkaa tuntua kiinnostavalta!
http://www.thephotoforum.com/forum/linkdelight-photography-accessories/222914-nikon-d3100-d90-d7000-wireless-remote-shutter-n3-mc-dc2.html
Kiitos vinkistä, OlliL! - Manfrottomies
Manfrottomies kirjoitti:
Kas kas!
En edes kuvitellut, että tuohon Nikonin halvimpaan kuluttajajärkkäriin on tarjolla moisia.
Nyt googlettamani oheisen linkin mukaan on. Näyttäisi siltä, että on kaksiosainen: varustekenkään tulee yksi mokkula, joka liitetään piuhalla kaukolaukaisinliitäntään ja kourassa pidetään toista. Laukaisuetäisyys sataan metriin saakka. Tuohan alkaa tuntua kiinnostavalta!
http://www.thephotoforum.com/forum/linkdelight-photography-accessories/222914-nikon-d3100-d90-d7000-wireless-remote-shutter-n3-mc-dc2.html
Kiitos vinkistä, OlliL!Sivutuotteena löysin nyt langalliselle laukaisimelle hintanoteerauksen maailmalta, viisi taalaa!
http://www.linkdelight.com/R9P-Remote-Cord-Shutter-for-Nikon-D5100-D3100-D90-D7000-MC-DC2.html
Mielenkiintoista verrata tuota meikäläisiin hintoihin. Kun taalan nykykurssi on noin 0,76 €, saadaan tuon gadgetin eurohinnaksi noin 3,80 €. Tuolta noita saisi yli 15 kpl samaan rahaan kuin Rajalasta yhden, vai laskinko oikein?
- jöttö
Nikon ML-L3. Infrapunakaukolaukaisin. Siinä halpa, näppärä ja toimiva ratkaisu. Verkkokaupassa muiden muassa, 29,90
- oklgfwkljg
Valitettavasti ei käy Nikon D3100:n ja muutenkin on 3 metrin etäisyys usein liian vähän.
Suunniteltu vain itsensä kuvaamiseen. Vaatii myös suuntauksen, eikä ole käytettävissä kaikissa tilanteissa.
Jalustakuvauksessa on kaapeli parempi. Pidemmälle matkalle radiolaukaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS982694Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151015Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63853Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke49783- 52769
- 47664
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69612- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604